2024. november 25., hétfő

Tanítás az elektronikus tanteremben

Adán helyi pedagógusoknak tartottak továbbképzést az elektronikus távoktatás alkalmazásáról a középiskolai oktatásban
A továbbképzés résztvevői az adai középiskolában (fotó: Csincsik Zsolt)



A hétvégén az adai Műszaki Iskolában kétnapos, akkreditált szemináriumot szervezett E-learning módszer alkalmazása az oktatásban elnevezéssel a helybeli Integrál Pedagógus Egyesület a Bethlen Gábor Alap támogatásával.

Huszonhat helybeli középiskolai pedagógus vett részt a szombati és vasárnapi szemináriumon, amelyen Kónya Zsolt, Király Károly és Márton Attila, az újvidéki Mihajlo Pupin Villamossági Középiskola szaktanárai mutatták be az elektronikus távoktatás alkalmazását. Márton Attila elmondta: a távoktatással foglalkozó továbbképzésen a tanárokat arra szeretnék felkészíteni, hogy az internet segítségével javítsanak az oktatás minőségén, illetve a multimediális eszköztárat felhasználva még inkább felkeltsék az internetgenerációhoz tartozó diákok érdeklődését a tananyag iránt:
– A továbbképzésen a munkatársaimmal bemutatunk egy programplatformot, amely illeszthető bármilyen internetes portálhoz – magyarázta Márton Attila. – Az újonnan létrehozott portálon el lehet helyezni a tananyagot a tanulók számára, akik nemcsak passzív, hanem aktív felhasználók, hiszen online teszteket oldhatnak meg, és ezek kiértékelést is megkapják. A diák a helytelen válasz esetén helyesbítést is kap, amely tartalmazza a helyes megoldást, mindehhez otthon ülve jut hozzá. A platform legnagyobb előnye, hogy fokozatosan vezetjük be a tananyagba a diákokat, akik a feldolgozott anyagrész után leellenőrizhetik az ismereteiket, de mindezt elvégezheti a tanár is. Ezáltal lehetővé válik a távoktatás, illetve az iskolában elsajátított tananyag látványos és érdekes megerősítése, mivel ez multimediális platform, ahová videót és fényképeket is fel lehet tölteni HTML-es, internetes oldalról is. A Moodle elnevezésű platform érdekessége, hogy csak a struktúrát biztosítja az oktatáshoz, így a tartalomtól függetlenül bármilyen tananyag feltölthető, a zenétől az elektrotechnikáig. A platformra felkerül a cím, a bevezető, a tananyag és a tudásellenőrző teszt. Az utóbbihoz a kérdéseket a tanár dolgozza ki, illetve adja meg a helyes választ. A tanár beállíthatja azt is, hogy a teszt kitöltése után a diák osztályzatot is kapjon, amiről a tanár is tudomást szerez – mondta Márton Attila.
Az adai székhelyű Integrál Pedagógus Egyesület elnöke, Kuzma József matematikatanár a szakmai továbbképzéssel kapcsolatosan elmondta:
– Tudomásul kell venni, hogy a mai fiatalok életformájának szerves része a számítógép, a videó és a televízió. Emiatt szükséges olyan módszert találni, amely ezeket az eszközöket felhasználva elősegíti a diákok tanulását:
– Ezzel a céllal vezérelve két éve megtartottuk a mai program első fázisát, amikor is A digitális óratervezés, digitális tananyagkészítés című továbbképzési programot a Műszaki Iskolával karöltve megszerveztük Adán tanáraink részére. Ennek folytatásaként két hete voltunk Szabadkán, a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon, ahol a digitális tábla alkalmazását és a beszerezhető táblák ismérveit ismerhettük meg. Ezek jelentették az alapot a mostani továbbképzés számára, amelyen az elektronikus tantermek használatát sajátítjuk el. A gyerekek otthon vannak, a számítógép pedig a tanterem. Ez egy szabadon felhasználható felület, amelynek két felhasználási módja van: a tanár felhasználja a valaki által már feldolgozott tananyagot, illetve a tanár maga dolgozza ki az anyagot, amelyhez a szöveg mellett hang- és képanyagot is használhat. Most az elektronikus tanterem megteremtésével foglalkozunk. Ez csak a kezdő lépés, amelyet óriási munka fog követni, az pedig az elektronikus tanterem működéséhez fog vezetni. A diákok számára nagyon fontos a látvány, vagyis a fénykép és a videó. Több éve tervezzük megfelelő fényképezőgépek és videokamerák vásárlását, valamint tárgyaltunk szakemberekkel, akik tanfolyamot tartanának a tanárok részére, hogyan lehet ezekkel minőséges képeket és videókat készíteni. Mindez attól függ, milyen támogatást sikerül a pályázatokon nyerni. Az egyesület idei képzéseit a Bethlen Gábor Alap támogatásából szervezzük meg – mondta Kuzma József.
A házigazda Műszaki Iskola igazgatója, Miklós Nándor megjegyezte: az akkreditált képzést alapítványi támogatásból tartják meg, ezért teljesen ingyenes, ami mostanság ritkaságnak számít.
– A középiskolában egyes tanárok már bizonyos formában alkalmazzák az e-learning módszert, mivel saját vagy az iskola honlapjára ellenőrző feladatokat töltenek fel, amelyek megoldását aztán kiértékelik. Az elektronikus tanterem megalakításában nagy lehetőségeket látok, mivel az intézménynek sok magántanulója van, és részt veszünk a felnőttképzésben is. Így esetükben az oktatás egy részét lebonyolíthatnánk számítógépen keresztül. Azt tervezzük, hogy a jövőben meghirdetünk olyan tanfolyamokat, amelyeknek legalább egy részét e-learning módszerrel valósítjuk meg – nyilatkozta az igazgató.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás