2024. november 22., péntek

Díjeső

PIROS CERUZA

Legutóbb a díjnevekről írtunk, és említettük, hogy az Osiris-féle Helyesírás hét típust különböztet meg. Közülük kettőt tárgyaltunk, érdemes azonban összefoglalni az összeset.

1. Névvé válhat maga a díjtípus megnevezése. A Helyesírás kötetben a következő példák találhatók: Citromdíj, Sajtódíj, Toleranciadíj stb. Ez a típus ritka.

2. A díj, érem, emlékérem stb. (a továbbiakban: díj) köznevek tulajdonnévi előtaghoz kapcsolódnak. Ez a leggyakoribb típus; a tulajdonnév lehet személynév, intézménynév, folyóiratcím, márkanév stb. A tulajdonnév és a köznév kapcsolatát kötőjellel kell jelölni: Nobel-díj, Kossuth-díj, Grammy-díj, Kilátó-díj, Dr. Zoran Đinđić-díj stb.

3. A díj köznév jelzővel bővülve összekapcsolódhat egy tulajdonnévi előtaggal. A tulajdonnévi és a köznévi elem közé ékelődő jelző megszünteti a kötőjelet. A közszói tag és a jelző is kisbetűs: Ybl építészeti díj, Gundel művészeti díj, Rotary irodalmi díj.

4. A díj köznév birtokos jelzős szerkezetet alkothat egy tulajdonnévi előtaggal. A név összes eleme nagybetűs: a Magyar Népköztársaság Állami Díja, a Francia Köztársaság Becsületrendje.

5. A díj köznév olyan előtaghoz is járulhat, amely önmagában nem tulajdonnév, de az elnevezésben tulajdonnévi értéket kap. A tulajdonnévi értékű tag nagybetűs, a díj azonban kisbetűs, és kötőjel nélkül kapcsolódik: Életfa díj, Nagy Testvér díj, Magyar Örökség díj. Jellegzetes kategóriát képviselnek ebben a csoportban a latinul alkotott díjnevek: Pro Urbe díj, Pro Universitate díj, Pax Romana érem.

6. A díj más közszavakkal együtt, azokkal általában valamilyen jelzős szerkezetet alkotva is létrehozhat díjelnevezést. A tulajdonnévvé válást a különírt elemek nagy kezdőbetűje jelzi: Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszt, Magyar Köztársasági Érdemrend, Innovációs Díj, Vajdasági Magyar Művészeti Díj, Februári Díj. A kitüntetések fokozatát jelölő szavakat kis kezdőbetűkkel kell írni: a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztje a lánccal.

7. A díj köznév előtt több szóból álló tulajdonnévi értékű megnevezés is szerepelhet, amely tartalmazhat önálló tulajdonnévi tagot, de állhat pusztán közszavakból is. Előfordul, hogy a tulajdonnévi rész -ért raggal van ellátva, vagy birtokos szerkezetet alkot. A díj közszó előtt álló, nyelvtanilag szerkesztett rész tagjai nagy kezdőbetűsek, a díj pedig kisbetűs, és kötőjel nélkül kapcsolódik: a Magyar Köztársaság Kiváló Művésze díj, az Év Autója díj, a Népművészet Ifjú Mestere cím, Kisebbségekért díj, a Magyar Nyelv Hivatalos Használatáért díj.

Végignézve a fönti rendszert a 3. típusban sorolt példák meglepetéssel szolgálhatnak számunkra, akik a Szenteleky Kornél Irodalmi Díjat, a Herceg János Irodalmi Díjat, a Nagyapáti Kukac Péter Képzőművészeti Díjat, a Sinkó Ervin Irodalmi Díjat ebben a formában, csupa nagybetűkkel írjuk (a Szenteleky Kornél Irodalmi Díj internetes találatai mind nagybetűsek!), rövidebb formájukban pedig Szenteleky-díjként, Sinkó-díjként írjuk. Ez esetben tehát a mi szokásunk és a helyesírási kötet ajánlása különböznek egymástól. Az Osiris-kötet úgy tartja, hogy ezek a díjnevek alapvetően a kötőjelesekhez tartoznak, a jelző pedig csupán közbevetés. Nem mindig tudhatjuk azonban, hogy mi a díj hivatalos, teljes neve: ha a hosszabbat vesszük annak, akkor indokolt a csupa nagy kezdőbetű; ha viszont a díj hivatalos neve például Sinkó Ervin-díj, akkor valóban csak magyarázat, közbevetés az irodalmi jelző.

Problémát okozhat az is, hogy nem mindig dönthető el teljes bizonyossággal, hogy a díjnév első eleme tulajdonnév-e, vagy tulajdonnévi értékű előtag. A Kilátó előtagról is elképzelhető például, hogy csak fantázianév, így a díjnevet az 5. típusnak megfelelően kellene írni. (Persze közismert, hogy a díj lapunk egyik mellékletéről kapta a nevét, így a 2. szerint írandó.) Példaként hozhatjuk fel még a Napleány előtagú díjnevet. Ha tulajdonnévi értékűnek tekintjük, az 5. típusba tartozik, ha azonban tulajdonnévnek, akkor a 2.-ba. Mivel a díj Baranyi Károly szobrászművész Napleány című alkotása, a Napleány-díj írásmód lehet a jó választás.

Ezenkívül vannak olyan bizonytalan írásmódú kitüntetésnevek is, amelyek több típusba is tartozhatnak, attól függően, hogyan közelítjük meg őket: az Arany Málna díj, Ezüst Medve díj esetében elmélkedhetünk arról, hogy az előtagjuk tulajdonnév vagy tulajdonnévi értékű – ettől függ, hogy kötőjellel vagy anélkül kapcsolódik a díj –, illetve hogy érvényes-e rájuk az anyagnévi szabály – ez esetben Aranymálna, Ezüstmedve lenne. (Erről bővebben: http://www.veszelszki.hu/amikor-a-tanacsado-ker-tanacsot.html)

A föntiekből is kitűnik, hogy az alapos szabályozás ellenére is akadhatnak bizonytalan esetek.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás