2025. január 6., hétfő
TECH-SAROK

Nyári olimpiai játékok, kamu számológép és ingyenes navigáció

Július 26. és augusztus 11. között rendezik meg Párizsban a Nyári olimpiai játékokat, és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság előrukkolt a Paris 2024 Olympics androidos és iOS-os alkalmazással. Az alkalmazás segítségével minden információt megszerezhetünk a megmérettetések helyszíneiről, időpontjairól, kiválaszthatjuk a kedvenc sporteseményeinket, percről percre értesülhetünk az olimpiai történésekről, és az olimpiai fáklya útját is végigkísérhetjük.

***

Függetlenül attól, hogy mobilunkat gyárilag is különböző módon megvédhetjük az illetéktelen használattól, mégis könnyen megtörténhet, hogy valakinek mégis sikerül megtekinteni a telefonunk memóriájában tárolt bizalmas adatokat, bármi is legyen az. A Hideu Calculator elnevezést viselő alkalmazás felinstallálásával azonban ettől is megkímélhetjük magunkat. Nos, miután letöltöttük az applikációt, első látásra egy számológép jelenik meg mobilunk képernyőjén, amivel különböző számításokat is elvégezhetünk, azonban ha megadunk egy, az installálás során általunk meghatározott PIN-kódot, majd pedig az egyenlőségjelre bökünk, egy rejtett alkalmazás tárul elénk, amiben megőrizhetjük képeinket, jegyzeteinket, videofelvételeinket, emellett egy külön böngésző, kamera és képgaléria is része az alkalmazásnak. Emellett a mobilunkon lévő korábbi applikációkat is elrejthetjük a segítségével, azzal, hogy a készülékünk kezelőfelületét (launcherét) is elrejthetjük egy általa megadott launcher beállításával. Ha mégis valaki rájön a turpisságunkra, és erővel próbálja feltörni az alkalmazást, az egy szelfit készít a betolakodóról. Arra viszont nekünk is oda kell figyelnünk, hogy mobilunkon így számológép lesz telepítve, azzal, hogy az álcaprogramként használt számológép elindítása 6-7 másodpercbe is belekerülhet, ami mobilunkat illetéktelenül használó személy számára gyanús lehet.

***

A kisezer navigációs alkalmazás közül az Organic Maps a (teljes) ingyenességével emelkedik ki, ugyanis egy szolgáltatásáért sem kell pénzt átutalni, reklámokkal sem szúrja ki a szemünket, és még a térképeket is teljesen ingyen tölthetjük le az alkalmazáson belül. Az applikáció „érzékeli’, ha az egyik országból átléptünk a másikba, és automatikusan letölti az adott földrajzi terület térképét. Az alkalmazás lényegében a MapsWithMe projekt szellemi örököse, és fejlesztésén is az MWM – kifejlesztőcsapat fáradozik, és ez is az OpenStreetMap közösségi adatbázison alapszik, amit önkéntesek és az applikáció felhasználói frissítenek folyamatosan. Az alkalmazás Szerbia területén cirill és latin betűvel is feltünteti az utcák elnevezéseit. Természetesen kiválaszthatjuk a közlekedés módját is, vagyis azt, hogy gyalog, kerékpárral, autóval vagy pedig autóbusszal szándékozzuk-e megközelíteni az adott lokációt. Emellett kérésünkre megmutatja a legközelebbi üzemanyagtöltő állomások, éttermek, szállodák, pénzautomaták és még sok más létesítmény lokációját is. Ami a legszebb az egészben, hogy offline, vagyis internetelérhetőség nélkül is használható, sőt még akár a SIM-kártyánkat kivéve sem maradunk útikalauz nélkül.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás