Szombaton zárult Adán a Szarvas Gábor Nyelvművelő Napok rendezvénysorozata, amelynek utolsó napján a hagyományos koszorúzási ünnepség mellett a nyelvi jogokkal foglalkozó tematikus kiállításmegnyitó és aktuálpolitikai kérdéseket is feszegető tudományos tanácskozás várta az érdeklődőket.
A koszorúzási ünnepségen tartott köszöntőjében dr. Láncz Irén, az újvidéki Magyar Tanszék vezetője méltatta az adai születésű Szarvas Gábor nyelvészt és munkásságát:
– Bár ma a korszerű nyelvszemlélethez igazodva nem akarunk beavatkozni nyelvünk életébe, megtanulhatjuk Szarvas Gábortól, ügyelnünk kell arra, hogy nyelvhasználatunk igényes legyen.
Megtanulhatjuk tőle, hogy mindannyiunknak, kik magyarul beszélünk, felelőseknek kell lennünk nyelvünk iránt. Nem mindegy, hogyan szólalunk meg különböző helyzetekben, miként írunk, különösen akkor, ha szövegünk sokakhoz eljut – hangsúlyozta dr. Láncz Irén.
Az ünnepi köszöntő után a vendégek megkoszorúzták Szarvas Gábor mellszobrát. Koszorút helyeztek el a nyelvész szobránál az adai önkormányzat, a Szarvas Gábor Nyelvművelő Egyesület, a Szarvas Gábor Könyvtár, a Magyar Nemzeti Tanács, az anyaországi nyelvészek, a burgenlandi Imre Samu Nyelvészeti Intézet és a budakalászi Kalász Suli Általános Iskola képviselői.
A rendezvény folytatásában a Szarvas Gábor Könyvtár kiállítótermében dr. Molnár Csikós László, a nyelvművelő egyesület vezetőségi tagja megnyitotta a Nyelvi jogok régen és ma című kiállítást, amely történelmi távlatból egészen napjainkig igyekezett áttekinteni a kérdéskört. Ezután az egybegyűltek átvonultak az adai községháza dísztermébe, ahol megkezdődött a nyelvművelő napok zárórendezvénye, a tudományos tanácskozás, amelyet dr. Hódi Éva, a Szarvas Gábor Nyelvművelő Egyesület elnöke nyitott meg. A tanácskozás első előadója, dr. Ortutay Katalin, a veszprémi Pannon Egyetem docense Nyelv és hatalom összefüggései Franciaországban címmel tartott előadást, a franciaországi nyelvpolitikát mutatta be. Mintegy 500 évet tekintett át, a kezdetektől napjainkig. Ezt követően Várkonyi Zsolt, az MNT általános és jogi ügyekkel megbízott tanácsosa Nyelvi jogok és lehetőségek Szerbiában és Vajdaságban című beszámolójában bemutatta és elemezte az elmúlt évtizedekben a nyelvi jogokat és lehetőségeket az országban. Ezenkívül szólt az MNT hivatalos hatásköreiről és nyelvhasználati stratégiájának tervezetéről is. Ezután mgr. Deli Andor tartományi oktatási, közigazgatási és nemzeti közösségek titkára A nyelvhasználat lehetőségei és realitása című előadásában beszámolt az elmúlt évtizedek hivatalos nyelvhasználatáról Vajdaságban, köztük az önkormányzatokban és bíróságokon. A negyedik előadó, dr. Pál Tibor történész Nyelvhasználat Magyarországon a dualizmus korában, az 1868-as nemzetiségi törvény fényében című értekezésében az adott történelmi időszak idevonatkozó legfontosabb eseményeit vázolta fel. Végezetül az ausztriai Alsóőrön található Imre Samu Nyelvi Intézet elnöke, dr. Szoták Szilvia Egy nyelvvisszaszoruló helyzetben lévő magyar közösség nyelvi jogai című előadásában a burgenlandi és a bécsi magyarok nyelvhasználati jogairól és lehetőségeiről beszélt.