2024. november 23., szombat
ÁLLATVILÁG

A kutyának se legyen rémálom a szilveszter!

Az év utolsó napja házi kedvenceink számára igen sok kellemetlenséggel járhat, így a gondos gazdiknak nem árt felkészülni annak érdekében, hogy a bundás családtag is biztonságban búcsúztathassa az óévet. A petárdák zaját, a szilveszter éjfélkor felvillanó tűzijáték hangját és látványát némely kutya jól viseli, a legtöbbjüket azonban zavarja – egyesek csak enyhe tüneteket produkálnak, viszont előfordul, hogy hevesen reagálnak a számukra kellemetlen ingerre. A legtöbb eb másfél és 5 éves kora között produkálja a zajérzékenység első „tüneteit”, így akkor sem érdemes felügyelet nélkül hagyni, ha korábban jól viselte a durrogást. Kutatások kimutatták, hogy a zajtól való félelem nem feltétlenül áll kapcsolatban a gyenge idegrendszerrel, lehet ugyan vele született hiányosság, de sok más is állhat a háttérben: a kutyát rossz időszakban érő túlzott impulzus, de akár a megfelelő szocializáció hiánya is.

Gazdiként nagyon sok mindent tehetünk, hogy kis kedvencünk számára elviselhetőbbé és biztonságosabbá tegyük az év leghangosabb éjszakáját, ezeket igyekeztünk pontokba szedni:

1. A fizikai és szellemi fárasztás ekkor kiemelten fontos szerephez jut, érdemes egy jó nagyot sétálni, kirándulni, játszani a szabadban.

2. Mindenhol és minden körülmény között használjunk pórázt, nem tudhatjuk mikor és hol kezdik a petárdázást és az hirtelen milyen reakciót eredményez a kutyánál. Nagyon fontos, hogy az elérhetőségünkkel ellátott nyakörv mindenképp legyen a kutyán, illetve még az ünnepek előtt ellenőriztessük az állatorvossal a chip adatait!

3. Otthon legyen egy hely, ahol a kutya biztonságban érzi magát, ahová elbújhat, lényeges azonban, hogy ehhez már korábban szoktassuk hozzá a kedvencünket, ne csak erre az egy éjszakára akarjuk bezárni.

4. Simogassuk sokat és lassan a kutyát, a nyílászárókat csukjuk be, lehetőség szerint tegyünk fel plusz szigetelést (pl. vastag függöny), kapcsoljuk be a zenét, ami elnyomja a kültéri hangzavart.

5. Ha energiánk engedi, ez alatt az idő alatt is végeztethetünk különféle faladatokat a kutyával, remek alkalom ez a már ismert parancsszavak gyakorlására és elvonja a figyelmét a külvilágról. Akkor is érdemes lekötni a figyelmét, ha korábban nem félt a zajoktól, a kutyák idegrendszerének tűrőképessége is véges, az egész napos hangzavar őket is megviseli, előbb-utóbb túlcsordulhat a pohár.

6. Érdemes játékokkal készülni, számos házilag elkészíthetőt találhatunk az internet segítségével, de a szakáruházak, boltok is több lehetőséget kínálnak. A rágás és a nyalás önmagában is nyugtató tevékenység számukra, az erre alkalmas játékok (pl. licki mat, Kong) ebben a helyzetben tökéletesek lehetnek.

7. Nyugtató készítmények közül érdemes enyhe hatású, inkább triptofán, vagy CBD tartalmú szereket kipróbálni, viszont csak óvatosan, bizonyos esetekben akár fel is erősíthetik a tüneteket! A acepromazin tartalmú (sedalin) készítmények inkább kerülendők, mert ezek csak lebénítják az állatot, de nincs szorongásoldó hatásuk. Mindenképp kérjük ki az állatorvos tanácsát!

A hangzavar elcsendesedésével induljunk hatalmas sétára a kutyával, mindkettőnknek nagyon jólesik majd! Ha esetleg mégis rosszul végződne az év utolsó éjszakája és a kutya kiszökne, minél előbb induljunk a keresésére. Ilyenkor alapvetően két forgatókönyv lehetséges: félelmében elbújik valahová, így érdemes a számára ismert, de a hangoskodástól távolabb eső helyeken keresni, rosszabb esetben viszont fejvesztve menekül – nemcsak önmagára, hanem másokra is veszélyes, az összevissza futkározó állatok számos balesetet okozhatnak. A kellemetlen és veszélyes helyzetek elkerülése érdekében inkább viselkedjünk ilyenkor is felelős kutyatartóként, és vigyázzunk az állatainkra!

Mentsvár lehet a nyugicsomó

A kevésbé riadt kutyák esetében még a szorongást oldó szerek használata előtt megpróbálkozhatunk az úgynevezett nyugicsomó alkalmazásával. Ehhez nincs másra szükségünk, csak egy megfelelő hosszúságú és szélességű anyagra – a kutya méretétől függően ez lehet egy sál, kendő, de akár egy tekercs kötszer is. A nyugicsomó segítségével a kedvenc könnyebben átvészelheti a megpróbáltatásokat, a kötés olyan pontokon érinti a testét, ami biztonságérzetet ad számára és megnyugtatja.

A nyugicsomó felhelyezése lépésről lépésre:

1. Húzzuk át az anyagot a kutya mellkasa előtt.

2. Keresztezzük fent a marján.

3. Majd a hasa alatt, a mellkasához közel.

4. Húzzuk felfelé kétoldalt a derekánál.

5. Kössük meg a csomót.

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A kisgyerekek mellett a kutyákra is legyünk tekintettel szilveszter éjszakáján, egyiküknek se tesz jót az állandó durrogás (Erős Kincses Krisztina)