Mint arról már korábban hírt adtunk lapunk hasábjain, az idei Nagyapáti Kukac Péter Képzőművészeti Díjat az idén az óbecsei Lázár Tibor festőművész, a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium tanára nyerte el. A díj ünnepélyes átadójára hagyományosan a Topolyai Napok rendezvénysorozat keretein belül kerül sor, és ezzel egy időben a díjazott művész alkotásaiból is kiállítás nyílik a Művelődési Ház kiállítótermében. Az idei rendezvény a helybeli Alapfokú Zeneiskola tanulói, Sergej Šarić és Győri László gitárjátékával kezdődött, majd ezt követően Náray Éva, a Nagyapáti-díj bírálóbizottságának tagja köszöntötte az egybegyűlteket. Őt Topolya polgármestere, Kislinder Gábor követte, aki elsősorban köszönetét fejezte ki a művésznek amiatt, hogy a városban kiállította alkotásait, és kijelentette, hogy az ilyen és hasonló rendezvények okán érdemes a művészetbe fektetni. A polgármestert követően ismét Náray Éva vette át a szót, aki emlékeztetett arra, hogy jelen díj az egyetlen olyan képzőművészeti díj, amelyet egy községi képviselő-testület alapított még 1973-ban, és rövid szünetet követően 2003 óta folyamatosan átadják az arra érdemes, képzőművészettel foglalkozó egyénnek, legyen az alkotó, kritikus vagy művészettörténész. Náray felszólalásában arra is kitért, hogy Lázár művészetének gyökerei a XIX. századig nyúlnak vissza, amikor vidékünkön is megindult egy polgári réteg kialakulása, és ez az a hangulat, amelyet az alkotó megpróbál visszaadni a műveiben a kortárs művészet eszközeivel, felhasználva a street art és a popkultúra kelléktárát is, és az így létrejött alkotások különböző emlékeket idéznek fel, és a múltat rövid időre áthozzák a jelenbe. Lázár friss festői nyelvével kapcsolatban kifejtette, hogy az néha nosztalgikus, néha melankolikus, sokszor ironikus, sőt olykor cinikus is, majd helyet adott azon véleményének is, hogy ha a díjazott nem festő lett volna, akkor minden bizonnyal a matematikát választotta volna. Újságírói kérdésre Lázár Tibor elmondta:
– Kedves emlékek kötnek Topolyához, úgy érzem, meg sem érdemlem ezt a nagy figyelmet, ami itt körülvesz. A tavalyi évben a Művésztelepen voltam, tavasszal pedig egy önálló kiállításom volt a helybeli múzeumban, most pedig ez a díj is a városhoz köt. A díj, azt hiszem, az ember munkájának a következménye, ugyanúgy megtisztelő egy nem hivatalos szóbeli dicséret és a hivatalos, papír formájú elismerés is – nyilatkozta Lázár, majd az ars poeticájáról elmondta: – A művészetem az identitás kérdésével foglalkozik, míg régebbi munkáimban a személyes identitás problematikájával; az utóbbi években ez áttevődött egy kollektív identitástudat kutatásába, mégpedig ennek a régiónak az identitástudatával foglalkozom, és az alkotásaimban felismerhető az az időszak, amikor ez a vidék az aranykorát élte, és a ma kiállított festmények is a polgári otthonok berendezéseit, illetve azok falain található festményeket, gobelineket és egyéb tárgyakat idéznek fel, természetesen a kortárs képzőművészeti nyelvezetet használva.
A kiállított munkákról Lázár elárulta, törekedett arra, hogy a legújabb, a legfrissebb alkotásai jelenjenek meg a tárlaton, és amelyek egy olyan sorozat részei, amely jelenleg is aktuális és bővül.
A zsűri további tagja volt még Ninkov Kovačev Olga művészettörténész, valamint Csernik Attila képzőművész. Utóbbi elmondta:
– A díjazott művész fiatal kora ellenére olyan eredményeket mutatott már fel, amelyek alapján elmondhatjuk, hogy megérdemelte a díjat, és természetesen azt várjuk tőle, hogy fejlődjön, és folytassa a munkát olyan irányba, amely számára a legmegfelelőbb.