A különös hangzású biztber (vagy bizber) voltaképpen mozaikszó, a biztosítóberendezés szó elemeiből jött létre: Nyáron megújult a jánoshegyi biztber – Megújul a hűvösvölgyi biztber – Megint elromlott a biztber, egy időre le is állt a békéscsabai vonat, kora délutánra állhat helyre a menetrend. – Mi a teendő, ha a biztber tartósan meghibásodik? – Kőbánya-Teher állomásnál lehalt a biztber. – Hogy mehetett 160-nal, mikor nincs biztber? – Menetrend szerinti, ill. biztber kapcsolat alapján történő automatikus hangos és vizuális utastájékoztatást biztosít az élőszavas (manuális) beavatkozás prioritásával. – A biztber tesztelése kiemelt fontosságú. – Ötödik lett a Kisújszállás biztber távközlés csapata. – 8:44 Működik a biztber, szépen lassan helyreáll a vágányzári menetrend. – Kézzel-lábbal mutogattunk egy kicsit, nagyjából elmagyarázta a helyi nyomógombos biztber részleteit. – Sokszor a Deltában állva várta ki a pókot a teher, de az okosan tervezett biztber miatt ez ma már csak Zalaszentiván felé működik, Zalalövő felé nem. – Az elektronikus biztber produkált már furcsa dolgokat. – A péntek reggel sem múlt el biztber-hiba nélkül a MÁV-nál. – Bizber-hiba miatt késések a sülysápi vonalon – A balesetet megelőzően egy Amtrak alkalmazott egy biztosítóberendezési hibát átkötő vezetékkel javított ki egy biztber épületben.
A biztber (vagyis biztosítóberendezés) felügyeli a vonatok egymáshoz viszonyított közlekedését, szükség esetén beavatkozik, a vasúti pálya szakaszokra van osztva, és ha két vonat egy szakaszon belülre kerül, akkor a berendezés automatikusan bekapcsolja a vészféket. Ha működik a biztosítóberendezés, akkor a vonatok nem ütközhetnek össze.
A biztber fogalma mind a forgalmi irodában lévő állítókészüléket, mind a vele összeköttetésben lévő kültéri (felszínen lévő vagy akár nem is látható) elemeket is magába foglalja. A biztosítóberendezésbe beletartoznak a vasúti átjárókat biztosító fényjelzők, a sorompók, a vonatok közlekedését szabályozó fény- vagy alakjelzők, a velük gyakran összeköttetésben álló váltók, ezeknek a vezérlőegységei, kapcsolószekrényei, továbbá a mindezeket összekötő kábelek.
A rendszer általában igen sok alkatrészből épül fel. Ha csak a vonóvezetéket vesszük, egy előjelző állításához az emeltyűjével több mint egy kilométernyi vonóvezetéket mozdítunk meg, az előjelzőig a sínpár mellett a vonóvezeték a tartóoszlopokon rengeteg csigán megy keresztül. Magukon az alakjelzőkön is bonyolultnak látszó alkatrészek teszik lehetővé a jelzőkarok és jelzőtárcsák állítását (van rajtuk súly, szétcsappanó szerkezet, lámpakocsi stb.)
Nyitókép: pixabay.com