2025. január 27., hétfő

A gyermekekért mindent

Közel ötven éve tevékenykedik a zentai Gyermekbarátok Egyesülete, több száz gyermekfoglalkozást tartottak az évek alatt

A zentai Gyermekbarátok Egyesülete 1978-ban alakult meg, majd 2010-ben jegyezték be az Cégnyilvántartási Ügynökségben. Az egyesületet Brajanović Éva alapította és működtette hosszú éveken át. Fő céljuk mindig is a gyerekfoglalkozások megszervezése és a gyerekek fejlődésének elősegítése volt.

Brajanović Éva alapító elmondta lapunknak, hogy a községi Pionír Szervezet utódjaként alakult meg a Zenta Község Gyermekbarátok Szervezete, mint független polgári asszociáció, amelyet a községi képviselő-testület patronált, a Jugoszláv Gyermekbarátok erkölcsi támogatása által.

 

A farsang is jó hangulatban telt (Fotó: Gyermekbarátok Egyesülete)

A farsang is jó hangulatban telt (Fotó: Gyermekbarátok Egyesülete)

– Főként a gyerekek szabadidejének hasznos kitöltése miatt alakultunk meg. A szülők és családok bekapcsolásával és a munkaközösségek, magánszemélyek donációi segítsége mellett tudtuk a programjainkat létrehozni és kivitelezni. Tevékenységi körünk kiterjedt az óvodásokra, az általános iskolásokra, valamint részben a középiskolásokra is. Jelentősebb megmozdulásaink közé tartoztak a pionírok avatása, a kórházi gyermekosztály ápoltjainak animációja a „Gyalogtündéreink” által, továbbá a téli szünidei akciók, mint az „Art 91” amatőr festők által támogatott „Festőiskola”, az újévi fenyődíszítés a városi parkban, a télapóvárás, a Játék határok nélkül, a Tátika énekverseny és még sok más alkalmi rendezvény, amelyek több száz gyermeket mozgattak meg. Az aktivisták állandó tagsága 13–16 főből állt, de alkalmi rendezvényeinkben sok külsős tag is részt vett, főleg a lelkes pedagógusok, gyerekgyógyászok, néhány szociális dolgozó, sportedző és sokan mások, akik a szívükön viselték a gyerekek életvitelét és jólétét. A községi szervezet alapkövei a Községi Ifjúsági Szervezet által megálmodott és megszervezett Pionír Otthon nagybetűs folytatása volt – mondta az egyesület alapítója. 

Barna Teréz az egyesület jelenlegi elnöke 2019-ben vette át a vezetést és azóta is nagy lelkesedéssel szervezik a programokat. Elmondta, hogy 2010-ben nyugdíjba vonult és utána nem sokkal később került kapcsolatba a gyermekbarátok egyesületének egyik ágazatával, a Vidám kórházzal.

Megtanulnak egymásra figyelni a gyerekek, és csoportosan megoldani a feladatot (Fotó: Gyermekbarátok Egyesülete)

Megtanulnak egymásra figyelni a gyerekek, és csoportosan megoldani a feladatot (Fotó: Gyermekbarátok Egyesülete)

– Egészségi okok miatt a kórházi látogatások számomra nem feleltek meg, így végül teljes mértékben a gyermekbarátoknál maradtam. Nagyon megszerettem az egyesületet, lelkesedéssel csináltam és már abban az időben át kellett volna valakinek vennie az irányítást, de még nem mertem a hivatalos ügyek intézése miatt. Végül 2019-ben hivatalosan is átvettem az egyesületet, bár már előtte is a rendezvények nagyját én állítottam össze. Az egykori munkámból kifolyólag mindig is emberekkel foglalkoztam, emellett nagyon szeretem a gyerekeket, így testhezálló volt a feladat. Szeretem hasznosan tölteni az időmet, a Gyermekbarátok Egyesületével pedig mindig van mit csinálni. Az egyesület jelenleg 27 taggal büszkélkedhet, ebből 17 aktív tagnak számít. Mindenki a maga módján segít, de van az úgynevezett keménymag, akikre mindig lehet számítani. Természetesen mindenkinek van saját élete is, így ahhoz mérten kapcsolódik be a munkába. Saját székházzal is rendelkezünk, de ritkábban tartunk ott foglalkozásokat. Nálam otthon a ház mellett van egy üzlethelyiség, azt szoktuk a legtöbbet használni, így bármikor a nap folyamán, amikor van egy kis időm, átmehetek előkészíteni ezt a következő rendezvényünkre. Ettől függetlenül a székhelyünket természetesen megtartjuk, ott is szoktak lenni programok – mondta Barna Teréz.

Az egyesület elnöke rámutatott arra, hogy az óvodásoktól kezdve egészen a felsős iskolás tanulókig minden korosztályú gyerekkel foglalkoznak. Hozzátette, hogy nagyon nyitottak és mindenkit szívesen látnak.

– Mindig nyílt programokat szervezünk és nagyon sok kisgyerekes anyuka látogat el a rendezvényeinkre. Olyan pici némelyik gyerek, hogy kézben hozzák őket, és szépen lassan hozzászoknak a közösségünkhöz. Néha nagy segítség a szülőknek is, hogy elhozhatják hozzánk a gyerekeiket, addig ők csinálhatnak valami mást. A gyerekek száma mindig változó, de általában 20–30-an vesznek részt a programjainkon. A legnagyobb problémánk a helyszűke miatt van. Ilyen nagy számú gyerekcsoportnak nagy hely kell, ezért igyekszünk mindig olyat találni, ahol elférünk. Már nagyban készülünk a következő rendezvényeinkre, és sok helyi egyesület, illetve szervezet biztosított bennünket arról, hogy adnak helyet az eseményre. A gyermekfoglalkozásaink a gyermek életkorától, az érdeklődésétől, valamint a foglalkozás jellegétől függően változik. Általánosságban elmondhatjuk, hogy a gyermekfoglalkozások célja a gyermekek fejlődésének elősegítése, a fizikai, szellemi, érzelmi és szociális képességek együtt fejlesztése. A tanulás élvezetessé tétele is a célok között szerepel. Játékos, interaktív módszerek segítségével a gyermekek könnyebben sajátítanak el új ismereteket és készségeket. Fejlesztjük a kreativitásukat és az önkifejezésüket is. A különböző művészeti és kézműves tevékenységek során a gyermekek szabadon kifejezhetik magukat és felfedezhetik saját tehetségüket. Célunk továbbá a társas készségek fejlesztése, úgy mint a csoportban való együttműködés, a kommunikáció és a konfliktuskezelés képességének fejlesztése. Az önbizalom erősítése is nagyon fontos, a sikerélmények és a pozitív visszajelzések által a gyermekek önbizalma nőhet. A szabadidőt hasznosan kell eltölteni, mindig a gyermekek érdeklődésének megfelelő programokkal készülünk. A foglalkozások hatékonysága nagy mértékben függ a gyermekek motiváltságától, a szülők támogatásától és a sikeres pályázati eredményektől. Többféle módszerrel igyekszünk hatni a gyerekekre és sokszor észre veszik, hogy játékosan mi mindent hozunk ki belőlük – mondta az egyesület elnöke. 

Barna Teréz kiemelte, hogy az egyesületet nem könnyű feladat fenntartani, és minden támogatásnak nagyon örülnek.

A templomismertető az egyik legnépszerűbb rendezvénye az egyesületnek (Fotó: Gergely Árpád archív)

A templomismertető az egyik legnépszerűbb rendezvénye az egyesületnek (Fotó: Gergely Árpád archív)

– Tavaly a Magyar Nemzeti Tanácstól is kaptunk támogatást, amelyet eszközbeszerzésre fordítottunk, illetve a Bethlen Gábor Alapítványnál sikeresen pályáztunk, és ennek köszönhetően szerveztük meg a hagyományőrző táborunkat. A tartományi kiírásokon is részt vettünk, és az onnan befolyó pénzt is táborozásra fordítottuk, illetve az elsősöknek vettünk belőle iskolatáskát. A Kárpát-medencei Családszervezet is immáron több éve támogat bennünket és nekik köszönhetően vásároltuk meg a mikulás- és télapócsomagokat. Zenta község önkormányzata mögöttünk áll, és a lehetőségeikhez mérten mindig támogatják a munkákat, amiért köszönettel tartozunk nekik. Szerencsére a községben is él sok jólelkű ember, akik valamivel hozzájárulnak a működésünkhöz. A tapasztalat azt mutatja, hogy általában a legszegényebb sorsúak adnak valamit, és akiknek tényleg módjában állna segíteni, ők inkább a háttérbe húzódnak. Érdemes megjegyezni, hogy számos programot valósítunk meg egy év alatt, átlagosan havi 1–2 rendezvényünk van, így minden segítséget szívesen látunk és minden felajánlásnak nagyon örülünk. Tervezzük a programok listáját bővíteni, hiszen nagy igény mutatkozik a munkánkra. Az Itthon nyaralunk című táborunk igazán népszerű, ezt azért hoztuk létre, mert nem minden gyerek jut el nyaralni, és ezzel a táborral főleg nekik szeretnénk kedveskedni. A szülők is vesznek nekünk ezt azt, mivel nekünk nem pénzre van szükségünk, hanem alapanyagokra az ebédhez, az uzsonnához, illetve a kézműves foglalkozásokhoz is sok minden kell. Az említett táborba idén 50–60 gyereket várunk, csökkentettük a létszámot, hogy jobban oda tudjunk figyelni rájuk –  fogalmazott Barna Teréz.

A finom motorika fejlesztéséhez a libaetetés is a feladatok közé tartozott (Fotó: Gyermekbarátok Egyesülete)

A finom motorika fejlesztéséhez a libaetetés is a feladatok közé tartozott (Fotó: Gyermekbarátok Egyesülete)

A Gyermekbarátok Egyesület a 2024-es évben rengeteg programot valósított meg. Tartottak szünidei társas napot, játékos templomismertetőt, mesedélelőttöt, húsvéti kézműves foglalkozást stb. Mindezek mellett egy családi nap keretében ellátogattak Budapestre az Országházba, részt vettek a Baba-mama expón, a BBQ, a Tiszavirág és a Tiszakötő fesztiválon is. Ellátogattak a tóthfalusi Behajtási ünnepre, valamint kilátogattak a zentai karácsonyi vásárra is.

Barna Teréz elmondta, hogy már javában készülnek a februári Farsangra és a társas napra. Hozzátette, hogy a tavalyi évhez hasonlóan, idén is minden tervezett rendezvényüket szeretnék megtartani, amelyekre nagy szeretettel várják a környékbeli gyerekeket.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A téli szünidei foglalkozáson hóembert készítettek a gyerekek (Fotó: Gergely Árpád archív)