2024. szeptember 9., hétfő
LABDARÚGÁS – NEMZETEK LIGÁJA

A Rossi-éra legsúlyosabb kudarca

Változásokat jelentett be a Nemzetek Ligáját megelőzően Marco Rossi magyar szövetségi kapitány, bátrabb, letámadáson alapuló játékot hirdetett meg, amely a Németország elleni düsseldorfi találkozón szűk tíz percig működött, ennyi időre volt ugyanis szükségük a német játékosoknak, hogy feltérképezzék az ellenfelet, ezt követően egymást követték az ígéretesnél ígéretesebb német akciók. A félidő közepéig a szerencsét sem nélkülözve állta a magyar válogatott a rohamokat, egy ízben Szoboszlai Dominiknek kellett a gólvonalról kifejelnie a labdát, majd Gulácsi Péter mentette meg csapatát egy bravúros reflexmozdulattal. Niklas Füllkrug találatánál azonban a németek mattig játszották a támadást, ekkor már a hálóőr is tehetetlennek bizonyult. Kai Havertz gyorsan növelhette volna a vendéglátó előnyét, de pechjére a fejese csak a kapufát találta el.

A második félidő elejére valamelyest összeszedte magát a magyar csapat. Sallai Roland remekül indította Bolla Bendegúzt, ám ő a német tizenhatoson belül érthetetlen módon túl sokáig dajkálta a labdát, így a hazai védelem blokkolni tudta a lövését. Az esetet követő szöglet pedig katasztrofálisan sikerült a Rossi-csapat számára, Jamal Musiala egy közel 80 méteres sprint lefutása után megduplázta csapata előnyét. Bár még bőven volt idő a második német gólt követően, a magyar csapat teljesen összeomlott, ezt kihasználva Florian Wirtz egyéni villanásból újabb találattal terhelte meg Gulácsi kapuját, majd a csereként beállt Aleksandar Pavlović bizonyított szövetségi kapitányának. A megpróbáltatásoknak itt még nem volt végük, az időközben még egy kapufáig eljutó Havertz büntetőből megadta a kegyelemdöfést a vendégeknek.

Rossi edzősége alatt most szaladt bele a legnagyobb pofonba a magyar válogatott. Javításra kedden lesz alkalma a csapatnak, amikor Bosznia-Hercegovina látogat el Budapestre. A találkozó után a szövetségi kapitány érdekes nyilatkozatot tett, utolsó mondatában ismét meglebegtette távozásának lehetőséget újabb rossz eredmény esetén. „Az első félidőben versenyben voltunk, nem játszottunk rosszul, bár voltak hibáink. Egyértelműen arra mentünk rá, hogy letámadjuk őket, de nyíltak mögöttünk területek, ezeket pedig jól játszották meg. A második játékrészre felesleges bármit is mondani. Ha valaki négy gólt kap ilyen rövid időn belül… El kell felejteni ezt a félidőt. Ez egy szégyenteljes eredmény, szégyellnünk kell magunkat! A legfőbb felelős ilyen esetekben mindig az edző, tehát én. A szünetben nem történt semmi különös, megbeszéltük, hol kell változtatnunk, de a második kapott gól után gyakorlatilag eltűntünk a játéktérről, ami elfogadhatatlan, amikor Magyarországot képviseled. Három nap múlva már a bosnyákok ellen játszunk, és ha nem tudunk jól reagálni erre a meccsre, akkor el kell tűnnünk a színről.”

Érthetően összetörten nyilatkozott Nagy Ádám is a hármas sípszó után: „Abszolút önkritikusnak kell lenni, mert elfogadhatatlan a szurkolókkal, saját magunkkal és a teljes magyar labdarúgással szemben ez az eredmény. Más taktikával léptünk pályára, mint eddig, megpróbáltuk letámadni őket, de ez csak az elején működött, aztán teljesen szétestünk. Megpróbáltuk Séfivel együtt mindkét hatosukat agresszívan letámadni, de túl nagy terület nyílt mögöttünk. A folytatásban váltottunk, de az még rosszabbul nézett ki. Ez egy nehéz helyzet, amit menedzselnünk kell, de rajtunk múlik, hogyan tudjuk kijavítani.”

Julian Nagelsmann német szövetségi kapitány így foglalta össze gondolatait: „Nos, az elején nem voltam elégedett, még az első félidő után sem, de a folytatásban már működött a letámadásunk, az összjáték is, jöttek a gólok, szóval elégedett vagyok. Az Eb-n sokkal kevesebb helyünk volt, a mai meccsen jobban működött a pozíciós játékunk, ezáltal több helyzetünk volt, így gólunk is. Jobban kitámadtak, mint legutóbb, az biztos.”

Boldogan válaszolt a riporteri kérdésekre az első német gól szerzője, Niklas Füllkrug is: „Az elmúlt években okozott nekünk Magyarország nehézségeket. Nem mondom, hogy féltünk tőlük, de odatettük magunkat, és jó érzés, hogy minden összejött. Örülök, hogy sikerült betalálnom, most azt érzem, nehéz minket megállítani.”

Düsseldorf: Németország–Magyarország 5:0 (1:0)
Merkur Spiel-Arena, 49 235 néző. Vezette: Turpin (francia). Góllövők: Füllkrug a 27., Musiala az 58., Wirtz a 66., Pavlović a 77., Havertz a 82. percben (11-esből).
Németország: Ter Stegen, Kimmich, Tah, Schlotterbeck (Koch), Raum (Henrichs), Andrich (Stiller), Gross (Pavlović), Wirtz, Havertz, Musiala, Füllkrug (Beier).
Magyarország: Gulácsi, Balogh, Orbán, Dárdai, Nego (Bolla), Nagy Á. (Nikitscher), Schäfer, Kerkez (Nagy Zs.), Szoboszlai, Sallai (Csoboth), Varga (Ádám).

Párizsban az olaszok ünnepeltek (Fotó: Beta/AP)

A boszniaiak sem a legjobban kezdték a csoportküzdelmet, hiszen Hollandiában szenvedtek nagyarányú vereséget. Negyedóráig sem tudták állni a narancs mezesek rohamát, Joshua Zirkzee a kapunak háttal állva fejjel vette be a vendégkaput. Fölényük ellenére a holland védelem sem tűnt betonszilárdnak, és Ermedin Demirović ki is használta a hazai védelem bizonytalankodását. Ennek ellenére a hollandok Tijjani Reijndesnek köszönhetően előnnyel térhettek szünetre. A második játékrész elején Cody Gakpo növelte a tulipánosok előnyét, ám Edin Džeko gondoskodott arról, hogy a hazai szurkolók ne nyugodjanak meg túlságosan korán. A hollandok végül csak a hajrában tudták lezárni a mérkőzést Wout Werghorst és Xavi Simons találataival.

Alig kezdődött el az A divízió 2. csoportjában a Franciaország–Olaszország rangadó, a házigazdák Bradley Barcola jóvoltából már meg is szerezték a vezetést. A 13. másodpercben esett találat a Nemzetek Ligája története leggyorsabb góljának bizonyult. Mindez azonban nem vette el a taljánok kedvét, akik az első félidőben egyre inkább felbátorodtak, sőt Federico Dimarco látványos kapáslövéssel kiegyenlített. A második játékrészben némi meglepetésre az olaszok vették át a játék irányítását, és Davide Frattesi szép találatával meg is fordították a mérkőzést. Az olasz védők sikeresen semlegesítették Kylian Mbappét, nélküle pedig a francia támadóalakzat igencsak súlytalannak tűnt a folytatásban. A vendégek viszont továbbra is sorra vezették ötletes támadásaikat, és Giacomo Raspadori egy hazai védelmi hibát kihasználva eldöntötte a három pont sorsát. A gallokon nem segített Ousmane Dembélé pályára lépése sem, összességében elmondható, hogy a vendégek megérdemelt győzelmet arattak.

A csoport másik találkozóját, a Belgium–Izrael mérkőzést eredetileg Brüsszelben kellett volna megrendezni, de biztonsági okok miatt a belga főváros lemondta a rendezést, mivel más belga város sem jöhetett szóba, beugróként Debrecenre esett a választás. A belgák kezdtek jobban, Jérémy Doku átadását Kevin De Bruyne váltotta gólra. Ezt követően a névleges házigazdák visszavettek a tempóból, az izraeliek pedig éltek is a lehetőséggel Annan Halaili Timothy Castegne segítségével egalizálta az állást. A második félidőt már komolyabban vették a belgák, akik Youri Tielemans jóvoltából másodszor is előnybe kerültek. De Bruyne a folytatásban egy büntető értékesítésével duplázott, majd ugyancsak büntetőből Lois Openda növelhette volna csapata előnyét, de lövését hárította az izraeli hálóőr. A folytatásban az eredmény már nem változott, a belgák rutinosan megőrizték előnyüket.

Jack Grealish nem fogta vissza magát a gólja után (Fotó: Beta/AP)

A B divízió 1. csoportjában megismétlődött az Európa-bajnokság egyik találkozója, mivel Grúzia Csehországot látta vendégül A kontinenstornán a két csapat döntetlent játszott egymással, ezúttal azonban a grúzok nagyarányú győzelmet arattak. A gólgyártást Hvicsa Kvarachelia kezdte meg, majd Giorgi Csakvetadze növelte csapata előnyét. A későbbiekben letámadással próbálkoztak a vendégek, akik azonban csehül jártak, mivel Georgesz Mikautadze és Giorgi Kocsorasvili két újabb találattal terhelte meg a kapujukat. Habár a hajrában Lukáš Kalvach minden erejét összeszedve hatalmas góllal szépített, ezzel csak a vereség mértékét tudta elviselhetőbbé tenni. Prágában rendezték meg az Ukrajna–Albánia találkozót. A „vendégek” fölényét hozta az első félidő, ezért számított meglepetésnek, hogy az ukránok szereztek vezetést. Az albánok lendületét azonban nem törte meg a bekapott gól, a folytatásban megfordították a meccset.

A 2. csoportban jól kezdődött Lee Carsley pályafutása az angol válogatott élén, csapata Írországban aratott könnyed győzelmet. A vereség annál is inkább fájhatott az íreknek, mivel a Háromoroszlánosok találatait ír származású játékosok szerezték. A vezető találatot Declan Rice jegyezte, aki korábban három felnőttmérkőzésen az ír válogatottban is szerepelt. Becsületére legyen mondva, hogy találatát nem ünnepelte meg. Nem úgy Jack Grealish, akinek a gólja tulajdonképpen el is döntötte a három pont sorsát. A szünet után, noha megmaradt az angolok labdabirtoklási fölénye, már nem erőltették a támadásokat. Az írek részéről a korábban a magyar válogatottal is szóba hozott Sammie Szmodics járt legközelebb a szépítéshez, de lövése célt tévesztett. A csoport másik találkozóján Görögország könnyed győzelmet aratott Finnország felett.

A 3. csoportban Kazahsztán Norvégiát látta vendégül. Bár a skandinávok a játékidő közel háromnegyedében birtokolták a labdát, és a Martin Ödegard, Erling Haaland és Alexander Sørloth támadósor közel húsz alkalommal próbálkozott gólszerzéssel, egyetlenegy alkalommal sem járt sikerrel, így óriási meglepetésre a találkozó gól nélküli döntetlennel ért véget. A csoport másik találkozója, a Szlovénia–Ausztria összecsapás jóval kiegyenlítettebb volt. A vezetést Benjamin Sesko egy büntető értékesítésével szerezte meg a szlovénoknak, de Konrad Laimer még a szünet előtt válaszolt. A második játékrészben, bár mindkét kapu előtt adódtak gólszerzési lehetőségek, az eredmény már nem változott.

Az albánok ezúttal Prágából üzentek… (Fotó: Beta/AP)

A 4. csoportban Wales és Törökország jó iramú mérkőzést vívott, ám gól nem született a kilencven perc során. A hazaiaknak az sem segített, hogy Barış Yılmaz kiállítását követően, az utolsó fél órában emberelőnyben játszhattak. A kvartett másik találkozóján Izland Orri Óskarsson és Jón Dagur Þorsteinsson fejeseivel legyőzte Montenegrót.

A C divízió 3. csoportjában Románia könnyed győzelmet aratott Koszovó vendégeként. A találkozó főszereplője Dennis Man volt, aki a szünet előtt juttatta előnyhöz keleti szomszédainkat, majd a folytatásban a koszovóiak csak szabálytalanul tudták megállítani a tizenhatosukon belül. A megítélt tizenegyeset Razvan Marin rúgta be, végül Denis Dragus biztosította be csapata győzelmét. A Litvánia–Ciprus találkozót a vendégek Joannisz Pittasz találatával nyerték meg. Noha a mérkőzés nagy részében a hazaiak irányították a játékot, egyenlíteni nem tudtak.

A 4. csoportban Feröer szigetek egy pontot szerzett Észak-Macedóniával szemben. Az első félidő elején Viljormur Davidesen büntetőjével kerültek előnybe a szigetországiak, de a második játékrészben Észak-Macedónia ugyancsak tizenegyes értékesítésével mentett pontot, a macedónok gólját Ens Bardhi szerezte. A csoport másik mérkőzésén Örményország fölényes győzelmet aratott Lettország felett.

A D divízió találkozóján Moldova hazai pályán egy félidő alatt eldöntötte a Málta elleni összecsapást. A vendéglátó két találatára a folytatásban a szigetországiak képtelenek voltak válaszolni.

1. forduló, A divízió, 2. csoport: Franciaország–Olaszország 1:3, Belgium–Izrael 3:1. 3. csoport: Németország–Magyarország 0:5, Hollandia–Bosznia Hercegovina 5:2. B divízió, 1. csoport: Grúzia–Csehország 4:1, Ukrajna–Albánia 1:2. 2. csoport: Görögország–Finnország 3:0, Írország–Anglia 0:2. 3. csoport: Szlovénia–Ausztria 1:1, Kazahsztán–Norvégia 0:0. 4. csoport: Izland–Montenegró 2:0, Wales–Törökország 0:0. C divízió, 2. csoport: Koszovó–Románia 0:3, Litvánia–Ciprus 0:1. 4. csoport: Feröer szigetek–Észak-Macedónia 1:1, Örményország–Lettország 4:1. D divízió, 2 csoport: Moldova–Málta 2:0.

Nyitókép: A második félidőben a magyarok már nem tudták megállítani a német támadásokat (Fotó: MTI)