Szerdán este az óbecsei Városi Színházban bemutatták Vida Ognjenović író, rendező legújabb, Maksimum című regényét. Az Arhipelag kiadó gondozásában megjelent kötet főhőse egy képhamisítással megvádolt, közismert naiv festő, és a múlt század hetvenes-nyolcvanas éveiben játszódó regény több megközelítésből is bemutatja az ártatlan főhős ellen folytatott nyilvános hajsza természetét.
Vida Ognjenović a könyvről szólva elmondta: Maksimilijan Vajner Maksimum az egyik pillanatban még igazi kiválóság – példás polgár, sikeres festőművész és köztiszteletben álló professzor – volt, akinek a hamis vádakat tartalmazó szalagcímek egyik pillanatról a másikra romba döntötték addigi életét – a szerző szerint a szolidaritást megfojtó, előre megfontolt morális megsemmisítésnek ez a fajtája az értelem vereségét és a társadalom csődjét jelenti. Gojko Božović irodalomkritikus, az Arhipelag könyvkiadó igazgatója emlékeztetett arra, hogy a Maksimuméhoz hasonló művészsorsban számos hazai értelmiségi – többek között Ratko Petrović, Mirko Kovač és Danilo Kiš – is osztozott.
A sokrétű könyv az emberi sorsok bemutatásával a tekintélyuralmi rendszerek működésébe nyújt betekintést. A regény érdekessége, hogy minden egyes fejezetében más a történet elbeszélője, így az események eltérő nézőpontokból is megvilágítást kapnak, ezáltal különösen erősen megmutatkozik benne az egyetlen igazságban való konok hit természetrajza, valamint a párbeszéd és a kritikus szemlélet hiánya.
– Ez a könyv sajnos minden korban időszerű, mert azok a művészek, politikusok, bírók és mindazok, akik veszik a bátorságot, hogy a fősodrás ellenében rámutassanak a társadalomban, a művészetben tapasztalt hibákra, mindig célkeresztbe kerülnek – mondta el Vida Ognjenović.