A hétvégén számoltunk be arról, hogy a törökbecsei Jókai Mór Magyar Művelődési Egyesület működése veszélyben forog, ugyanis egy december 14-i határozat értelmében másnak szánja az önkormányzat a Jókai által használt épület egy részét. Nemrégiben létrejött ugyanis egy új egyesület, majd kiírták az épület használatára vonatkozó pályázatot is, és a döntéshozók ennek az új egyesületnek engedték át az épületnek azt részét, melyben az egyesület komoly beruházásokat eszközölt.
Kedden rendőrök keresték fel otthonában Ilia Lászlót, az egyesület titkárát az épület kulcsának az átadása miatt, amit ő megtagadott, majd elmondása szerint tegnap a helyi közösség néhány tagja és az épület leendő lakói föltörték az egyesület ajtaját.
– Kedden ügyvédekkel is konzultáltam, és perre visszük az ügyet, a behatolók ellen pedig bűnvádi feljelentést teszünk. Az épület bérleti szerződése sajnos jogilag kifogásolható, ugyanis sem a helyi közösség, sem az önkormányzat nem lett volna illetékes, hanem a köztársasági tulajdonjogi igazgatóság kellett volna, hogy velünk szerződjön. Végzést mi nem kaptunk a kiköltözésről, csupán egy helyi közösségi határozat született. Mivel számítottunk erre a lépésre, az épületnek azon részéből, ahova beköltöztetik az új egyesületet, kimentettük a vagyonunkat, de arra számítunk, hogy a többi helyiségre is ráteszik a kezüket – mondta el Ilia László.
A titkár elmondása szerint egy susányi polgári egyesületnek kell a hely, amit véleménye szerint az önkormányzat hozott létre magyar szervezetként, de az elmúlt hónapokban semmilyen tevékenységet nem fejtett ki. Azt mondja, Milivoj Vrebalov polgármester keddi telefonbeszélgetésük alkalmával nem kínált megoldást az előállt helyzetre:
– Egyértelműen politikai játékról van szó, az önkormányzat választások előtti nyomásgyakorlásának vagyunk az áldozatai. Ez nem az én személyes ügyem, itt húsz éve folyik a munka: előttem is működött az egyesület, utánam is működni fog. Mi senkit nem támadunk, de védekezésre kényszerülünk. A polgármester minősíthetetlen hangnemben üvöltözött velem – ezzel nemcsak engem, hanem az általam képviselt magyarságot is megsértette – jelentette ki Ilia László.
Az egyesület titkárának számításai szerint az elmúlt tíz évben mintegy negyvenezer eurót költöttek el a roskadozó épület tatarozására és a termek felújítására azzal a céllal, hogy egy olyan magyar művelődési házat hozzanak létre, amely otthont ad más civil szervezeteknek is. Pénz híján ez az elképzelés nem valósulhatott meg maradéktalanul, de az épületben a teleház megkezdte működését.
Milivoj Vrebalov törökbecsei polgármester érdeklődésünkre elmondta: Pásztor Istvánnal, a VMSZ elnökével folytatott tegnapi telefonbeszélgetés során abban állapodtak meg, hogy az elnök kedden leül mindkét egyesület képviselőivel.
– A tények a következők: a Jókainak lejárt a tíz évre szóló bérleti szerződése, és 420 ezer dinár köztartozást halmozott fel. Emiatt a pályázatot követően a helyi közösség a susányi művelődési egyesülettel kötött egy évre szóló szerződést. Az Ilia László által kisajátított épület ezentúl minden susányi lakos számára nyitva áll. Mi jogszerűen jártunk el: Ilia László megtagadta a kulcsátadást, ezért kellett a rendőrség közreműködésével feltörnünk az ajtót. Az, hogy én a két magyar egyesületet politikai megfontolásból ugrasztottam egymásnak, ostobaság – én szándékosan nem kívántam az ügybe beleavatkozni. Tény az is: a Jókai Mór az egyetlen művelődési egyesület, amelyet az önkormányzat oly módon támogat, hogy elnöke a mi költségvetésünkből kapja a fizetését. Az idén az egyesület közel 700 ezer dinár támogatásban részesült, de jobb időkben ez az összeg meghaladta az egymilliót is – tette hozzá Milivoj Vrebalov.
DR. KORHECZ TAMÁS: LEÁLLÍTJÁK A KILAKOLTATÁST
Az üggyel kapcsolatban dr. Korhecz Tamás, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke elmondta lapunknak, hogy már kapcsolatba lépett az illetékesekkel az ügy minél kedvezőbb megoldásának érdekében. Korhecz szerdán egyeztetett Vrebalov polgármesterrel arról, hogy az elindított kilakoltatási, ingatlan birtokba vételi folyamatot leállítják.
– December 27-én személyesen is találkozunk, hogy egy számunkra elfogadható megoldás szülessék az ügyben. Magam részéről elfogadhatatlannak tartom azt, hogy egy több évtizede működő magyar művelődési egyesület elveszítse az általa eddig használt ingatlant, különösen azután, hogy a szóban forgó ingatlanba meglehetősen sok pénzt ruháztunk be közösségi és anyaországi forrásokból. Szeretném, ha nem kellene perek útján érvényesíteni jogainkat, hanem sikerülne ezt beszélgetéssel megtenni. Úgy tűnik, ennek megteremtődtek a feltételei. Fontos tényeket kell tisztázni: érvényes volt-e az egyesület bérleti szerződése, valóban voltak-e nagy közmű tartozásai az egyesületnek, mekkorák voltak a beruházások az épületben. Ugyanakkor, még ha jogszerű is bizonyos változásoknak a végrehajtása, akkor is felmerül a kérdés, hogy egy hagyományos magyar művelődési egyesületet lehet-e ilyen módon kiszorítani az általa sajátjaként birtokolt ingatlanból – fogalmazott Korhecz.
Az MNT elnöke a folytatásban hozzátette, hogy sajnos sok egyéb más vajdasági magyar művelődési egyesületünk székházával kapcsolatban rendezetlenek a jogviszonyok. Közösségi, magyarországi forrásokból nagyon sok pénzt ruháztunk be ezekbe az ingatlanokba – magyarázta Korhecz, mondván, hogy minél előbb hozzá kell látni a tulajdonviszonyok rendezéséhez. El kell kerülnünk az erőszak és a kiszorítás minden lehetőségét, meg kell találnunk a közös nevezőt az önkormányzatok vezetőivel – hangsúlyozta a tanács elnöke.
(P.E.)