2025. január 7., kedd

A cukrászcsalád

Már huszonkét éve működik sikeresen a gunarasi Family Cuki cukrászat

A városi környezet sokkal kedvezőbb a vállalkozások szempontjából, mint a falusi, hiszen városon sokkal több ember él, könnyebb ügyfeleket találni. Gunarasról nem mondható el, hogy városi jellege lenne, hiszen mindössze 1500 lelkes kis település. Ennek ellenére mégis itt működik a Family Cuki Plusz Cukrászda, amely már huszonkét éve kényezteti az édesszájú kuncsaftokat. Elmondható róla, hogy igazi, több generációs vállalkozás, amely igyekszik megfelelni a kor kihívásainak. A cukrászda története valamikor a 2000-es évek elején kezdődött.

– A cukrászdát 2002-ben nyitottuk meg, és én vagyok az alapítója. Az ötlet, hogy megnyissuk, onnan származik, hogy mindig is nagyon szerettem sütni-főzni. A fiam, Eke Róbert Topolyán a mezőgazdasági iskolában élelmiszer-ipari szakra járt. Így összedugtuk a fejünket, és jött az ötlet, hogy nyissunk egy cukrászdát. Az anyagi támogató a férjem volt a háttérből, mi pedig dolgoztunk. Közben Robi fiam kiment Magyarországra, így utána jó ideig csak én dolgoztam. Amikor 2012-ben nyugdíjba mentem, átadtam a páromnak, Eke Imrének, és ő vezette tovább. Végül 2021-ben ő is nyugdíjba ment, és akkor a lányunk, Tímea vette át a stafétát, mi pedig azóta is besegítünk neki. Én elsősorban az eladásban, itt, a faluban, a párom pedig viszi az árut a piacokra. A miénk egyébként egy úgynevezett mozgó cukrászda, ugyanis a saját településünk mellett a környező falvakat és városokat is ellátjuk. Emellett házhoz is szállítunk, telefonon és interneten keresztül is lehet nálunk rendelni. Így tudunk megélni – magyarázta Eke Matild, a Family Cuki cukrászda alapítója, aki ezt követően arról is mesélt, hogy a kezdet bizony korántsem volt olyan egyszerű, mint ahogyan azt sokan gondolnák. Elsősorban a különféle előítéletekkel kellett megküzdeniük a faluban. Miután ezeken sikerült túllépniük, tovább haladtak előre az általuk megálmodott úton, majd jött az ötlet, hogy a piacokon is értékesítsék a termékeiket. Először csak a környező falvakba jutottak el, aztán egyre nagyobb és nagyobb területet jártak be. Az emberek megismerték őket, és elkezdtek érkezni a rendelések. Bevezették a házhoz szállítást is, ami jó ötletnek bizonyult, mert volt rá igény, tudtuk meg Matildtól, aki elmondta, a környéken sokan sütnek feketén, ezzel a jelenséggel azonban igyekeznek nem foglalkozni, ugyanis – ahogyan fogalmazott – az élet megy tovább.

Látványos finomságok a kínálatban

Látványos finomságok a kínálatban

– A cukrászda már 22 éve fennáll, remélem, hogy az új tulajdonos még nagyon sokáig tovább fogja éltetni! Amióta ő átvette, azóta lényegesen megváltozott az arculata, erről azonban már inkább ő meséljen – zárta mondanivalóját a Family Cuki cukrászda alapítója, majd a jelenlegi tulajdonos, Tímea vette át a szót, aki saját bevallása szerint szinte a cukrászdában nőtt fel.

– Én 11 éves voltam, amikor megnyílt a cukrászda, és jó ideig kiszolgáló voltam. Emellett a konyhában is besegítettem, olyan apróbb feladatokat végezve el, amiket tudtam. Aztán jöttek az új ötleteim, először tortákra készítettem díszeket, utána pedig fondantos tortákat csináltam. Szép lassan átvettem a konyha vezetését, aztán pedig az egész vállalkozásét – mondta el Tímea, akitől azt is megtudtuk, hogy napjainkban igenis van igény a minőségi cukrászárura.

– Mindig megvan, hogy mire van leginkább igény. Van, amikor jobban mennek a sós, van, amikor jobban az édes sütemények, ám az is előfordul, hogy mindent keresnek egyszerre. Ez eléggé változó, ki kell tapasztalni, hogy mikor mi iránt nagyobb a kereslet. Amikor átvettem a cég vezetését, akkor nagyon sok mindenben változtattunk. A torták összetétele is más lett, a díszítés, a sütemények kinézete, stb. Ami nem változik soha, az a sampite, azt ugyanis mindig ugyanúgy készítjük, mint a kezdetekkor. A rigójancsit viszont kicsit átszerkesztettem, változtak a tortaszeletek, teljesen átvariáltam az aprósüteményeket és a kínálat is bővült. Most már mindenből külön csomagolunk, mert így igénylik a vásárlók. Folyamatosan változik, hogy melyik sütemény, vagy torta számít divatosnak, mi pedig követjük a trendeket. Ha az ügyfelek jelzik, hogy mit szeretnének, akkor azt is készítünk, és természetesen visszük a piacra is. A tavalyi évben például nagyon sokféle újdonsággal rukkoltunk elő, ilyenek voltak például a kocka mignonok és az egyéb aprósütemények. Az idén viszont vissza kellett térnünk a hagyományos tortaszeletekhez, újra menő a krémes, a rigójancsi és a sampite. Készítünk cukormentes termékeket is, azokat azonban kizárólag rendelésre. Ha kell, akkor „minden mentes” tortát és süteményt is készítünk, néha nagyon kell gondolkodni, hogy hogyan készítsük el, végül azonban sikerül. Leginkább a cukor- és laktózmentes édességek iránt nő a kereslet – számolt be a fiatal cukrászmester, majd azzal folytatta, hogy a környéken kizárólag az ő vállalkozásuk van hivatalosan bejegyezve, így a nagyobb rendezvényekre mindig tőlük rendelnek, hiszen ők számlaképesek. Sok megrendelést kapnak, emellett rendszeresen megjelennek a topolyai, a zentagunarasi és a csantavéri piacon is. Korábban Kishegyesre és Bácskossuthfalvára is jártak, az utóbbi időben azonban ez már nem jellemző. Elmondása szerint megéri ezzel foglalkozni, ezért a közeljövőben semmiképpen sem tervezi abbahagyni.

Tímea tizenegy évesen kezdett segédkezni a cukrászdában

Tímea tizenegy évesen kezdett segédkezni a cukrászdában

– Mi kizárólag ebből élünk, ezért ameddig csak lehetséges, addig mindenképpen szeretném folytatni. Ha drasztikus változások nem történnek, akkor innen szeretnék nyugdíjba menni. Természetesen szeretnék mindig valami újat kitalálni, és bízom benne, hogy a jövőben is rendszeresen érkeznek majd a rendelések. Igyekszünk eleget tenni a kor kihívásainak, fönt vagyunk a Facebookon, ugyanakkor lehet rendelni személyesen a cukrászdában, telefonon, valamint Messengeren és Viberen is. Nagyon fontos manapság, hogy minden felületen elérhetők legyünk, mert a rendeléseknek mintegy fele az interneten érkezik. Még a helyiek is azt használják a legszívesebben, nem jönnek el személyesen, hanem inkább rám írnak a Messengeren vagy a Viberen – mondta el Tímea, akitől azt is megtudtuk, hogy azért a cukrászok élete sem fenékig tejfel, vagy adott esetben cukor.

– Nagyon sok munka van ezzel az egésszel. Itt, a cukrászdában is folyamatosan dolgozom, utána hazamegyek és csinálom a díszeket. Ott is berendeztem egy kis kuckót, és amit itt nem tudok a sütés mellett megcsinálni, azt ott folytatom. A rendelésektől függ, hogy mennyit kell dolgozni, meg az időszaktól. Így, ünnepek táján a cukrászdában ledolgozunk napi 8–10 órát, utána meg otthon folytatom, ameddig csak kell – magyarázta a cukrász, aki arról is mesélt, elképzelhető, hogy nemcsak két-, hanem háromgenerációs is lesz a Family Cuki Cukrászda.

Nem csak édes termékeket készítenek a Familynál

Nem csak édes termékeket készítenek a Familynál

– A nagyobbik kislányom mindig azt mondja, hogy nagyon szeretne cukrász lenni, de majd még meglátjuk, mi lesz belőle. Szoktunk közösen kalácsokat készíteni, és a mamának is besegít a cukrászdában. Ő most annyi idős, mint én voltam a cukrászda megnyitáskor – mondta el Tímea.

A cukrászda munkájából aktívan kiveszi részét Tímea apja, Imre bácsi is. Övé a szállítás és a piacok ellátása, ám nyugodtan kijelenthetjük, hogy ha annak idején nem hitt volna a családjában, akkor a cukrászda sem jött volna létre.

– A cukrászda megnyitása előtt mezőgazdasággal foglalkoztam, ebből támogattam a vállalkozás beindítását. A jószágtartással felhagytam, amint kinyitottunk, mert alapból nem tarthattunk jószágot a portán. A földműveléssel még foglalkoztam egy ideig, aztán rájöttem, hogy nem igazán megy a kettő együtt. Ha elpiacoztam az időt, akkor nem jutottam ki a földre, ha meg a földet csináltam volna, akkor a piac maradt volna el. Ezért a cukrászda mellett döntöttem és felhagytam a földműveléssel. Ez a lehető legjobb döntés volt, mert egyrészt fizikailag is kimerített a két munka egyszerre, másrészt, ahogyan idősödtem, már nem ment úgy a mezőgazdasági munka, mint korábban. Az alapszakmám géplakatos, ami jól jött, mert nagyon sok gép van a cukrászműhelyben. Ezeket mind karban tudtam tartani, az alaptevékenységem azonban mindig is a házhozszállítás és a piacozás volt. Az utóbbit nagyon megszoktam, ma már rutinfeladatnak számít az életemben – mondta el Imre bácsi, aki arról is beszélt, hogy a piacokon gyakran megjelennek a feketézők, akik bár valamivel olcsóban adják portékájukat, mint a Family cukrászda, minőségben és mennyiségben azonban nem tudják felvenni velük a versenyt. Aki pedig hivatalosan szeretne vásárolni, az nem is tud másnál, csakis náluk.

Előre megrendelt torták sorakoznak a hűtő polcain

Előre megrendelt torták sorakoznak a hűtő polcain

A gunarasi Family Cuki cukrászda igazi családi vállalkozás, ahol nagyon finom édességeket lehet kapni, és aminek minden kétséget kizáróan van jövője. Reméljük, még nagyon sokáig készülnek majd finomságok cukrászműhelyükben!

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A Family Cuki cukrászda csapata (Lakatos János felvétele)