2025. február 4., kedd

Búcsú a „nomád művésztől”

Szombathy Bálintról (1950–2024) emlékeztek meg a Szabadkai Kortárs Galériában

Szombathy Bálint 1950-ben született Pacséron. A szabadkai Bosch+Bosch neoavantgárd művészeti csoport egyik alapítója volt. Tavaly, december 23-án hunyt el budapesti otthonában. Az elmúlt években Szombathy Bálint gyakran tartózkodott Szabadkán. A képzőművészről tegnap emlékeztek meg a Szabadkai Kortárs Galériában.

Ahogyan azt a bevezetőben hallhattuk, munkásságának meghatározó eleme a klasszikus avantgárd költészet és a kísérletező képzőművészet kapcsolata, valamint az aktivizmus kritikai attitűdjének következetes képviselete volt.

Életművét a művészeti műfajok közötti átjárhatóság és ezek ötvözése jellemezte. Számára minden kifejezésforma egyaránt fontos volt, a performatív, beavatkozás-orientált alkotásoktól kezdve, a mail art tevékenységen és a vizuális költészeten át, egészen az utóbbi évtizedekben készült tárgy- és installáció-központú művekig. Művészetének szerkezeti összetétele magába foglalja a rajzot, a grafikát, a digitális grafikát, az e-mail artot, a konceptuális fotográfiát, az akcióművészetet, a performance-ot, a videóművészetet, valamint a hibrid műfajokat, a kollázst, a montázst, a vizuális és az írott költészetet is. Saját magát „nomád művésznek” tartotta. Az Art Lover művésznevet választotta, mert ahogyan azt önmagáról mondta is, a szépséget kutatta. Szabadka után egy ideig Újvidéken, majd pedig Budapesten élt. Számos díjban részesült, műveit több kortárs művészeti múzeum gyűjteménye őrzi Európa-szerte.

A megemlékezésen Csernik Attila képzőművész, a Bosch+Bosch tagjaként beszélt Szombathy Bálintról, mint a csoport egyik alapítójáról, művészről és jó barátról.

Szombathy Bálint a művészi pályája kezdetétől foglalkozott grafikai és szerkesztői munkával, valamint művészeti írással. Munkásságának ezt az oldalát taglalta egyebek között Virág Gábor szerkesztő, író, a Forum Könyvkiadó Intézet igazgatója.

Budapesti időszakáról és tevékenységének ottani visszhangjáról Kopeczky Róna, az acb Galéria kurátora szólt, videós visszaemlékezés formájában.

Szombathy Bálint egyik utolsó megvalósult művészi együttműködése az Evolúció című videómű volt, amit Edita Kadirićtyel hozott létre. A képzőművésznő – szintén felvétel formájában – a közös munka élményeit osztotta meg az egybegyűltekkel.

Szombathy Bálint, együttműködve a Szabadkai Kortárs Galériával, 2014-ben elnyerte a Politika napilap Szerbia legjobb kiállításának járó díját. Ettől az évtől kezdve egyre szorosabbá vált kapcsolata Szabadkával. Ezt az időszakot Nela Tonković kurátor idézte fel. 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Csernik Attila, Virág Gábor és Nela Tonković (Lukács Melinda felvétele)