2024. október 7., hétfő

A digitalizáláshoz hiányoznak a feltételek

A VAJDASÁGI MAGYAR KULTURÁLIS STRATÉGIATERVEZETRŐL -- A könyvtáraknak közösségi színtérként és információs központként is működniük kellene – Az Óbecsei Népkönyvtár társalapítója lesz az MNT

Digitalizálás, a magyar nyelvű állomány növelése és vajdasági szerzők műveivel való kiegészítése, a web alapú szolgáltatások és a humán erőforrás fejlesztése, programszervezés – többek között ezek azok a célkitűzések, amelyek a Magyar Nemzeti Tanács Vajdasági magyar kulturális stratégia 2012-2018 című dokumentumában a könyvtárak vonatkozásának szerepel. Az Óbecsei Népkönyvtárat a dokumentum a kiemelt könyvárak közé sorolta, és az MNT kezdeményezi a társalapítói státus megteremtését. Az intézmény megbízott igazgatónőjét, Kinka Erzsébet et arról kérdeztük: hogyan értékeli az MNT stratégiatervezetének a könyvtárakra vonatkozó részét.

– Szerintem nagyon jó az MNT kulturális stratégiájának a felépítése, átfogó helyzetképet mutat a könyvtárak jelenlegi helyzetéről és a jövőbeni tervekről is. Ezek tükrözik az én elképzeléseimet is. A könyvtárak az utóbbi időben a gyors technikai fejlődés hatására átalakulóban vannak, ugyanis ahhoz, hogy a könyvtári tevékenységek kifejezésre juthassanak, azokat teljesen át kell értékelni – úgy, ahogy azt a júniusban elfogadott, a könyvtári-információs tevékenységről szóló szerbiai törvény is megfogalmazza. Mi már korábban is próbáltunk ebben az irányban gondolkodni, mert azt gondolom, hogy ha rendelkezünk a szükséges infrastruktúrával, akkor azt meg kell tölteni értékmegőrző tartalmakkal is. A könyvtárnak ma már közösségi színtérként és információs központként is működnie kell. Sok vajdasági könyvtárban ezen a téren több évtizedes lemaradás tapasztalható.

A digitalizálás az egyik legfontosabb feladata a könyvtáraknak, amely komoly humánerőforrásokat és technikai felszerelést is igényel. Adottak ezek a feltételek a célkitűzések teljesítéshez?

– Sajnos a digitalizálással le vagyunk maradva, mert sem emberi erőforrásunk, sem technikai felszerelésünk nincs hozzá. Amíg működött a szkennerünk, a helytörténeti dokumentumokat igyekeztünk a kutatók számára a honlapunkon hozzáférhetővé tenni, de ezt a munkát most nem tudjuk folytatni. Reméljük, hogy ebben számíthatunk majd az MNT támogatására.

Jelenleg a község területén 14 könyvtáros dolgozik, de folyamatban van az óbecsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkörben is egy könyvtárrészleg megnyitása. Kevesebben vagyunk, mint ahány főt a normatíva előír. Kell egy alkalmazott az új részlegbe, és ha információs központként kell működnünk, akkor egy teljes állású informatikusra is szükségünk lenne, egy programmenedzser pedig a rendezvények szervezésétől tudná tehermentesíteni a könyvtárosainkat.

Mit remélnek attól, hogy az MNT 50 százalékban átveszi az alapítói jogokat?

– Az önkormányzat, mint alapító nehéz anyagi helyzetben van, ezt mi is megérezzük, mert nem tudjuk időben kifizetni a rendezvények költségeit. Ha az MNT átveszi az alapítói jogokat, tehermentesíteni fogja a mostani alapítót. Ha kellő időben jutnánk hozzá a támogatásokhoz, a könyvtárunk értékmegőrző tevékenysége még attraktívabb lehetne. A legnagyobb probléma azonban az, hogy az elmúlt két évtizedben a magyar könyvállomány nem gyarapodott kellő mértékben. Könyvekhez most elsősorban adományokból jutunk. Az olvasóink nagyon tájékozottak az új kiadványokról, de sajnos nem tudjuk kielégíteni a kortárs irodalommal vagy az új szakkönyvekkel kapcsolatos igényeiket. Ha az MNT támogatni fogja a magyar könyvállomány gyarapítását, sokkal több lehetőséget tudunk majd biztosítani olvasóinknak.