2025. január 19., vasárnap

Harminc év a minőséges ismeretterjesztés jegyében

Az idén ünnepli működésének 30. évfordulóját a Magyarországon és Csehországban elérhető Spektrum TV ismeretterjesztő kábeltelevíziós csatorna. A HBO Hungary Programming Group által útjára indított csatorna célja eredetileg a színvonalas ismeretterjesztés volt. Azóta sajnos, a hasonló nyugati televíziós csatornákhoz hasonlóan, valamelyest felhígult a kínálata, de szerencsére a műsorán a mai napig futnak rendkívül minőséges és nem utolsósorban magyar gyártású ismeretterjesztő sorozatok.

    A csatorna 1995. február elsején indult el, a kezdetekben a kazettás műsorterjesztés miatt napi négyórás műsoridővel jelentkezett, és négy műfajra tagolódott: a Zöld Zóna a természet, a Radar a tudomány és a technika, az Atlasz az utazás és a kaland, az Időgép a történelem világába kalauzolta el a nézőket. 1996-ban a televízión az említett négy műfaj mellett önálló műsorok is megjelentek, ekkor már magyar alkotók dokumentumfilmjei és sorozatai is szerepeltek a Spektrumon.

    Azóta a saját gyártású doku-sorozatok száma elérte a 16-ot, amelyek közül több jelenleg is jelentkezik új epizódokkal, többet pedig időnként megismételnek. Az alábbiakban a teljesség igénye nélkül néhányat felsorolunk.

    Mindenekelőtt az On the Spot című sorozatot kell megemlíteni, amely a csatorna első saját gyártású szériájaként aratott óriási, nem utolsósorban nemzetközi sikert. A Cseke Eszter és S. Takács András által készített műsor 11 évadot élt meg. A szériában egy fiatal újságíró házaspár az általuk meglátogatott országban élők mindennapjait tárta elénk. Az On the Spot Gázáról szóló epizódja elnyerte a Monte-Carlói Televíziós Fesztivál dokumentumfilm kategóriájának a nagydíját, az Arany Nimfát, de a sorozatot egyebek mellett díjazták a Chicagói, Karlovy Vari-i és a Krakkói Filmfesztiválon is, 2011-ben pedig a Sajtószabadság-díjat is kiérdemelték, Magyarországon pedig 2014-ben a Prima Primissima- és Joseph Pulitzer-díjat is elnyerték. Nagy népszerűségnek örvendett a Brutális (...biológia, …digitális, …fizika, …kémia, …történelem) sorozat is, amelyben Vályi István újságíró, a Brutális sorozatok műsorvezetője szakemberek segítségével, sajátos humorral, közérthetően népszerűsítette a természeti és társadalmi tudományokat. 

    Jelenleg is leadják időnként a Tiltott zónák című sorozatot, amely Thuróczy Szabolcs színész segítségével olyan titkos helyekre kalauzolja el a nézőket, ahová senkinek, vagy csak keveseknek van belépése. Olyan kulisszatitkokba avat be, melyek a nagyközönség számára ismeretlenek.

    Magyarország váraiba kalauzolja el a nézőket Vadon János televíziós és rádiós műsorvezető Várfoglalók című doku-sorozata. A helyi szakértőkkel és megszállott „várbarátokkal” folytatott beszélgetések során feltárulnak az adott várral kapcsolatos tények és legendák. Hallhatunk talányos, máig magyarázatra váró rejtélyekről, és megtudjuk, miről regélnek a várat felépítő kövek. 

    A Spektrum TV legújabb, Dr. S.O.S. – Vészhelyzet a vadonban című sorozatában a fentiekben már megemlített Vadon Jani és dr. Sós Endre, a Budapesti Állat- és Növénykert megbízott vezetője, főállatorvos és az őket segítő stáb útnak ered, hogy állatokon segítsen. Egyszerre szórakoztat és tanít, drámai erővel és szakmai hitelességgel tárja fel a vadon és az állatkertekben élő állatok, valamint az állatorvoslás izgalmas, gyakran rejtett világát.

    Erdélybe vezetnek el minket az Erdély – a székelykapun túl és a Mesterségek memoárja sorozatok. Az előbbiben Nyáry Krisztián magyar kommunikációs szakember, író és irodalomtörténész és úgyszintén irodalmár, újságíró és slammer lánya, Luca társaságában járja be és fedezi fel újra Erdélyt. Utazásuk közben a hagyományokat ápolók mellett megismerkedhetünk azokkal is, akik egyfajta úttörőként, vállalkozásaikkal tűnnek ki és fejlesztik közösségüket. A Mesterségek memoárja című sorozatban Egry Krisztián rendező-operatőr a dokumentumfilm-sorozatában kihalófélben lévő kézműves mesterségeket, hagyományokat mutatja be mélyinterjúk révén. A sorozatban székelyföldi szénégető, mesemondó, taplász, pásztor, székelykapu-készítő, kovács, nyerges, bőrvarró mesél mesterségéről, a mindennapjairól.

    A jelenleg is futó sorozatok közé tartozik még a Minek ment oda? című is, amely arra keresi a választ, mi motiválja a hegymászókat arra, hogy oxigénpalack nélkül vágjanak neki a nyolcezres csúcsoknak. A szériában ismert magyar hegymászók személyes történetei tárulnak elénk: három, ma is élő alpinista, három olyan legenda, akik a mászásra tették fel életüket, ám végül nem tértek vissza.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás