Szombat este Adán, a színházteremben az Adai Színtársulat nagy sikerrel mutatta be új produkcióját, Diend – Végzős gimnazisták zenés kálváriája címmel Táborosi Margaréta színész-rendező rendezésében. A megújult, főként középiskolásokból, illetve egyetemistákból álló amatőr színtársulat által bemutatott rendhagyó, zenés-táncos produkció alapját a Grease című musical képezi.
A társulat Táborosi Margaréta vezetésével egy lendületes darabot vitt színre, amely a vajdaság magyar közösség fiataljait érintő kérdésekkel foglalkozik. Emiatt az eredeti, a kiindulási alapot képező történetet jelentősen lecsupaszították, mindössze néhány dal marad meg belőle. Továbbá az előadásban megjelenő szereplők karaktereit is szabadon alakították ki, jelentősen eltérve a musicalben megjelenő karakterektől. Az Adai Színtársulat korábbi produkcióihoz hasonlóan az előadásban ezúttal is jelentős szerepet kapott a tánc, a színpadi mozgás és a zene. A produkcióban a színpadon élőben zenél egy zenekar, amely nemcsak az előadásnak, hanem magának a történetnek is részét képezi. Táborosi Margaréta rendező az előadás előkészítéséről elmondta, hogy a próbafolyamatra ráment a nyár, bár a munka nagy részét augusztusban végezték el:
– A próbafolyamat legfontosabb momentuma volt, hogy összeállt a csapat és létrejött köztük a közösségi felelősségvállalás érzése, vagyis megértették, hogy egy ember munkája az egész társulat munkáját befolyásolja – magyarázta a rendező. – A társulat minden tagja számára világossá vált, hogy a munkájával részt kell vállalnia a darab megszületésében, és nem várhatja el, hogy húzza a tömeg. Megértették, hogy nem csak szórakozni járunk össze, mert ez munka, aminek eredménye lesz, amit az emberek megnéznek a színházban. Az előadás és a társulat sikere szempontjából ez nagyon fontos felismerés volt, hiszen a csapat több mint fele korábban soha nem dolgozott színházban és nem szerepelt színpadon, és nem dolgozott ilyen megfeszített munkatempóban. A színház szabályrendszere ugyanis megköveteli, hogy a szereplőnek minden pillanatban készen kell állni a színpadi szereplésre, mert különben széteshet a darab. A munkamódszer felépítése szempontjából fontos tapasztalattal szolgált számomra, hogyan kell dolgozni a teljesen ismeretlenekkel és színházi tapasztalattal nem rendelkező kezdőkkel. Mindenképpen finomabban és precízebben kell bánni az amatőr és diákszínjátszókkal – közölte Táborosi Margaréta.
Az Adai Színtársulat az előadást szeretné bemutatni a Vajdasági Magyar Amatőr Színjátszók Találkozóján, a Középiskolások Színművészeti Vetélkedőjén és egyéb rangos megmérettetéseken is. A produkció létrejöttét támogatta: Ada község önkormányzata, a Bethlen Gábor Alap, a Szekeres László Alapítvány, valamint a TM-People International Kft. és a Jusoft Kft.