2024. november 23., szombat

Húzzad édes muzsikásom!

Július 8-a és 13-a között szervezte meg 13. alkalommal táborát a szabadkai Népkör MMK „Húzzad édes muzsikásom” Népzenei és Gyermek Néptánc tábor elnevezéssel a horgosi Túrú-tanyán, ahol 102 résztvevővel több csoportban, több oktatóval folyt a munka.

Szécsi Zsolt táborvezető elmondta, a néptáncoktatás két korosztályban folyt, a kisebbek, a kezdők szatmári, az idősebbek, a haladók pedig szászcsávási táncokat tanultak a tábor hat napja során.

– A kicsik eddig ugrós táncokkal foglalkoztak, most itt volt az ideje, hogy kialakuljon a páros viszony, hogy a fiúk és a lányok fogják meg egymás kezét, így is táncoljanak, ezért választottuk a szatmári táncokat. A kamaszok, a fiúk pedig a csapásos figurákban kiélhették az erősödő identitásukat a szászcsávási táncokkal. A tábor célja is más a különböző korosztályok számára. A kicsiknél azt mondjuk, hogy táncosokat nevelünk, az ifjúsági korosztálynál pedig már leendő oktatókat – hallottuk Szécsi Zsolttól.

A kis zenészekkel Csonka Ferenc népzenész foglalkozott, a kicsik tánccsoportjával Horváth Evelin és Pintér Krisztián, a nagyokkal Juhász Szécsi Viktória és Szécsi Zsolt, és mivel énektanítás is folyt, ezen a téren is volt a táborban két oktató: Csányi Tamara és Bagi Valentina.

– A zenei foglalkozásokon 12 gyerek vett részt, a legfiatalabb 8, a legidősebb 11 éves, köztük voltak olyanok, akik zeneiskolások, és már egy ideje muzsikálnak, de akadtak olyanok is, akik 2-3 hónapja kezdtek megismerkedni a hangszerrel – tudtuk meg Csonka Ferenctől. A gyerekek kezébe cselló, bőgő, brácsa és hegedű került, és mindenki kapott olyan feladatot, ami kihívást jelent önmaga számára, mert ahogy az oktató mondta, egy kicsit mindig többet kell adni nekik feladatul, mint amit éppen tudnak, hogy ezáltal fejlődés történhessen. Dél-alföldi, dunántúli és szatmári dallamokat tanultak. A tábor során pedig megtörtént az első táncházi muzsikálásuk is, az volt a feladatuk, hogy a táncosoknak muzsikáljanak.

A tábor keretmeséje a honfoglalás volt, voltak rendhagyó történelemórák, Oláh Tamás drámajátékos foglalkozásokat is tartott, a táborozók magyar mondákat dolgoztak fel, és be is mutatták a zárónap előtti esten. A tábort pedig a résztvevők az elmúlt napok során tanultakból összeállított műsorral zárták.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás