2024. július 21., vasárnap

A természettel karöltve tervez és alkot

Piliskereszten mintegy ezer négyzetméteren terül el Szomoru Miklós fiatal kertészmérnök angolkertje

Csányi Vilmos Széchenyi-díjas magyar biológus, biokémikus, etológus, egyetemi tanár és irodalmár mondta egyszer, hogy kicsit olyan a kert, mint a szép zene, amelyet a Nap, ez az égi karmester vezényel. Tavasszal kibújnak a korai hagymások levelei és kelyhei, a színek szimfóniájának első taktusai, aztán következnek a zöld akkordok, az ezerféle különös levél a zöld minden árnyalatában, illeszkedve az örökzöldek tartós, mély tónusaihoz. Aztán, ahogyan az idő múlik, a Nap egy-egy intésére felszikráznak a bokrok, nyílnak a virágok: fehérek, sárgák, kékek, lilák. Bomlanak a szép rózsák illatos szirmai. Nyáron formálódnak a gyümölcsök, ősszel roskadnak a fák, a bokrok a gazdag terméstől.

Nos, a magyarországi Pilis hegy észak-keleti lejtőjén, 753 méter magasan elhelyezkedő Piliskereszten mintegy ezer négyzetméteren terül el Szomoru Miklós fiatal kertészmérnök angolkertje, amely a kertbarátok és hobbikertészek egyik népszerű látogatási helyszíne is egyben.

Az úgynevezett cottage garden stílusban (a cottage kert stílusa hagyományos, vidéki hangulatú kertekre jellemző, tele virágokkal, növényekkel és természetes elemekkel – a szerző megjegyzése) kialakított kertben mintegy ötezer növény felváltva virágzik tél végétől a következő tél kezdetéig, ezért szinte egész évben teljes díszben pompázó kerttel találkozhat az ide látogató. Szomoru Miklós lapunknak nyilatkozva elmondta, hogy már gyermekkora óta rajong a kertek és a növények iránt.

– Már négyévesen saját kiskertem volt, és az első kertekről szóló, általam elolvasott könyv is az angolkerteket mutatta be. Alföldi gyermekként rá is csodálkoztam, hogy micsoda gyönyörűségek vannak a világban. Azt hiszem ekkor „fertőződtem” meg az angolkertekkel véglegesen – mesélte, majd elmondta azt is, hogy miután elvégezte kertészmérnöki tanulmányait, húsz éven keresztül másoknak épített kerteket, ám azok készítése során mindig is azt érezte, hogy a legtöbb kertépítő nem a természettel szövetségben alkotja meg kertjeit, nem figyelve a harmóniára, a természetességre, csak összeültet néhány növényt.

– Azért hoztam létre oldalamat és azért tartok kertlátogatásokat, hogy változtassak ezen a szemléleten, és hogy minél több környezettudatos, élő, kis ökológiai egység jöjjön létre – hangsúlyozta Miklós, hozzáfűzve, hogy a saját kertjét tíz évvel ezelőtt kezdte kialakítani.

– A fejemben megszülettek a tervek, aztán már csak neki kellett látni a megvalósításukhoz, de a kertépítés során szerzett sokéves tapasztalat miatt nem volt nehéz a dolgom. A legtöbb fejtörést a talaj okozta számomra, mivel nagyon agyagos és kötött volt, ám sok-sok komposzttal és kitartó munkával feljavítottam, aminek köszönhetően mostanra már egy jó vízháztartású, tápanyagban gazdag talajom van, amiben a növények is szeretnek. Mindenképpen olyan kertet szerettem volna, amely illeszkedik a környezethez, nem ugrik ki abból, sok-sok kisvirágú évelővel, tájba illő cserjékkel, fákkal. Nem törekedtem az őshonos növények telepítésére, inkább olyan hatást szerettem volna elérni, mintha őshonos növényekből álló édenkert lenne – mesélte, majd hozzátette, hogy a régi kertrész 1000 négyzetméteres területen helyezkedik el, amelyből a díszkert 800 négyzetmétert tesz ki, igaz, a különféle térnövelő hatások alkalmazásának köszönhetően jóval nagyobbnak tűnik a valóságosnál. Mindezt a tavalyi év folyamán újabb jelentős nagyságú területtel sikerült bővítenie.

– Ez a rész természetesen még nem készült el teljesen, ugyanis a munkálatok túlnyomó részét egyedül csinálom. A nagyobb sziklakerti építésekben és a kőművesmunkákban természetesen van segítségem – nyilatkozta, majd elmondta, hogy így készült el az angol cottage garden rész, az olasz- és a franciakert, a vízeséses sziklakert, a haszonkert az üvegházzal, a hortenzia bemutató kert és a kerti tó is. Miklósnak azonban további elképzelései is vannak, amik még megvalósításra várnak.

A kertészmérnök elmesélte, hogy organikus módon ápolja a kertjét, vagyis semmit sem permetez, nem trágyáz, illetve vakondhálót és geotextíliát sem alkalmaz.

– Minden a talajból indul ki. Ha az egészséges, akkor a kert és a növények is azok lesznek, és így egy estleges betegséget is visszavernek – mesélte, majd kérdésünkre válaszolva elmondta azt is, hogy az egész évben virágzó kertjének a titka az, hogy egy kertész állandóan megfigyel és a természettel karöltve, négy dimenzióban tervez, éppen ezért többéves, illetve egyéves változásokkal is számol.

– Így tervezni lehet az őszi lombszínekkel, a téli termésekkel, az elszáradó magtokokkal, a termésekkel, a korai és későn virágzókkal, a fák kérgével, az örökzöldek színével, a levelek sokszínűségével és struktúrájával is. Természetesen egy egész évben virágzó kert kialakításához alapos növényismeret szükséges, ehhez nyújtanak segítséget a videofelvételeim is – fejtette ki Miklós, aki elmondta azt is, hogy a kertünk kialakítása során ne törekedjünk a tökéletességre, mert azt úgysem sikerül megvalósítanunk.

– Maga a kert legyen a feltöltődés, a kikapcsolódás helyszíne! Élvezzük, gyönyörködjünk benne, és ne erőltessük azt, ami nem megy! Fejlesszük azt, amiben sikerünk van, és a megfelelő növényt keressük a megfelelő helyre! Például száraz helyre ne próbáljunk vízigényes, az éghajlatunkat nem bíró növényeket ültetni – tanácsolta a szakember.

Miklós kertjének építése és gondozása, illetve a látogatók fogadása mellett a Spektrum Home kábeltelevíziós csatorna két műsorában is közreműködik. Az Álomkertek című műsorban Sütő Enikő műsorvezető mellett szakértőként olyan Magyarországon lévő kerteket látogatnak meg, amelyektől minden természetkedvelőnek eláll a szava, legyen az kastélykert, angol tájkert, fürdőtavas kert mini vízeséssel, vagy éppen hatalmas luxus díszkert. Miklós minden egyes adásban hasznos tippeket, trükköket is bemutat a nézőknek, hogy miképpen is varázsolhatják még szebbé a saját kertjüket. A Green Team című műsorban pedig McMenemy Márkkal együtt mutatják be a kertészkedés csínját-bínját. Beszélgetőtársunk elmondta, hogy nagyon élvezi a televíziós műsorok készítését.

A kertben kialakított vízesés (Horváth Zsolt felvétele)

A kertben kialakított vízesés (Horváth Zsolt felvétele)

Kertrészlet angolpázsitta (Horváth Zsolt felvétele)

Kertrészlet angolpázsitta (Horváth Zsolt felvétele)

– Az Álomkerteknek már a negyedik évadját forgatják, a Green Team is nemsokára új évaddal jelentkezik, és az idén dupla olyan hosszúságú lesz, mint az eddigiekben. A forgatások nagyon jó hangulatban zajlanak, hiszen kedves, természetszerető emberekkel együtt csodás kertekben lehetünk. Igaz, egy-egy epizód forgatása több mint 7-8 órán keresztül is eltart, és olykor nagyon fárasztó, ám remélem, hogy a műsort nézve azok is megismerhetik a laza és környezettudatos kertészkedést, akik eddig idegenkedtek tőle, vagy esetleg nehéznek tartották azt – fogalmazott, hozzátéve, jelenleg éppen egy rózsakert kialakításán dolgozik. Lassan elkészül a pavilon, már a rózsákat rendeli, és azt tervezgeti, mit hova tegyen és miképpen is nézzen ki az egész. Emellett persze még nagyon sok egyéb terve is van, ám mivel számára a legfontosabb az önellátás, ezen a téren szeretne a leginkább fejlődni.

– Hamarosan tyúkokat és kacsákat is szeretnék tartani, emellett sok gyümölcsfát is ültettem, és már most is remek a termés, ahogyan a magas ágyásokban is szépen termettek a haszonnövények, így lassan a fagyasztóm is tele lesz – jegyezte meg beszélgetésünk végén Szomoru Miklós.

Nyitókép: Szomoru Miklós magyarországi kertészmérnök (Horváth Zsolt felvétele)