2024. szeptember 8., vasárnap

Alkotmánybíróság előtt Romániában egy meleg pár házasságának elismerése

Egy román és egy amerikai férfi azt kérte a román igazságszolgáltatástól, hogy ismerjék el Brüsszelben kötött házasságukat - mondta el kedden a meleg pár ügyvédje; a homoszexuálisokat hátrányosan megkülönböztető Romániában precedenst teremtő ügyet szerdán vizsgálja az ország alkotmánybírósága.

Romanita Iordache, a szexuális kisebbségek jogait védő Accept civil szervezet alelnöke kedden sajtóértekezleten hívta fel a figyelmet arra, hogy a két, 44 éves férfi teljesen "abnormális jogi valósággal kénytelen szembesülni: amikor külföldön vannak, akkor házasok, de mihelyt átlépik a román határt, már nem".
A román alkotmánybíróság szerdán vizsgálja az ügyet, amelynek keretében a testületnek a román polgári törvénykönyv azon cikkének alkotmányosságáról kell véleményt mondania, miszerint "az azonos nemű, akár román, akár külföldi állampolgárok között külföldön kötött házasságok Romániában érvénytelenek".
Az amerikai-román párt képviselő Iustina Ionescu ügyvéd rámutatott, hogy a törvénycikk szövege kizárólag szexuális beállítottság alapján foszt meg bizonyos embereket a jogi védelemtől.
A 2010-ben Belgiumban házasságra lépett Adrian Coman és Clai Hamilton jogi kálváriája négy éve kezdődött. Először egy bukaresti törvényszékhez fordultak, amely azonban ügyet az alkotmánybíróság elé utalta.
Szerdán ugyanakkor egy másik, a melegpár kérésével homlokegyenest szembemenő indítványt is vizsgál a taláros testület: utóbbit a nagy befolyással bíró román ortodox egyházhoz közel álló civil szervezetek fogalmazták meg, javaslatuk szerint az alaptörvényben kellene megtiltani az azonos neműek közötti házasságot.
A civil csoportok májusban olyan petíciót nyújtottak be a parlamenthez az ügyben, amelyet hárommillióan írtak alá.
Amennyiben az alkotmánybíróság helyt ad az indítványuknak, Romániában népszavazást kell kiírni a hatóságoknak arról a kérdésről, hogy a román alaptörvényben a házasságot "egy férfi és egy nő szabadon megkötött szövetségeként" definiálják-e.
A kelet-európai országban, ahol a 2000-es évek elején kezdődött el a homoszexuálisokat sújtó büntetések felszámolása, ma is gyakran éri hátrányos megkülönböztetés az azonos nemükhöz vonzódókat.