2024. november 21., csütörtök

A maradandó értékek embere vagyok

Varjú Márta: A Magyar Arany Érdemkereszt megerősített, felelősséget érzek a lap és az olvasó, hálát a szerkesztőség iránt

A vajdasági magyar közösség kulturális örökségének és hagyományainak megőrzése érdekében végzett több évtizedes munkája elismeréseként a magyar állam Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetéssel jutalmazta Varjú Mártát, a Magyar Szó főszerkesztőjét. A kitüntetés palicsi ünnepélyes átvétele során a főszerkesztő fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy több évtizedes újságírói, különösképp pedig főszerkesztői munkája során mindig azt tartotta szem előtt, hogy olyan napilap készüljön, amely ennek a közösségnek a szolgálatában áll, nemcsak anyanyelvünk által, hanem szellemiségében is.

„Örömmel és a legjobb szándékkal végeztem ezt a munkát kollégáimmal együtt, hiszen nélkülük teljesíthetetlen lett volna a főszerkesztői vállalásom, így viszont gyakran osztozhattunk a sikerekben.” Köszönetét fejezte ki a kollégáknak a kitartásért és helytállásért. „Megvallom, előfordultak nehéz időszakok is az elmúlt évtizedekben, amikor meg kellett harcolni azért, hogy egységes maradjon a szerkesztőség, hogy leküzdjük azokat a kísérleteket, amelyek más irányba igyekeztek terelni a lapot, ami idegen érdek és idegen út lett volna olvasóink, így a vajdasági magyar közösség számára is. Munkámat természetesen nem kitüntetésért végeztem, de a társadalmi elismerés megerősít abban, hogy jó utat választottam. Pályafutásom vége felé talán nem hangzik nagyképűen, ha Pál apostol leveléből idézek: A jó harcot megharcoltam, a pályát végigfutottam, a hitet megtartottam”, húzta alá a beszédében.

Varjú Márta, a Magyar Szó főszerkesztője (Molnár Edvárd felvétele)

Varjú Márta, a Magyar Szó főszerkesztője (Molnár Edvárd felvétele)

Mártával a kitüntetés kapcsán, de más témákról, újságírásról, sikerekről s történelemről is kötetlenül beszélgettünk. Az, amit elmondott, voltaképpen egy metszete is annak, ami országunkra az elmúlt évtizedek során, saját újságírói pályafutása ideje alatt, jellemző volt. Először, természetesen, a rangos elismerésre tértünk ki, s elsősorban arra, hogyan tudta titokban tartani olyan sokáig, amit már hónapokkal ezelőtt tudott.

A kitüntetettek: Kónya-Kovács Otília újságíró, Kiss János, a Szabadkai Rádió műsorvezetője, Csallóközi Eszter, Magyarország Szabadkai Főkonzulja, Varjú Márta, a Magyar Szó főszerkesztője, Juhász Gábor népzenész és újságíró (Molnár Edvárd felvétele)

A kitüntetettek: Kónya-Kovács Otília újságíró, Kiss János, a Szabadkai Rádió műsorvezetője, Csallóközi Eszter, Magyarország Szabadkai Főkonzulja, Varjú Márta, a Magyar Szó főszerkesztője, Juhász Gábor népzenész és újságíró (Molnár Edvárd felvétele)

– Pontosan emlékszem, 2022. október 20-án tudtam meg, Magyarkanizsán ültem a városnapi ünnepségen. A telefonom ki volt kapcsolva, élveztem a műsort, amit az is szépített, hogy Magyarkanizsa Pro Urbe kitüntetettje vagyok, ezt még 2019-ben kaptam meg. Egyszer csak ránéztem a telefonra, elmulasztott hívások sorozatát vettem észre, visszahívtam a számot, s elmondták, hogy nagy valószínűséggel megkapom ezt az állami kitüntetést, de természetesen nem publikus a dolog, mert csak jövőre esedékes az átadása. Egyedül a férjemmel közöltem, de ő is megesküdött, hogy nem mondja el senkinek. Ha éltek volna még a szüleim, nekik is elmondtam volna biztos, hiszen mindig együtt örültünk a sikereimnek. Tudni lehetett, hogy március 15-e táján lesz az átadás. Már közel jártunk a dátumhoz, amikor, emlékszem, azt mondtam a férjemnek: erről már le kell mondani, nem történik semmi. Másnap viszont megérkezett a megerősítő hívás. Közben feszített a kérdés, mert ebben a periódusban sokan kaptak még díjat a szerkesztőségben, együtt örültünk, miközben én a sajátomról egy szót sem szólhattam.

A megerősítő hívás után milyenek voltak az első reakcióid?
– Nem is tudtam elhinni, felfogni, mi történt. Jóleső érzés fogott el pár napon belül, mert visszaigazolása volt ez mindannak, amit tettem. Nem magamért csináltam, hanem a közösségért és a lapért, s a szerkesztőséggel együtt tudtam elérni a sikert. Boldog voltam.

A főszerkesztői megbízatásod előtt hosszú ideig újságíró is voltál, mit gondolsz, melyik tevékenységed járult hozzá inkább a kitüntetés elnyeréséhez?
– Meggyőződésem, hogy a főszerkesztői, de főszerkesztő meg nem is lehettem volna, ha nem dolgozom újságíróként a Magyar Szóban. 2011 júniusában váltam főszerkesztővé, akkor kicsit riadtan, de annál nagyobb eltökéltséggel. Nem tetszett, milyen irányba halad a lap, már előbb sem tetszett. Másfajta szerkesztőségbe csöppentem én annak idején, s valahogy úgy éreztem, megszakadni látszik a korábbi elkötelezett újságírói munka. Az elődömet leváltották, s ez nem volt egy örömtelinek, könnyűnek mondható pillanat, de mellém állt az újvidéki szerkesztőség szinte egy emberként, s lassan a többi is. Elkezdtük a közös munkát, ami eleinte nem volt felhőtlen, tudtam viszont, mit akarok, s azt is, nem vagyok eltántorítható.

A Magyar Szó tanácstermében közönség előtt is kifaggattuk Mártát (Ótos András felvétele)

A Magyar Szó tanácstermében közönség előtt is kifaggattuk Mártát (Ótos András felvétele)

Mit látsz legnagyobb változásnak az előtted lezajlott periódushoz képest?
– Modernebb, olvasóbarátibb lett a lap, arculatváltozáson esett át, tartalmilag és műszakilag is. Magyar nyelven s magyar szellemiségben készül. Azelőtt is ezt mondták, de utóbbi nem valósult meg. Arról kell írnunk, ami velünk történik, vagy érint, érdekel bennünket. A fókusz meghatározása a fontos. Országos napilapot kell készítenünk magyar nyelven a vajdasági magyaroknak, ehhez ragaszkodtam. Fejlesztettük a regionális oldalakat és a mellékleteket is. Amikor főszerkesztő lettem, elkezdték emlegetni, hogy végnapjait éli a nyomtatott sajtó, ezt semmiképp sem fogadhattam el. Ezért kezdtünk el közösen gondolkodni, változtatni, fejleszteni. Régi szlogenem: mindennap elkészítünk egy napilapot, benne egy hetilapot, vagyis mellékletet, s az online térben is szinte a nap huszonnégy órájában helytállunk.

Ennek a megvalósítása volt a legnehezebb?
– Bizony nem volt könnyű. Elmagyarázni mindezt, rábírni az embereket, a lelkiismeretükre hatni, mindez nem egyszerű, de sikerrel jártam.

Mindenki tudja rólad, hogy – amennyiben eget rengetően fontos kötelezettségeid nincsenek – állandóan jelen vagy az operatív üléseken és az esti lapzártán is. Miért látod ennek szükségét?
– Napilapnál vagyunk, az értekezlet is fontos, de utána estig még sok minden megváltozhat, történhet, s este is lehetnek módosítások, képcserék, címcserék. Felelősséget érzek a lap iránt, ha valami nem stimmel, nem hivatkozhatok egyik kollégára sem, én vagyok a felelős mindenért. Ezért kell a nagy odafigyelés. Talán már megszokták a munkatársaim.

Hogyan csöppentél bele az újságírásba, kerültél a laphoz?
– Amikor a Jogtudományi Karon elveszítettem a harmadik évet, kezdeni akartam magammal valamit, s megjelent egy pályázat a Magyar Szóban, hat újságírót kerestek, jelentkeztem hát. Felvettek, de azt mondták, „édes lányom, fejezd be szépen a tanulmányokat, adunk ösztöndíjat is, csak te tanulj”. Pedig akkoriban már a harmadéven lehetett diplomát szerezni az addigi tanulmányok alapján, de nem erre buzdítottak, hanem a folytatásra. Nyáron azonban bekapcsolódtam a szerkesztőségi munkába, s rögtön megragadott az a hangulat, amit ott tapasztaltam. Nagy volt a jövés-menés, mindenki dolgozott valamin, rengeteg volt a téma, a beszélgetés, egyszerűen beleszerettem. Alig vártam, hogy a bedolgozás helyett rendes munkaviszonyt kezdjek. Voltunk itt vagy 250-en. Serkentett mindez arra, hogy diplomázzak mielőbb. 1985-ben, emlékszem, július elsején diplomáztam, 15-én már kezdtem a lapnál.

Kötetlen hangulatban, kollégák, barátok, ismerősök nagy figyelemmel hallgatták végig Márta visszaemlékezését újságírói múltjára, amelyeket érdekes történetekkel fűszerezett (Ótos András felvétele)

Kötetlen hangulatban, kollégák, barátok, ismerősök nagy figyelemmel hallgatták végig Márta visszaemlékezését újságírói múltjára, amelyeket érdekes történetekkel fűszerezett (Ótos András felvétele)

Milyen feladatokat kaptál?
– Nem volt könnyű abban az időben érvényesülni, az elején mindenki az újvidéki oldalhoz került, ahol tizenöten voltunk egy oldal elkészítésére. Minden téma le volt már osztva. A fontos kérdéseket nem a kezdők kezelték. Hívogattuk a rendőrséget, mentőket, mozikat, kijártunk piacra. Lassan sikerült elérni, hogy a kezdők is kapjanak már valamilyen témát: nekem a telekrendezési önigazgatási érdekközösség jutott. A neve is eléggé árulkodik, az égvilágon semmi sem történt ott, csináltam pár beszélgetést az illetékesekkel, persze a szocializmus idején meglehetősen nagy volt azért ilyen helyeken a távolságtartás. Jogászként elkezdtem a kialakulóban lévő ombudsmani intézménnyel foglalkozni. Később átkerültem a belpolitikára, s hamarosan Matuska Mártontól, aki az 1944–45-ös magyar áldozatokkal szeretett volna foglalkozni, elkaptam a bírósági, igazságügyi tudósítói munkát. Ez nagy változást hozott számomra, elkezdtem a pereket, tárgyalásokat követni. Egy érdekes történet is kapcsolódik ehhez: egy alkalommal, amikor egy magyar elkövető gyilkossági tárgyalása volt, új bíró vezette azt, s a kihallgatás után megkérdezte az újságírókat, mit szoktak ilyenkor a bírók adni a médiának. Én azonnal mondtam, hogy ide szokták adni a teljes anyagot, s aztán mi abból megírjuk a lényeget. Ezt is tette, jó részletes jelentést írtam a Magyar Szóban, s mondanom sem kell, másnap érkezett a telefonhívás a bíróságról, hogy azért ez „egy kissé túlzás volt…”

Később végigkövetted a politikai változásokat is az országban.
– Lényegében már 1988-ban kezdetüket vették, ezért elkerülhetetlen volt, hogy az ember megmozdulásokra, tüntetésekre járjon. A többpártrendszer nagy változást jelentett, érdekes volt tehát akkor politikával foglalkozni, képviselőházból tudósítani, Belgrádból írni. Nagyobb összefüggésekben lát az ember. Jogi-kriminalisztikai konferencián ismertem meg például Dragoljub Mićunovićot, aki elárulta 1987-ben, hogy újjáalakul a Demokrata Párt. Kapcsolatrendszereket lehetett akkoriban így kiépíteni. Amikor elkezdődtek az ellenzéki tüntetések a kilencvenes években, megismertem azok vezetőjét, Vuk Draškovićot is, s mikor őt és feleségét meghurcolták, s a tüntetők napokon át követelték szabadon bocsátásukat, éhségsztrájkoltak, volt egy olyan helyzet, amit szintén soha sem fogok elfeledni: azt mondták a helyszínen lévő újságíróknak, hogy a Magyar Szó és a Washington Post mehet be nyilatkozatot kérni az összes média közül.

Munkásságodra visszatekintve, mely írásaidra vagy a legbüszkébb?
– Nagyobb fordulatot hozott életemben 1996. Budapesten a Magyar Tudományos Akadémia szervezett 1956-ról egy tanácskozást, a Menedékbe című kötetben pedig megjelent az ott megismert Dobrica Ćosić volt szövetségi államfővel készült interjúm 56-ról. Úgy történt, hogy a kapcsolat felvétele után vezetékes telefonon keresett, otthon apukám vette fel a kagylót, majd kiesett a kezéből, amikor bemutatkozott az alanyom. Ivan Ivanji, Krammer Ferenc is a megszólítottak között voltak. A magyar filmesek világtalálkozójára is eljutottam Vicsek Károlynak köszönhetően, olyan nagy nevekkel beszélgethettem, mint Szelecky Zita, Zsigmond Vilmos, Tony Curtis… Meginterjúvoltam Habsburg Ottót is 90. születésnapján Sóskúton, 2010 után a miniszterelnökké választott Orbán Viktort is. Több interjút készítettem Pásztor Istvánnal, a legkedvesebb számomra 2017-ben íródott, amikor Duna-díjjal jutalmazták, A vajdasági magyar közösség újra egy irányba húz volt a címe. Mindig arra törekedtem, hogy az interjúk során az aktuális eseményeken túl megmutassam magát az embert is, egy maradandó érték, ábrázolás szülessen.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Varjú Márta a magyar állam Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetéssel (Molnár Edvárd felvétele)