Aki rendszeresen olvas újságot, néz televíziót, vagy hallgat rádiót, biztosan fel tudna sorolni néhány olyan szót, kifejezést, amelyeket annyiszor olvas, hall, hogy már unalmassá válnak. Számomra újságolvasóként ilyen a szervezésében megrendezésre kerül, az elnevezésű rendezvény, a sor kerül, a rendelkezik, a biztosít, és ebben a sorban „kivívta” magának a helyet a mintegy is. Egyre inkább úgy tűnik, nem tudunk számot említeni anélkül, hogy ne szerepelne előtte a mintegy, legtöbbször fölöslegesen, ami arra enged következtetni, hogy talán nem is ismerjük a szó jelentését, nem tudjunk, milyen esetekben kellene használni.
A mintegy jelentései ugyanis: 1.Körülbelül, 2.Szinte, hogy úgy mondjam. (Félreállt, mintegy utat engedve másoknak.) A témánk ezúttal az első, ’körülbelül’ jelentésű mintegy, amely számos példában szerepel:
A találkozón mintegy tizenöt hazai és külföldi szervezet képviselője vett részt.
Bajával közösen májusban már beadtak egy IPA-pályázatot, s ha nyernek, akkor a község mintegy 400000 eurós támogatást fog kapni a szennyvízhálózat kiépítésére.
Az idei topolyai tornára mintegy 51 csapat nevezett be.
Mintegy 24-en meghaltak pénteken Szomália fővárosában.
Ezeken a példákon kívül olvashatunk még mintegy 15 érdeklődő fiatalról, mintegy 20 méterről rúgott gólról, mintegy 2157244 dináros projektumról is.
Helyettesítsük be a példákban a „mintegy” helyére a „körülbelül”-t, és máris látjuk, miért hat furcsán. A mintegy tizenöt szervezet azért különös, mert kis számról van szó, tehát könnyen megszámolható, hogy tizenhárom, tizennégy vagy tizenhat szervezet képviselteti-e magát (de biztosan nem tizenöt és fél); a mintegy 400000 ezer eurós támogatás azért, mert a hozzávetőleges mennyiséget jelölő szó után mégis egy kerek szám következik számjegyekkel leírva, és ha számokat látunk, eleve pontosabb mennyiségre gondolhatunk. A mintegy 51 csapat esetében azt kellene eldönteni, hogy 51,5, 51,8 vagy netalán 50,5 csapat jelent-e meg a tornán, és ahogy a csapatok számát nem lehet tizedekben mérni, úgy nem beszélhetünk mintegy 24 emberről sem: vagy 23, vagy 24, vagy 25, de semmiképpen nem mintegy 24. Ugyanígy minden bizonnyal egyik szurkoló sem fog mérőszalaggal a pályára rohanni, hogy igazolja, 20,1 vagy 19,8 méterről rúgták-e a gólt, ha netalán a húsz méterről szerzett gól elé elfelejtjük kitenni a „mintegy”-et. A mintegy 2157244 pedig azt bizonyítja, hogy sok esetben a jelentés ismerete nélkül, automatikusan, gondolkodás nélkül „mintegyezünk”, ha számot látunk, mintha az a szám sajátja lenne.
Vagy talán minden esetben ennyire bizonytalanok vagyunk, ha számadatról beszélünk? El akarjuk kerülni, hogy szóvá tegyék, ha nem pontosak az adatok, és ezért „mossuk kezeinket” a mintegyezéssel? Pedig van szám mintegy nélkül is, és hacsak nem például tudományos munkáról vagy statisztikáról van szó, nem fogják számon kérni, ha nem jelezzük a számadat hozzávetőlegességét. Ha mégis ragaszkodunk ehhez, bő a választék: körülbelül, megközelítőleg, közel, csaknem, nagyjából, hozzávetőleg, nem egész, majdnem, kevés híján, (stílustól függően) uszkve, cirka, durván.
Az értelmező kéziszótárban a mintegy mellett a „vál” stílusjelzés található, ami azt jelenti, hogy a szót a választékos, igényes, emelkedettebb stílusban használják, a példáinkról mégsem a választékosság, igényesség juthat az eszünkbe, mert a sajtó elkoptatta ezt a szót. Hagyjuk tehát pihenni egy kicsit…