2024. július 27., szombat

Harminc nap kritikus időszak

Gulyás Gergely: Indokolt és szükséges a választási törvény módosítása

A koronavírus-járvány második hulláma súlyosabb az elsőnél, de az ország egésze és a magyar egészségügy ma lényegesen felkészültebben áll szemben a vírus jelentette kihívással – mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki online sajtótájékoztatóján.

Gulyás Gergely (Fotó: MTI)

Gulyás Gergely (Fotó: MTI)

Gulyás Gergely a szigorítások első napjának tapasztalatai után köszönetet mondott a kijárási tilalom betartásáért és a maszkhasználat, valamint a védőtávolság esetében kiemelkedő állampolgári jogkövetésért.

A kormány abban bízik, ha ez tartható, a 30 napra elrendelt intézkedések beváltják a hozzájuk fűzött reményeket, meg tudják állítani a fertőzés felfutását, és képesek lesznek az egészségügyben a kapacitások alatt tartani az intenzív kezelésre szorulók számát – mondta.

A napi megbetegedési adatok alapján indokoltnak nevezte a múlt heti és az e heti szigorító lépéseket. Hozzátette, figyelik az európai gyakorlatot is, a környező országokét, különösen Ausztriáét. Ahogyan tavasszal, úgy most is lényegesen alacsonyabb volt a magyarországi fertőzötti szám, amikor ugyanazokat a döntéseket meghozta a magyar kormány, mint Ausztria – jegyezte meg.

A Miniszterelnökség vezetője kiemelte: egymillió emberre vetítve Magyarországon áll rendelkezésre a legtöbb lélegeztetőkészülék, és szintén egymillió emberre vetítve itt van a harmadik legtöbb kórházi és intenzív ágy az EU-tagállamok közül.

Kiemelte: tudják, hogy nehéz betartani a szabályokat, és mindenkinek átalakul az élete. De ha ez 30 napig sikerül, akkor remélhetőleg utána sokkal könnyebb és jobb időszak következik, és az egészségügyi rendszer is működőképes marad – magyarázta.

Elmondta: a jelenlegi helyzet rendkívüli, az idén történt meg először a demokratikus Magyarország 30 éves történetében, hogy rendkívüli jogrendet kellett bevezetni. A szabályok világosak, és az emberek tisztában vannak a helyzet komolyságával, betartják a rendelkezéseket – vélekedett.

Megjegyezte: a honvédség is kiveszi a részét a védekezésből.

A KÉPVISELŐK IS DOLGOZNAK

Gulyás Gergely kitért rá: ahogyan minden más magyar állampolgártól azt várják, hogy ebben a nehéz helyzetben is tegyen eleget munkavállalási kötelezettségének, elvárják az országgyűlési képviselőktől is.

Azt mondta: úgy hozták meg a szabályokat, hogy bár az élet alapvető rendje változik meg, azt mindenkinek biztosítják, hogy dolgozhasson. Ezért a munkavégzést elvárják a képviselőktől is, az Országgyűlésnek továbbra is kell rendes törvényalkotási munkát végeznie – közölte.

Úgy látja, értelmezhetetlen az a felvetés, hogy miért nyújtanak be most törvényjavaslatokat. Azért, mert a magyar országgyűlési képviselők sem lehetnek kivételek – tette hozzá.

Emlékeztetett: tavasszal az terjedt el a világban, hogy nem működik az Országgyűlés, miközben szemben más országokkal és az Európai Parlamenttel, végig ülésezett és ellenőrizte a kormányt.

Arról is beszélt, indokolt és szükséges a választási törvény módosítása, és ez nem érinti az ellenzéki összefogás kérdését.

Gulyás Gergely hangsúlyozta: eddig egyetértés volt a politikában arról, hogy a választási és a kampányfinanszírozási szabályok visszaélésekre adnak lehetőséget a kis pártok és a „kamupártok” számára. A mostani módosítás azt szolgálja, hogy azok a pártok kapjanak támogatást, amelyek legalább 50 egyéni választókerületben jelöltet tudnak állítani – mutatott rá. Hozzátette: ennek nincs köze az ellenzéki pártok indulásához, ahhoz, hogy egy vagy két listával indulnak-e majd.

Megjegyezte: a választási törvény módosítására csak 2021. január 1-jéig van lehetőség a következő választás előtt, ezért dolgozták ki most a javaslatot.

Közölte: a módosításban egy olyan elvárást fogalmaznak meg, amelynek teljesítése a minimum, hogy a választási kampányhoz költségvetési támogatást kapjon egy párt. Összesen 25 ezer aláírás kell egy országos listához – tette hozzá.

Újságírói kérdésre válaszolva elmondta: a választási törvény módosításának célja a visszaélések megelőzése, a választókerületeken csak akkor változtatnának, ha az ellenzéki pártokkal konszenzus van erről. A kamupártok ügyében arról beszélt – pontosított –, hogy a 2018-as parlamenti választás egyes kampányelszámolásai miatt büntetőeljárás is folyik az ügyészségen, vagyis nem maradt következmények nélkül a visszaélés. A 2022-es választáson azonban hasonló visszaélésekre nem lesz mód, a kormány ugyanis levonta azt a következtetést, amelyet éppen az ellenzék fogalmazott meg a leghangosabban, hogy szigorúbb követelmények kellenek az induláshoz ahhoz, hogy valaki kampánytámogatásban részesüljön.

Arra a kérdésre, miért korlátozzák az alaptörvényben a közpénz fogalmát, azt válaszolta: a joggyakorlatban egyértelmű igény volt egy meghatározott közpénzfogalomra, és semmilyen szűkítésről nincs szó, sőt éppen a lehető legtágabb és átláthatóságot garantáló a javasolt definíció.

A KÉTHARMAD EGYEDURALMA

Az európai uniós megállapodásról szólva Gulyás Gergely megerősítette: az Országgyűlés korábban világosan megszabta azokat a feltételeket, amelyek esetén a kormány nem járulhat hozzá a megállapodáshoz. Úgy értékelt: a német elnökség által megfogalmazott megállapodás sérti az európai szerződéseket, így annak elfogadása esetén Magyarország nincs abban a helyzetben, hogy a konszenzushoz hozzá tudjon járulni.

Elfogadhatatlannak nevezte, hogy a szerződéseket lopakodó módon próbálja meg az aktuális elnökség és a tagállamok többsége felülírni. A szerződésmódosításhoz egyhangúságra van szükség – szögezte le. Hozzátette: jogállamiság jogorvoslat nélkül nem létezik, így jogállamisági kérdésekben olyan döntést nem lehet hozni, amelyet bíróságon ne lehetne megtámadni.

Gulyás Gergely szerint a kérdés az, hogy a magyar kormányzati döntéseket Budapesten vagy Brüsszelben hozzák meg, ugyanis a német elnökség által kívánt szabályozás azt jelentené, hogy az eddig tagállami hatáskörben lévő döntések jó része Brüsszelhez kerülne, és bármilyen politikai kérdésben, mindenféle jogorvoslat nélkül lehetne bármely tagállamot zsarolni, ha ezzel a többi tagállam kétharmada azonosulna.

A minisztert kérdezték Elek István tanulmányáról, amelyben alátámasztotta Gyurcsány Ferenc tézisét arról, hogy mindenkit földönfutóvá kell tenni, aki bármilyen tisztséget viselt az Orbán-kormányok alatt. Gulyás Gergely úgy fogalmazott: nem olvasta az írást, de el fogja olvasni. Az nyilvánvaló szerinte, hogy a DK egy olyan párt, amelyiktől nem várható el, hogy a valós jogállami kritériumokat akár csak egy napra is figyelembe vegye, ha hatalomra kerül.