2025. január 7., kedd
TECH-SAROK

Fessünk, tanuljunk és másoljunk mobilunkkal

Ahogyan számítógépre, úgy okosmobilra is számos kifestőkönyv-alkalmazás tölthető le a legkisebbek számára, ezek tudása azonban legtöbb esetben kimerül abban, hogy a fill opcióra való tapintással, vagy klikkeléssel egyfajta színnel töltjük ki a vonalakkal behatárolt területet. Ezzel szemben a Pigment elnevezésű alkalmazással viszont sokkal hatásosabban színezhetjük ki a képeket, amelyekből összesen 6000-et kínál az applikáció. Emellett különböző ecsetek is rendelkezésünkre állnak, amelyeknek köszönhetően olyan hatásokat is elérhetünk, mintha faszínessel, vízi festékkel, olajfestékkel festenénk. E mellett különböző látványos effektusokkal is hatásosabbá tehetjük a képeket, arról nem is beszélve, hogy különféle színeket tartalmazó paletták is rendelkezésünkre állnak, belenagyíthatunk a képbe és a rajzfelületet is elforgathatjuk. A megadott sablonok mellett pedig a mobiltelefonunkkal készített fényképeket is kiszínezhetjük a kedvünk szerint. Az alkalmazást nem titkoltan felnőtteknek szánja a gyártó és egyedüli hátulütője az, hogy egyelőre csak az iOS-os telefonokra tölthető le, emellett pedig az ingyenes változatában nem sok lehetőség áll rendelkezésünkre és az is kellemetlenséget okozhat, hogy a Pigmentet nem vásárolhatjuk meg, hanem csak kikölcsönözhetjük és ez a mulatság éves szinten könnyen belekerülhet 60 dollárunkba is.

***

Különösen a jelenlegi, kihívásokkal teli korszakunkban rendkívül népszerűek a különböző személyes fejlődést elősegítő, pszichológiával foglalkozó, különböző képességeket fejlesztő, illetve motiváló könyvek, az olvasáshoz azonban sok szabadidő is kell. Amennyiben folyamatosan állandó krónikus időzavarban szenvednek olvasóink, akkor töltsék le és telepítsék okosmobiljukra a Blinkist című applikációt, amellyel számos a fentiekben megemlített tematikával foglalkozó könyv szüzséjét hallgathatjuk meg akár vezetés közben is. Az alkalmazás első használata előtt az opciók közül kiválaszthatjuk a számunkra érdekes témakört és ez alapján magát a leghasznosabbnak tűnő könyvkivonatot is. Ezeket egy külön könyvtárban rögzíthetjük, és később is meghallgathatjuk ezeket, vagy pedig folytathatjuk a hangoskönyv meghallgatását. Az applikáció előnyei közé tartozik a hangos kivonatok széles választéka, az, hogy listánkat másokkal is megoszthatjuk, emellett ezeket le is tölthetjük és internetelérhetőség nélkül is meghallgathatjuk. Az alkalmazás negatívuma az, hogy a hangoskönyvek viszonylag sokba kerülnek, emellett pedig a videófelvételek listája nincs kategorizálva és nem is keresgélhetünk ezekben.

***

Okosmobilunkat használva gyakran előfordul, hogy egy szöveget ki szeretnénk másolni és máshova beilleszteni. Azonban számos olyan applikáció van, amely nem engedélyezi ezt a két műveletet, illetve a kimásolni való szöveg egy videófelvételbe vagy pedig egy fotóba van ágyazva. Az Universal Copy című androidos alkalmazás mindkét esetben a segítségünkre lehet. Csak a telepítés után be kell állítanunk, hogy állandóan aktív legyen és engedélyeznünk kell neki a mobilunk képernyőjéről való felvételezést. Ezután a beállításaiban meg kell adnunk mobilunknak azt a fizikai gombját, amellyel elkezdhetjük a vele történő szkennelést és már másolhatjuk is a szöveget.

***

Az androidos és az iOS-os alkalmazásboltokban rengeteg tanulást elősegítő alkalmazással próbálják kiszúrni a felhasználók szemét, amelyek különböző kártyákon, hanganyagokon keresztül noszogatnak bennünket a tanulásra. Ezzel szemben az Imprint vizuális módszerekkel segíti elő a tanulást. Pontosabban az androidos és iOS-os készülékekre egyaránt letölthető alkalmazás vizuális diagramokat jelenít meg, amelyek segítségével a felhasználó megértheti az összetettebb témákat is, mint például mi fán terem a kriptovaluta, az energia-kölcsönhatás, a szokásépítés stb. A különböző témák fejezetekre vannak bontva és így nyomon lehet követni az előrehaladást. Ugyanezeket a témákat könyvjelzővel is elláthatjuk, vagy pedig meg is oszthatjuk és persze el is menthetjük és így bármikor visszatérhetünk egy-egy témához. Mert ugye, az ismétlés a tudás anyja. Amikor pedig a felhasználó végez egy téma elsajátításával, az alkalmazás szigorú, de jó tanárként meg akar győződni arról, hogy tényleg be lett-e fejezve az anyag és kitölthető összefoglalókon, kvízkérdéseken keresztül visszakérdezi az anyagot. Az Imprintet egyébként a múlt év legjobb alkalmazásának kiáltotta ki a Google.

***

Nem tudom, kinek miképpen ment a matematika az iskolákban, de én nem egyszer alaposan megszenvedtem a házi feladatok elkészítése során. Persze akkoriban internet sem volt, nemhogy okosmobil. Nos, pont az ilyen helyzetekben jöhet jól a Microsoft Math Solver használata. Az alkalmazásba csak be kell írni a matekfeladatot és ő azon nyomban megmutatja, hogy miképpen is oldható meg az egész. A kezelhetősége egészen könnyű, ugyanis csak be kell írnunk a feladványt és ő végigvezet a megoldásán keresztül. Az alkalmazás előnyei közé tartozik, hogy a felülete felhasználóbarát, androidos, windowsos és iOS-os platformok között is megoszthatók a megoldások és a feladatok megoldását lépésenként elmagyarázza. A hátránya azonban az, hogy csak összetettebb haladó feladatokra összpontosít, használatához pedig állandó internetkapcsolat szükséges.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás