2025. január 22., szerda
SZABADKAI VÁROSI MÚZEUM

Daloskönyv Gaál Ferenc könyvtárából

A Szabadkai Városi Múzeum Pillantás a múltba elnevezésű projektje keretében kéthetente más és más műtárgyat mutatunk be a múzeum különböző gyűjteményeiből. A tárgyakat a múzeum bejáratának jobb oldalán lévő, külön erre a célra kialakított kirakatban láthatják az érdeklődők.

Kezdeményezésünk lehetővé teszi, hogy Szabadka lakói megismerhessék a múzeumban őrzött kincseket, miközben intézményünk is bemutathatja gyűjteményeinek sokszínűségét olyan tárgyakon keresztül, melyek nincsenek kiállítva aktuális tárlatainkon. A kiállított tárgyak történelmi és kulturális hátteréről a mellettük lévő képernyőn juthatnak információhoz az érdeklődők.

A múzeum kirakatában kiállított tárgy: Deák Gerő: E. M. K. E. Daloskönyve – dedikált példány Gaál Ferenc, a zeneiskola egykori igazgatója könyvtárából.

A kötetet Deák Gerő Gaál Ferencnek dedikálta, aki 1882. október 1-től haláláig, 1906-ig állt a zenede élén. Kitűnő zongorista volt, és nemcsak Magyarországon, hanem külföldön is elismerték.
Szkacsányban született 1860-ban, 1866-tól a nyitrai piaristáknál tanult, ahol érdeklődése a zene és nyelvtanulás irányába fordult. A magasabb gimnáziumi osztályokat már Budapesten végezte, ahol egyidejűleg a konzervatóriumot is látogatta. 1878-ban érettségizett és zongora, illetve zeneszerzés szakra jelentkezett a Zeneakadémiára. Itt Erkel Ferenc, Ábrányi Kornél és Nikolits Sándor tanítványa volt. 1882-ben kiváló minősítéssel fejezte be a Zeneakadémiát. Ugyanezen év október 1-jén nyerte el a szabadkai városi zeneiskola igazgatói állását. Ezzel egyidőben a szabadkai Szent Teréz-plébániatemplom kórusának és zenekarának karmestere volt. Mivel ez volt akkor az egyetlen szabadkai zenekar, így a színházban a zenés darabokat is ők játszották. Gaál közreműködött a Szabadkai Szerb Dalárdával, valamint élete utolsó éveiben a zsinagógában is orgonázott. C-dúr miséjéért és a Pápai himnuszáért XIII. Leó pápától pápai kitüntetést kapott. Cseh, orosz és szerb népzenei ihletésű darabokat is komponált. 1906-ban halt meg Szabadkán.

(Sorozatszerkesztő Franciskovity Laura, az ismertető szerzője Hicsik Dóra, a fotót Kolovics Svetlana készítette.)

Magyar ember Magyar Szót érdemel