– Nem pénzért dolgozunk, hanem azért, hogy bemutathassuk, mit hoztunk létre, és hogy kapcsolatot tartsunk – fogalmazta meg Jenovay Lajos, a nagybecskereki Madách Amatőr Színház rendezője és színésze azt a gondolatot, amely egyesítette a társulat által bemutatott előadás és a Vajdasági Magyar Amatőr Színjátszók Találkozójának üzenetét, célját és létjogosultságát. A Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség (VMMSZ) és a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet (VMMI) ugyanis 29. alkalommal szervezi meg az amatőrök színházünnepét. Idén a Jáccunk Trupp jóvoltából a Szirmai Károly Magyar Művelődési Egyesület fogadja a Vajdaság különböző tájairól érkező 16 társulatot. A temerini és környékbeli közönség pedig telt házas jelenléttel és vastapssal jutalmazza az amatőrök igyekezetét.
Ami a találkozó múltjának köszönhetően mára már nem is csak igyekezet: a zsűri az elmúlt napokban ugyanis többször is hangsúlyozta, hogy kimagasló teljesítményt, üzenetet, vagy éppen színészi alkotást láthatott Temerinben a nagyérdemű. Dr. Mezei Kinga Jászai Mari-díjas rendező és színművész, dr. Góli Kornélia dramaturg, az újvidéki Művészeti Akadémia tanára, valamint Szabó Regina szabadúszó színművész már az első nap kiemelte, hogy a házigazdák a hivatásos színházak szintjén adták elő a Rómeó és Júlia musicalt, amely Greguss Lilla és Gusztony Endre értelmezésében került színpadra, László Sándor rendezésében. A Jáccunk Trupp könnyedséggel, ugyanakkor mély őserővel tette le William Shakespeare klasszikusát a színpadra: a közönséget elámították a színészi teljesítmények, amelyek Crnkovity Gabriella koreográfiáiban és Majoros Róbert fényfestészetében teljesedtek ki.

Ön mit tenne, ha megnyerné a lottón a főnyereményt? A kérdést a nagybecskereki színjátszók járták körül pénteken (Tóth Emőke)
A nagyérdeműt a szemle második napján a korunkra is oly jellemző küzdelem gondolkodtatta el. A már idézett Jenovay Lajos ugyanis úgy döntött, hogy idén végre színre viszik azt a darabot, amelyet már évek óta szeretnének bemutatni. Így a nagybecskereki társulat Spiró György: Prah című vígjátékában mutatta be mindannyiunk mindennapi harcát. A kétszemélyes vígjáték ugyanis arra világított rá, miként hat egy átlagos házaspárra az a tudat, hogy megnyerték a lottó főnyereményét. Közben pedig azt is megtudhatjuk, hogyan vált a jugoszláviai nyaralás alkalmával vett kakaósdoboz a család féltett ereklyéjévé... Rontó Kata hegedűjátékában megszólalt a Ha én gazdag lennék ikonikus dallama, és a közönség Jenovay Lajos és Rontó Márta alakításában kisvártatva már fel is ismerhette magát a férj és feleség gyötrődésében és kétségeiben. Mintha anyut és aput hallottam volna – fogalmazta meg gondolatait egy kisgyermek az előadásról. Ennél jobb kritikát pedig nem is kaphattak a színészek, akiknek teljesítményét a zsűri is kiemelte.
A vígjátékok szombaton is folytatódtak a temerini színpadon.
Illyés Gyula: Tűvé-tevők című egyfelvonásos parasztkomédiáját a József Attila Művelődési Egyesület Mosoly Amatőr Színjátszó Csoportja mutatta be. Kacagás és humoros történetek közepette kiderült, milyen titkokra derülhet fény, ha a falu két módos családja csemetéjének esküvőjére az egyik gazdáné az ura szakadt nadrágját akarja megvarrni. A tűkereséshez a társulattal még egy tyúk is utazott Szilágyiról Temerinbe: a színfalak mögött a csapat tagjai megnyugtattak mindenkit, hogy ez a jószág a bemutatkozás után sem kerül levesbe. Hisz kézhez szokott szárnyasról van szó, amely „színpadra termett”.

A szilágyi Tűvé-tevők kezdték a szombati előadássorozatot (Tóth Emőke)
A deszkákon pedig folytatódott a csoda: először mutatkozott meg ugyanis a szemlén a zentai Kéz a Kézben Értelmi Fogyatékosok és Segítőik Civil Szervezete. Csontos Bata Márta, a szervezet elnöke az előadás rendezőjeként azokat a mesés pillanatokat szerette volna megosztani a világgal, amelyeket a mindennapi munka során tapasztalnak. A csodapatika mesejátékban ugyanis a szervezet tagjai önmagukat alakíthatják és adhatják át üzenetüket zenén, táncon és játékon keresztül. A néző pedig egy olyan patikában „vásárolhat”, ahol nem mindennapi gyógyszerek vehetők meg, hanem olyan lelki betegségek, rossz tulajdonságok ellen lehet orvosságot kapni, mint az önzőség, kapzsiság, rosszindulat, lustaság, irigység…
Este sem maradt élmény nélkül a közönség, hisz egy fanyar krimikomédiát hoztak a csonoplyai színjátszók Temerinbe. A Mindenszentek Plébánia Ifjúsági csoportja egy fura kiköltöztetés történetét mesélte el Ladislav Smoček szövegkönyve alapján. Dr. Burke különös délutánja keserédes kacajt hozott ki a nézőkből, akik szemtanúi voltak, milyen következményekkel jár, ha a nagyasszony negyvenéves lányát akarja férjhez adni. És abba a lakásba akarja beköltöztetni a bandzsa mészárossal, ahol bérlője, dr. Burke lakik. Aki nyaral, és mit sem tud a frigyről... A kendőzött komédiában senki nem azt mondja, amit akar, vagy amit gondol, és mindenki titkolózik. A rejtély kulcsát a néző kezébe helyezte a társulat.

Szombaton este a csonoplyai Mindenszentek Plébánia Ifjúsági csoportja készült az előadásra (Tóth Emőke)
Ahogyan tükröt helyezett a szenttamási Liliomfi Színjátszó Csoport is a nagyérdemű elé. Vasárnap este a Vajdasági Népek és Nemzetiségek Hagyományápoló Klubjának színjátszói ugyanis Tóth Dániel: Dél-pannóniai mozaik című társadalmi drámáját mutatták be a szemle színpadán. Az Üdvözlet Szenttamásról! alcímmel fémjelezett darab egy pillanatkép a vajdasági magyar valóságról, mindennapi életünkről: mindezt Szenttamás szemszögéből. A társadalomkritika anonim és apolitikus, a megjelenő szereplők nem köthetőek valós személyekhez – hangsúlyozták a bejelentőkben az alkotók. És valóban: sokkal inkább karikatúra, amely több hasonló karakter közös vonását egyesíti annak érdekében, hogy globális kritikát fogalmazzon meg. Azaz tükör. Amibe ajánlatos belenéznünk.
Ahogyan érdemes megtekinteni a Maratonfutók díszköre című előadást is a zombori Magyar Polgári Kaszinó Színjátszó Szakcsoportjától. Vagy A dzsungel könyve zenés játékot a Topolya Község Művelődési Házának Mosolycsalók csapatától. Vagy a...
Egyszóval: a színházkedvelőknek a következő napokban is Temerinben a helyük. Hisz ma este is két előadás várja őket. Délután öt órától a Félálmaink kortárs alkotást láthatják a nagykikindai Egység Művelődési Egyesület József Attila Színtársulatának előadásában, este fél nyolctól viszont a rutinos topolyai Mara Amatőr Színház hozza el Örkény István: Tóték című groteszk vígjátékát.

Nyitókép: A Csodapatika előadás a nézőket és a zsűrit is meghatotta (Tóth Emőke)