Sajnos igen gyér választéka van azoknak, akik középiskolai tanulmányaikat Zomborban magyarul szeretnék folytatni. Magyar tagozat csak az egészségügyi középiskolában, a gimnáziumban és a műszaki középiskolában van, de a most induló kezdeményezéssel változhat a helyzet. Ugyanis decemberben, a félév végén Nyugat-Bácskában tett látogatást dr. Jeges Zoltán tartományi oktatási titkár, s ahogyan azt a bácskertesi iskola igazgatójától, Csíkos Sándor tól hallottuk, ígéretet kaptak arra, hogy megfelelő érdeklődés esetén hároméves képzés indulhat magyar tannyelven Zomborban már a következő tanévtől (mert magyar nyelven három éves szakból kisebb a választék, mint négyévesből).
Egy felmérés készült, összesen 8 település 83 diákját kérdezték meg, érdeklődnének-e hároméves szakács, pincér, esetleg fodrász szak vagy egyéb iránt. Ahogy az igazgatótól megtudtuk, a gyerekek kívánságlistája nagyon tarka, egyelőre úgy tűnik, a szakács szak iránt van a legnagyobb érdeklődés, de pontosabb információkkal majd a begyűjtött adatok feldolgozása után szolgálhatnak. A magyar tannyelvű szakokat olyan iskolában lehet megnyitni, ahol már létezik ilyen szak szerbül, az említett szakok pedig a Közgazdasági Középiskolában vannak. Ebben a tanintézményben jelenleg egyetlen magyar tannyelvű tagozat sincs.
Csíkos Sándor elmondta, arról, hogy milyen lesz a káderrendszer még korai beszélni, hiszen most a legfontosabb kérdés, hogy hol és milyen szakot lehetne megnyitni, de az általános tantárgyakat nagy valószínűséggel azok a tanárok tanítanák, akik a többi középiskolában is ezeket tanítják, ám a szaktanárokkal kapcsolatban még nincsenek információk.
Jeges Zoltán tartományi oktatásügyi titkár:
–A következőt tudom mondani: találkoztam a nyugat-bácskai iskolaigazgatókkal, hogy megoldást keressünk a magyar nyelvű középiskolai hálózat bővítésére. Számomra jó példa Nagybecskerek, ahol tavaly sikerült a középiskolák magyar osztályait és a szakok számát bővíteni. Ott is előzetes felmérést végeztünk, mint ahogyan idén Zomborban és környékén tettük. A felmérés eredménye még nem jutott el hozzám, de értesülésem szerint elvégezték a felmérést, s ebből majd kiderül, hogy milyen igények vannak. Ha ezeknek eleget tudunk tenni, és megfelelő létszám alakul ki egy-egy osztály alakítására, akkor indítványozni fogjuk a minisztériumnál a megnyitásukat, a tartomány pedig mellé fog állni. Ha esetleg 15 fő alatti létszám jön össze egy-egy tagozatra, akkor a titkárság dönthet, hogy megindul-e egy szak. Tudni kell, hogy a tartomány statútumának elfogadása esetén a kisebbségi oktatás megszervezésében a tartomány lesz illetékes. Nem tudni, hogy iratkozásig ez megtörténik-e, de remélem, hogy ezekkel az engedélyekkel nem lesz gond.