2024. július 27., szombat
FORMULA–1 – MONACÓI NAGYDÍJ

Leclerc az első hazai győztes

A hazai közönség előtt szereplő Charles Leclerc, a Ferrari versenyzője nyerte meg a vasárnapi Formula–1-es Monacói Nagydíjat, így a sportág történetének első hercegségbeli győztese lett Monte-Carlóban. A 26 éves pilótának ez az idei első, pályafutása hatodik futamgyőzelme az F1-ben. Leclerc karrierje során harmadszor indult az első helyről Monacóban, de most először tudott nyerni ott, illetve csaknem két év után diadalmaskodott ismét F1-es versenyen – legutóbb ez 2022. július 10-én sikerült neki Ausztriában. A Formula–1-ben Monte-Carlóban eddig egy harmadik hely volt a legjobb eredmény monacói versenyzőtől, az 1950-es első itteni viadalon Louis Chiron állt fel a dobogó alsó fokára. Leclerc mögött másodikként Oscar Piastri (McLaren) ért célba, míg a harmadik a monacói csapattársa, míg a spanyol Carlos Sainz Junior lett.

A rajt után szinte azonnal piros zászlóval félbe kellett szakítani a futamot, a mezőny hátsó felében ugyanis Kevin Magnussen (Haas) túlságosan rámenős volt Sergio Pérezzel (Red Bull) szemben, a két autó összeért, Pérez a szalagkorlátnak csapódott, autója pedig eltalálta Nico Hülkenberg (Haas) versenygépét is. A látványos, de versenyzők sérülésével nem járó baleset nyomán rengeteg törmelék került a pályára, így leállították a száguldást. A hármas ütközéssel szinte egy időben, pár másodperccel korábban az első kanyarban Sainz megpróbálta megtámadni a második helyről rajtoló Piastrit, a manőver közben a Ferrari bal első kereke hozzáért a McLaren oldaldobozához, így Sainz bal első defekt miatt a pálya szélére sodródott. Az újraindításra Sainz autóját rendbe hozta a csapat, így a spanyol oda tudott állni az újabb állórajthoz: a startot a pole-pozícióból kezdő Leclerc jól kapta el, megtartotta az első helyet, mögé sorrendben Piastri, Sainz és Lando Norris (McLaren) sorolt be. A Ferrari és a McLaren csapatai között komoly taktikai csata alakult ki. Leclerc és Sainz, valamint Piastri és Norris is folyamatosan egyeztetett a bokszutcával, váratlant azonban már egyik csapat sem húzott, így a leintésig nem is változott a sorrend.

A világbajnoki idény két hét múlva Montrealban, a Kanadai Nagydíjjal folytatódik.

Végeredmény, Monacói Nagydíj, Monte-Carlo (78 kör, 260,286 km, a pontszerzők): 1. Charles Leclerc (monacói, Ferrari) 2:23:15,554 óra, 2. Oscar Piastri (ausztrál, McLaren) +7,152 másodperc hátrány, 3. Carlos Sainz Jr. (spanyol, Ferrari) +7,585, 4. Lando Norris (brit, McLaren) +8,650, 5. George Russell (brit, Mercedes) +13,309, 6. Max Verstappen (holland, Red Bull) +13,853, 7. Lewis Hamilton (brit, Mercedes) +14,908, 8. Cunoda Juki (japán, RB) 1 kör hátrány stb. A leggyorsabb kör: 1:14,165 perc (Hamilton, 63. kör). Az állás, versenyzők: Verstappen 169, Leclerc 138, Norris 113, Sainz 108, Sergio Pérez (mexikói, Red Bull) 107 pont stb. Csapatok: Red Bull 276, Ferrari 252, McLaren 184 pont stb.

Nyitókép: Leclercnek két év után végre kijött a lépés, ráadásul hazai pályán nyert (Fotó: Beta/AP)