Szombat este fél hétkor még úgy tűnt, meglehetősen visszafogott az érdeklődés a 17. alkalommal meghirdetett Őseink zenéje rendezvény iránt Szenttamáson, kézművesekből is kevesebb van, mint a korábbi években, ám hét órakor már teljesen benépesült a Sportcsarnok, és hangossá vált az újratalálkozó ismerősök üdvözleteitől, a szervezők utolsó simításainak, a fellépők izgatottságának „zajától”. Kezdésre minden sínen volt, ezúttal is.
A szervező Gion Nándor Kulturális Központ egy rendkívül látványos és hangulatos népzenei estet rendezett, melyet Radivoj Paroški, Szenttamás polgármestere nyitott meg, majd átvette a szervezők díszoklevelét is.
Az Őseink Zenéje 2002-ben indult útjára, azzal az elképzeléssel, hogy elsősorban a népzenei együtteseknek adjon bemutatkozási lehetőséget, hiszen a táncosoknak gyakrabban adódik alkalmuk a bemutatkozásra, a zenekarok pedig általában kísérő szerepbe szorulnak. A rendezvény ezenkívül a fiatalabb zenészeknek, zenekaroknak is egyfajta kifutópályája kívánt lenni, alkalmat adni a bemutatkozásra, az ismerkedésre, az idősebb zenésztársaikkal való együtt zenélésre, barátkozásra, ismerkedésre. Ennek köszönhetően az elmúlt 17 évben a Kárpát-medence számos szegletéből érkező együttes lépett közönség elé, de a megkerülhetetlen és látványos(abb) néptánc sem mindig került háttérbe.
Így volt ez idén is, a közönséget a magyarkanizsai Tisza Néptáncegyesület Turbolya tánccsoportja, és a horgosi Bartók Béla Magyar Művelődési Egyesület középiskolásokat és egyetemi hallgatókat tömörítő Bartók Ifjúsági Táncegyüttese kápráztatta el. A talpalávalót, és nemcsak azt, hanem a zenei élményt Csonka Ferenc és zenekara, Bakos Árpád és barátai, valamint a Csörömpölő zenekar hozta.
Csonka Ferenc prímás immár negyed évszázada járja a Kárpát-medencét, több együttes tagja, népzenei érdemei révén ismerősként állt a szenttamási közönség elé is. Bakos Árpád zenésztársaival több éve jelen van zenei életünkben, az Őseink zenéjén azonban először mutatkoztak be. A négytagú együttes repertoárján nemcsak magyar, hanem a körülöttünk élő népek népdalkincséből merítő, improvizatív dalok csendültek fel autentikus hangszereken. A sajátos zenei nyelvet kivételesen jól fogadta a közönség. Nem volt kisebb sikere a Dél-Bánátból, Pancsováról érkező Csörömpölő zenekarnak sem. Ez a zenekar is először lépett a szenttamási közönség elé, noha 2000-ben alapították. A zömmel képzett zenészekből álló zenekar bukovinai, galgamenti, szilágysági dalokat adott elő, Keményné Gojković Mária elragadó énekével.
A csaknem háromórás rendezvény ezúttal is jó hangulatú táncházzal zárult.
A cikkhez galéria is tartozik: https://www.magyarszo.rs/hu/3889/galleria/196099/17-%C5%90seink-zen%C3%A9je-Szenttam%C3%A1s.htm