Kárpát-medence kilenc települése templomának egymásba kapaszkodó harangjátéka nyitotta meg péntek délután a magyar kultúra napjának délvidéki központi ünnepségét Zentán, a Művelődési Házban.
Az eseményen Sutus Áron, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke mondott alkalmi beszédet, amelyen hangsúlyozta, a kegyelem tiszta és elvehetetlen csodáját ünnepeljük ismét.
– Azt, hogy magyarnak születtünk és születhettünk, hogy megérthetjük és megélhetjük a Gondviselő szeretetteljes és küldetésre hívó szavát, hogy megsejthetjük a teremtő szándékot: tudhatjuk, miből táplálkozik, miből ered hűség, a hit, az elköteleződés; hogy mi értjük csak igazán, mit jelent a szülőföldet virágba borítani – hangzott el Sutus Árontól.
A rendezvényt mások mellett megtisztelte jelenlétével dr. Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke, Sárdi Péter, az Országgyűlési Hivatal Külügyi Igazgatósága külügyi igazgatója, Magyar József, Magyarország belgrádi nagykövete, Csallóközi Eszter, Magyarország szabadkai főkonzulja, Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke, Rigó Pál Zsófia, az MNT alelnöke, Hugyik Richárd, az MNT Végrehajtó Bizottságának elnöke, dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, Juhász Bálint, a tartományi képviselőház elnöke. Jelen voltak a VMSZ köztársasági, tartományi és helyi önkormányzati tisztségviselői, Vicsek Annamária, a Fidesz–KDNP Európai Parlamenti képviselője, Burány Hajnalka, Zenta község polgármestere, valamint történelmi egyházaink, a vajdasági és kárpát-medencei közélet és intézmények képviselői.
Sutus Áron beszéde után az ünnepség fénypontja következett, a díjátadó. Először a Vajdasági Szép Magyar Könyv pályázatának eredményeit hallhatták a jelenlevők. Ezt követően átadták a Magyar Életfa, a Plakett és az Aranyplakett elismeréseket. A VMMSZ Elnökségének korábbi döntése alapján a Magyar Életfa díjat Beretka Szénási Eszter torontálvásárhelyi művelődés- és közösségszervezőnek, Gyurkovics Hunor festőművésznek, grafikusnak, pedagógusnak, szerkesztőnek, dr. Mák Ferenc irodalom- és művelődéstörténésznek, bibliográfusnak, írónak, valamint ft. Utasi Jenő tóthfalusi plébánosnak, közösségszervezőnek, intézményalapítónak ítélték oda.
Az idei Aranyplakett elismerés kitüntetettje dr. Kövér László, aki – ahogyan az eseményen elhangzott – életével, mindennapjaival cselekvőn vallja és tanítja, hogy Szent István örökösei vagyunk, és itt, a Kárpát hazánkban csakis együtt, egymással együttműködve maradhatunk meg – keresztény hittel és hűséggel, nemzetszeretettel, szervezettséggel, az összetartozás határokat nem ismerő igazságában.
Plakett díjban részesült Bodrogi Hajnalka szabadkai közösség- és művelődésszervező, intézményvezető, Dienes László zenész, zeneiskolai tanár és igazgató, a kupuszinai fúvószenekar újraalapítója és vezetője, a helyi színjátszó csoport zenei rendezője, a Szent Anna-templom kántora, Micsik Béla népzenész, népzeneoktató, hangszerkészítő, hitoktató, a Népművészet Ifjú Mestere, Szedlár Rudolf helytörténetkutató, Csantavér helytörténésze, Varga Viola és ifj. Gazsó Tibor néptáncpedagógus házaspár.
Kövér László alkalmi beszédében megköszönte az elismerést, hiszen, ahogyan fogalmazott, a külhoni magyarság legerősebb közösségétől, a vajdasági magyaroktól kapta.
– A Vajdasági Magyar Művelődési Szövetségtől kapott díj személyemnek szól, azonban ezen jóval túlmutat, ezért nem csak a magam, hanem mindazok nevében mondok köszönetet érte, akik hisznek abban, és tesznek azért, hogy a nemzeti összetartozás érzése és akarata erősebbnek bizonyuljon annál, mint ami szét akar szaktani bennünket – mondta, majd hozzátette: a vajdasági magyarság azért a legerősebb közössége a nemzetnek, mert három nagy háborút is túléltek a szülőföldjükön. – Mi hiszünk abban, hogy a magyarság nem az elmúlás, hanem a megmaradás népe, hiszünk abban, hogy hivatásunk van a Kárpát-medencében, és miként az elmúlt évezredben, úgy az előttünk állóban is együtt erő vagyunk, szerteszét pedig csak gyengeség. Hiszünk abban, hogy a magyar életerő lüktetése a Kárpát-medencében nem évtizedekben, hanem évszázadokban mérendő, és pontosan tudjuk, mert megtapasztaltuk, hogy a magyar lélek mindig képes nem csak kipótolni, hanem fel is emelni a történelem által megnyesett lélekszámot – zárta gondolatait Kövér László.
Az ünnepséget a Mindazoknak: Ki hűséget vet – életet arat, / és a gyökér, az megmarad! című alkalmi műsor tette teljessé, amelyben vajdasági néptáncosok, versmondók, népzenészek közreműködtek. A műsor szerkesztője Kisimre Árpád volt. Felléptek: Éter Máté, Szabó Rebeka, Mac Raymond, Máté Nóra, Patyerek-Fodor Nóra, Patyerek Csaba, Varga Viola, ifj. Gazsó Tibor néptáncosok, az Ördögcsáklya táncegyüttes, továbbá Dudás Kata népdalénekes, Hajvert Ákos, Vajda Noa Pálma versmondók és a Fokos zenekar.
Nyitókép: Idén az Aranyplakett díjat dr. Kövér Lászlónak ítélte oda a VMMSZ Elnöksége (Fotó: Gergely Árpád)