2025. február 5., szerda

Irodalmi majális kastélytőben

Ha az ember Aradról kap meghívást egy irodalmi rendezvényre, önkéntelenül is elgondolkozik azon, mivel érdemelte ezt ki? Szinte el sem hittem volna, hogy számon tartják, hogy lapunkon keresztül is propagáltam a romániai magyar irodalmat és könyvkiadást. Ápoltam emlékét egy verbászi születésű írónak, Molter Károlynak, immáron harminc éve minden év október 6-án koszorúzok. No, nem mártírtábornokok sírjait, emlékműveiket, hanem csak egy megbecsült írónk, Szirmai Károly sírját, de éppen azon a napon az aradi vértanúkra is emlékezve. Mert, mint kiderült, ez is apropója lett a meghívásnak.

A résztvevők egy csoportja az Olvasó Gutenberg kabalával

A résztvevők egy csoportja az Olvasó Gutenberg kabalával

Szóval a meghívás, szíves invitálás az aradi írók május elsejei irodalmi rendezvényére, a Soborsini Repkényre szólt. Mi is ez, hol is van? Zentai Péter László, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülete nemrégen nyugalmazott igazgatója magyarázza meg: tudod, ezt barátom, dr. Kövér Péter immáron Kölnben élő fogorvos, szájsebész, nagy és remek irodalombarát és felesége, Andrea szervezi – egyébként most első ízben – a többnyire aradi folyóiratok munkatársainak és baráti körének meghívásával. Maga a rendezvény színhelye az Aradtól órányira fekvő, a Maros partján épült Soborsin. Kövér doktorék itt a nagyapa egykori vágóhídját alakították át kellemes vendégházzá is.
Ebben a kúriában, I. Mihály király kastélyának és hatalmas arborétumának szomszédságában zajlott tehát az írói találkozás a vendégeikkel, akik közül több régi ismerőssel is találkozhattunk, mint Sarusi Mihállyal, a nyolcvanas években megjelent nagy sikerű családregény, a Magyar Krisztus írójával, Vida Gáborral, a marosvásárhelyi Látó szerkesztőjével, aki legutóbb a Noé, az indiánok meg a dino című kötetével hívta föl magára a figyelmet. S ott volt Vekov Károly művelődéstörténész, egyetemi tanár, akit annak idején, a nyolcvanas évek végén az RMDSZ titkáraként ismertünk meg, kutatási területe pedig az erdélyi magyar történetírás kezdetei a XVII. századtól. Találkozhattunk Szabó István nagyvarjasi íróval, s itt volt Ódry Mari költő, Móré-Sághy Anna képzőművész, s jött Jámbor Gyula, a szerkesztő, s aki valami miatt nem jutott ki erre az irodalmi repkényre, mint például Juhász Béla, a Szövétnek főszerkesztője, legújabb könyve dedikált példányát küldte, e sorok íróját külön megtisztelve a verbászi jelzővel.
De mielőtt kikocsikáznánk Soborsinbe, vendéglátóink megmutatják a rendszerváltás után újra felállított aradi vértanúk emlékművét, a még 1885-ben Zala György lendvai születésű szobrász által készített hatalmas Szabadság-szobrot, amely aztán sokáig szétszedve és félredugva várta újbóli felavatását Arad főterén.

A királyi kastély

A királyi kastély

Innen vezetett az út Soborsinbe, amelyet Vekov professzor mutatott be, hangsúlyozva, hogy ez egy szórványtelepülés, s neve szláv eredetű. Etimológiailag bizonyított, hogy a „zavisim" a román „savarsi" (elvégez) alakból alakult. A fa- és sószállítás megállóhelye tette annyira fontossá, hogy már 1756-tól országos vásártartási engedélye volt. Forray András 1810-ben megépítteti a kastélyt, amely több gazdát is cserélt (volt a Nádasdy- és a Hunyadi-családé), mígnem 1943-ban I. Mihály király vásárolta meg. Államosítása után még Ceausescu villája is volt, de a rendszerváltás után a királyi család visszakapta, s azóta is az immár 95 éves király gyakran tartózkodik itt. Kertjében magunk is megtekinthettük, a több száz éves tölgyeket, tiszafákat és a sokféle díszcserjét.

A Forray-emléktábla a templomban

A Forray-emléktábla a templomban

A falu jellegzetességeként emlegetik, hogy a helybeli katolikus templomban a Forray-család síremlékét Ferenczy István készítette, 1917-ben pedig Bartók Béla itt ötven magyar és román dallamot gyűjtött.
Irodalmárok egymás között – a ház tágas filagóriájában – mi másról, mint az irodalmi életről beszélgettünk, közben ki-ki föl is olvasott, novellát, verset, esszét, de mind olyat, ami szélesebb érdeklődésre tarthat számot, s amiből jövőre talán össze is áll egy önálló kiadvány, amelynek megszerkesztését és kiadását maga a házigazda, Kövér doktor vállalta. Már csak azért is, mert a folyóiratokra is nyilván nehéz időszakok várnak. Ugyanis ottlétünkkor tudtuk meg, hogy a Nemzeti Kulturális Alap Szépirodalmi Kollégiuma közölte, mennyi állami támogatást hagyott jóvá, ami után több jó nevű folyóirat, például a 2000, a Beszélő, a Liget meg a Mozgó Világ megjelenése is immáron kérdésessé vált. De magán Aradon is vitatkoznak, elbír-e, s kell-e három kulturális-irodalmi folyóirat a városnak – a legnagyobb hagyománnyal bíró Szövétnek, a pest–aradi szerkesztésű Irodalmi Jelen és a Heti Szemle. S mindezek mellett ott a Nyugati Jelen polgári napilap a maga kétoldalas kulturális és művészeti mellékletével. Réhon József, a találkozó legidősebb aradi tagja bizonygatja, miszerint minderre szükség van, mert minden lapnak megvan a maga profilja, olvasóközönsége, függetlenül attól, hogy minden nyomtatott sajtótermék veszíti olvasóközönségét, s csak az internetes változat a kecsegtető.

Az aradi vértanúk Szabadság-szobra

Az aradi vértanúk Szabadság-szobra

Közben könyveink mellett a Híd és a Létünk példányaiból mutogatok, s Hudy Árpád olvasószerkesztő azonnal jelzi, nemrégiben milyen jól érezték magukat a Híd Kör-esten az Újvidéki Színház művészklubjában. Majd Bányai János hirtelen halála felől érdeklődnek, s mondják többen is, hogy foglalkoztak az Irodalmi Jelenben Végel László új regényével, a Balkáni szépséggel, s azt is tudni vélték, hogy e családregény mintha folytatása volna a Neoplanta című városregényének. Kissé meg is lep e tájékozottság, de ilyenkor érzi az ember úgy, mintha nem is volna közöttünk távolság. Molter Károly és e sorok írójának Verbásza ugyanúgy híd feléjük, mint folyóirataink, kiadóink, néhány ismertebb könyvünk.
Ezért is volt élvezetes ez a kétnapos irodalmi majális, a Maros menti Soborsinben.

Magyar ember Magyar Szót érdemel