2024. december 23., hétfő

Építőkockákba rejtett kreativitás

B. Varga Emese fiatal építészmérnök fajátékokat készít környezetbarát módon

A fából készült játékok előnyeit egyre többen ismerik fel a világon, hiszen amellett, hogy környezetkímélőbbek a műanyag játékoknál, a gyermekek fejlődését is sokkal jobban segítik. A kisgyermekek észlelése elsősorban a tapintáson és az ízlelésen alapszik, majd a későbbi fejlődésük során fokozatosan kapcsolják be a többi érzéküket is, mint a hallás, a látás és a szaglás. Ezért is fontos, hogy természetes anyagokból készült játékokat adjunk a kezükbe, amelyek a használatuk során teljesen biztonságosak. A fa építőkocka kétségkívül az egyik leghasznosabb játék, hiszen fejleszti a gyermekünk érzékszerveit, az összetett gondolkodását és a képzelőerejét is. Emellett a tartós kialakításának és kitűnő alapanyagokból való elkészítésének köszönhetően gyermekünk évekig is örömét lelheti benne, sőt több generáción keresztül is használható.

Ezeket a szempontokat és alapelveket vallja B. Varga Emese fiatal építészmérnök is, aki még tavaly november elején indította meg Meshka & Friends elnevezésű vállalkozását. Elmondta, hogy már hatéves korában megszületett benne az elképzelés, hogy az építészet terén szeretne alkotni a későbbi élete során. Jelenleg az Újvidéki Egyetem Műszaki Tudományok Karának mesterhallgatója, ahol digitális fabrikációt tanul.

– Édesanyám és a nagymamám is óvónő volt, ezért szüleim reménykedtek abban, hogy folytatom majd ezt a hagyományt, de valahogy sosem éreztem magamban erre elhivatottságot. Kiskoromtól fogva meggyőződésem volt, hogy egy nagy építészeti cégnél fogok dolgozni, ez az elképzelésem egészen az egyetem harmadik évfolyamáig megmaradt. Ezt követően azonban hirtelen arra az elgondolásra jutottam, hogy magam is vállalkozást nyitnék – mesélte a kezdeteket Emese.

A beszélgetésünk során kiderült, hogy már korábban is együttműködött néhány szabadúszóval, végül egy közös céget alapítottak, amelyen belül belsőépítészeti és látványtervezéssel foglalkoztak.

– Ezen a területen lényegében több mint három évet dolgoztam a tanulmányaim mellett. Egy pillanatban azonban rájöttem arra, nem is biztos, hogy valójában ezzel szeretnék foglalkozni a későbbiek során. Szerettem volna, hogy amit megtervezek, az sokkal kisebb és megfoghatóbb legyen. Ebből eredt az ötlet, hogy inkább a terméktervezés az, ami igazán érdekel, és így jutottam el addig, hogy gyermekeknek szeretnék játékokat tervezni – mondta Emese.

Elmondta, hogy az ötlet két évvel ezelőtt fogant meg benne, a tényleges tervezési szakaszra viszont tavaly januárban került sor. Szavai szerint, mint minden kezdet során, számos nehézséget és akadályt kellett elgördíteni a kijelölt útról.

– Kezdetben úgy képzeltem el a megvalósítást, hogy megtervezem a játékokat, az elképzeléseimet pedig majd mások fogják kivitelezni a műhelyben. Ez számomra nem lett volna kifizetődő, emellett sokan azzal szembesítettek, hogy az elképzeléseim nem megvalósíthatóak. Ez azonban nem bátortalanított el, sőt elhatároztam, hogy édesapámmal együtt egy kis műhelyt rendezünk be a családi házban – mesélte a kezdeti nehézségeket Emese.

– Természetemnél fogva rengeteg ötletem van, így egyik nap azzal álltam elő szüleimnek, hogy gyerekjátékokat szeretnék készíteni. Az elhatározásomban mindig is támogattak, édesanyám munka után segít, ahol csak tud, édesapám pedig még inkább. Szerencsés vagyok olyan tekintetben is, hogy a hozzám közel álló barátok, rokonok támogatnak az elképzeléseimben – mondta Emese.

Megjegyezte, hogy édesapjával együtt korábban egyiküknek sem volt semmilyen tapasztalata az asztalosmesterségben, mégis belevágtak az ismeretlenbe.

– Különböző oldalakat és fórumokat böngésztem, hogy megtudjam, más gyártók milyen faanyagot, festékeket használnak hasonló játékszerek elkészítéséhez. Ezekről a dolgokról lényegében semmilyen előtudásom nem volt. Több hónapig tartott, mire kiderítettem, hogy honnan tudnám a faanyagot, valamint a különleges, természetes alapú festékeket beszerezni. Megfelelő festékanyagot végül csak Németországban találtam, így ezt az alapanyagot onnan szállítjuk be – magyarázta Emese.

A vállalkozásának kezdetén, még tavaly novemberben az első játékkollekció a szerb cirill ábécé betűit megformázó játék volt, és ezt már értékesíteni is kezdték.

– A kollekció az Azbuka nevet viseli, mivel az volt a célunk, hogy a csomag tartalmazza a szerb cirill ábécé minden betűjét, és mindegyikhez egy hozzá illő figurát készítettünk. Példának okáért az A betűre az astronaut, vagyis űrhajós figurát illesztettük, a „Б”-re a brod, vagyis hajót és így tovább. Megvallva az igazat, legelőször a magyar ábécé betűit szerettem volna elkészíteni, a számos ékezet miatt azonban mégis elálltam ettől az ötlettől. Nem voltam biztos abban, hogy miként is tudnám megoldani, hogy a használat során ne törjenek le az ékezetek, ne legyenek túl apró méretűek, és legfőképpen biztonságosak legyenek a gyermekek számára – mondta Emese.

A vállalkozás azonban rövid idő alatt rohamos fejlődésnek indult, hiszen az idei év elején a fiatal építészmérnök már olyan építőkockák tervezésébe és elkészítésébe fogott, amelyeket már nemcsak a hazai, hanem a külföldi piacon is értékesíteni lehet, elsősorban Magyarországon.

– Mostanra már magyarországi megrendelőink is vannak, és úgy gondolom, a legújabb kollekcióink már alkalmasak arra, hogy egy nagyobb piacot is le tudjanak fedni. Az egyik gyűjteményünk az Ezeregy éjszaka címet viseli, amit az arab stílusú építészet inspirált. A másik kollekciónk pedig a Neoplanta elnevezést viseli, vagyis Újvidék latin megfelelője. Ez utóbbi összeállításunkban felismerhető egyebek mellett a Péterváradi vár, a jellegzetes toronyórával, az új vasúti híd és a Mária neve templom is – mesélte a fiatal építészmérnök.

Hangsúlyozta, hogy ezekből az összeállításokból nemcsak egyfajta képet lehet kirakni, hanem bármilyen más alakzatot is, amit a gyermek el tud képzelni.

– Igyekszem, hogy egy-egy kollekcióban minél több építőelem legyen, vagyis különféle kockák, hasábok és hengerek is. Az egyik kollekciónkban helyet kapott egy ún. szivárványépítő, ami félköríves építőelemekből áll össze. Ez az elem kiválóan alkalmas arra, hogy fejlessze a gyermekek összetett gondolkodását és a képzelőerejét is – mondta Emese.

A kereslettel kapcsolatban kiemelte, hogy kezdetben voltak fenntartásai, hiszen nem olcsó játékokról van szó, de kellemesen csalódott.

– Az építőkockák juharfából készülnek, amit nehezen tudok beszerezni, valamint drága is, mindemellett a különleges alapanyagú festékek megrendelése és beszállítása szintén nem olcsó mulatság. Nagy figyelmet fordítunk arra, hogy termékeink jó minőségűek és biztonságosak legyenek a gyermekek számára. A játékaink emellett tartalmasak is, hiszen ha valaki példának okáért megvásárolja az Azbuka kollekciónkat, akkor abban harminc darab betű és a hozzátartozó ugyanennyi figura, valamint egy használati utasítás és egy zsák is található, amiben később tárolni tudják az építőelemeket – magyarázta Emese.

Elmesélte, hogy az első rendelési időszakban, még december végén, annyi rendelés érkezett, hogy a házban tizen-egynéhányan segítkeztek, ismerősök és barátok, akik fáradtságot nem ismerve dolgoztak a játékok elkészítésén, mivel másként nem sikerült volna teljesíteni a rendeléseket.

– Az a tapasztalatom, hogy a nyugati országokban teljesen másként viszonyulnak az emberek a fajátékokhoz, mint nálunk. Úgy gondolom, hogy itt, Szerbiában még van mit tanulniuk az embereknek ezen a téren. A játékokhoz mindig mellékelünk egy leírást, amiből a vásárlók tájékozódhatnak arról, hogy valójában mire is kell számítaniuk. Példának okáért teljesen normálisnak számít, ha a játékokon foltok láthatóak, mivel ez egy természetes jelenség, ami megjelenik a fa növekedése során. Éppen ettől annyira egyediek a játékaink, hogy bizonyos szempontból nem tökéletesek, de ettől természetesek igazán – vallja a fiatal építészmérnök.

Fontosnak tartja a szülők felvilágosítását is az ehhez hasonló témákkal kapcsolatban. Szavai szerint sokan a sima felületű kockákat szokták meg, azok viszont, ha le is vannak lakkozva, nagyon csúszósak, és ezért nem megfelelő építőelemek. Szükséges, hogy a felületük érdes legyen, ezáltal könnyebben illeszkednek egymáshoz.

– Ez a felfogás egy kissé aggaszt, mivel a szerbiai vásárlók nem ehhez vannak szokva. Úgy érzem, hogy ilyen szempontból még nagyon sokat kell oktatnunk az embereket – mondta Emese.

A játékok készítéséhez juharfát használnak fel, amit Emese azért is helyez előtérbe, mivel keményfa, amiből adódóan tartósak a belőle készült játékok. Emellett halvány színe és szép erezete is van, és mivel nem festenek ki minden játékot, ezért nagyon szép természetes színt ad. A festéshez vízbázisú festéket használnak, a másik pedig egy különleges viasz, amit különböző pigmentekkel színeznek.

– Ez utóbbi festéket nagyon szeretem, mivel 98 százalékban természetes anyagból készül. Mindkét fajta festék maximálisan biztonságos a gyermekek számára. Azokat a játékokat, amiket nem festünk, méhviasz és olívaolaj keverékéből házilag készült főzettel kezeljük, ettől pedig kellemes tapintásúak a játékok – magyarázta Emese.

Elmondta, hogy a gyártás során arra is kiemelt figyelmet fordítanak, hogy minél kevesebb hulladékot termeljenek.

– A játékaink természetességének hangsúlyozása mellett minden értékesített termék után facsemeték ültetésére különítünk el egy meghatározott összeget. Az idén támadt az az ötletem, hogy szervezhetnénk faültetési akciót, amibe a gyermekeket is bevonnánk. Március 12-én szerveztük meg az első ilyen akciónkat az újvidéki Sonja Marinković Általános Iskolában, amelynek során nyolc facsemetét ültettünk el, és az eseményen számos kisgyermek is részt vett a szüleivel együtt, valamint lelkesen segédkeztek az ültetésben. Mondhatom, hogy nagyon jó hangulatú és kellemes akciót sikerült összehoznunk, és ezt a későbbiekben is szeretnénk folytatni – hangsúlyozta Emese.

A jövőbeli tervekről elmondta, szeretné külföldön is értékesíteni a játékokat.

– Egy marketinges szakemberrel nagyon részletes tervet dolgoztunk ki, hogy miként is tudnám a termékeimet külföldön is értékesíteni néhány hónapon belül. Egy édesanya azonban egy csoportban megosztotta a játékainkat, és ennek köszönhetően más anyukák is rendeltek, ezáltal pedig valójában megindult a terjeszkedésünk külföldön is – mondta Emese.

A vállalkozása nagyon fontos támpontjának tartja a környezettudatosságot, és szeretné elérni, hogy a vállalkozásának ez is egyfajta arculatává váljon, valamint a jövőben is ebbe az irányba szeretné vezetni a cégét, hogy minél többet sikerüljön tenni a környezetért.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás