Kevés zenekar mondhatja el magáról, hogy több mint 35 éve töretlenül működik, figyelmen kívül hagyva az idő és a divatok múlását, leküzdve a nehézségeket, és ügyesen kezelve a sikereket. A Kossuth-díjas Csík zenekar, Magyarország egyik legismertebb és legkedveltebb népzenei formációja ilyen kivételes együttes. Tevékenységükkel az eltelt több mint három évtized alatt milliókhoz vitték el a magyar népzenét. Repertoárjukban nemcsak autentikus népzenei darabok szerepelnek, hanem saját feldolgozásaik és modern zenékkel egyesített dalok is. Pop- és rockslágerek tömegét formálták át saját stílusukra, a maguk népzenés képére, így létrehozva egy egyedi és friss megszólalást. A Csík zenekar tagjai nemcsak kiváló zenészek, hanem elkötelezett hagyományőrzők is. Odaadó munkásságukért, a közösségért tett erőfeszítésükért számos díjat és kitüntetést kaptak, többek között a Magyar Örökség-, Prima Primissima- és Fonogram-díjat. A nemzetközileg is elismert formáció népszerűsége és hatása messze túlmutat Magyarország határain. Számos külföldi fellépésük alkalmával is bizonyították, hogy a magyar népzene univerzális értékeket hordoz, amelyek a világ bármely pontján megérintik a hallgatóságot. A rájuk jellemző virtuozitás, a magas szintű szervezettség és a részletekig kidolgozott műsor a harmadik palicsi Nyárhangoló Fesztiválon is megmutatkozott, amelyen a Csík zenekar a nép- és világi zene univerzumába invitálta a hallgatóságot, igazi közösségi élményt nyújtva számukra.
Az együttes alapítói között találjuk Csík Jánost, aki már a kezdetektől a formáció mozgatórugója, szíve-lelke, s akinek erős kötődése van a népi kultúrához, a magyar hagyományokhoz. A Kossuth-díjas művész a fellépés előtt jókedvvel mesélt a zenéről, a hagyományokról, az értékekről, az együttműködésekről és az életről.
– Az együttes Kecskeméten kezdte tevékenységét 1988-ban. Ez alatt az idő alatt számos eredményt elértünk, valamint óriási szeretetet kaptunk a közönségünktől. Ezt meg kell becsülnünk, illetve azokat a fellépési lehetőségeket is, amelyek megadatnak számunkra, hiszen a világ folyamatosan változik körülöttünk. Addig jó nekünk, amíg van kinek muzsikálni. Ha ez megmarad, akkor a Csík zenekar is megmarad – emelte ki Csík János, hozzátéve, a népzenét örök érvényűnek érzi, az iránta lévő szerelem, az igényes, jó zene tartja benne a hitet.
A formációjuk megszületésekor a tagok az autentikus magyar falusi népzenét tekintették a legfontosabbnak. Akkoriban a nagy mesterektől tanulva olyan tudást és ismereteket szereztek a népzenéről, ami jó alapot adott ahhoz, hogy idővel kialakíthassák a saját zenei gondolkodásmódjukat, és ami nélkül ma már világi zenét se játszanának. A tiszta népzene szeretete olyan értékrenddel, ízlésvilággal, gondolkodásmóddal ruházta fel őket, ami a mai napig meghatározó az életükben.
A Csík zenekar később népzenei köntösbe bújtatott olyan ismert és népszerű alternatív rockegyüttesek slágereit is, mint a Kispál és a Borz vagy a Quimby. E dalok újragondolása hozta meg igazán a népszerűséget a formációnak. Elmondásuk szerint, tisztában vannak azzal, amit tisztelniük kell és mi az, amit megfelelő kereteken belül újragondolva alkalmazhatnak. Az együttes legfontosabb feladatának tartja, hogy a szellemiség, a lelkiség és a kultúrértékek ott legyenek a zenéjükben.
– Szabó Attila, a zenekarunk hegedűse, gitárosa évekig dolgozott a Kispál és a Borz zenekarban, így jó barátságban volt a frontemberével, Lovasi Andrással, aki teljes mértékben nyitott volt a muzsikánkra, így ez teremtett lehetőségeket arra, hogy meghívtak bennünket fellépni a Kispál-koncertre. Az Animal Sound System formációtól is kaptunk már felkérést, hogy a születésnapi lemezére dolgozzuk fel az egyik dalát. Nem mellesleg arra is volt példa, hogy mi magunk kerestünk fel zenészeket, együtteseket a közös együttműködésre. Presser Gáborral szintén nagyon erős baráti kapcsolatot alakítottunk ki, ami már több mint tíz éve tart. Tisztelettel, szeretettel és barátsággal dolgozunk vele, ami nemcsak nekem, hanem a zenekarnak is hatalmas megtiszteltetés, szinte az együttesünk tagjává vált. Az ország egyik legjelentősebb dzsesszzenészével, Dresch Mihállyal, a szájharmonika virtuóz Ferenczi Györggyel, az egyik legkiválóbb fúvóssal, Szokolai Dongó Balázzsal, a tamburaprímás Csurai Attilával és Pál István Szalonnával, valamint Balogh Kálmán cimbalomművésszel is alkottunk már együtt. A Budapest Parkban nemrég volt egy nagyon sikeres koncert Generációk elnevezéssel, amelyen Földes László – Hobo, Presser Gábor, Karácsony János, Lovasi András, Kiss Tibor és a fiatal korosztály képviselői is, mint Lábas Viki és Fekete Giorgio is közreműködtek – mondta beszélgetőtársunk. Elárulta azt is, hogy a Csík zenekaron belül zajlik egy generációváltás, ugyanis Gál Tibor tehetséges prímás és énekes valószínűleg átveszi tőle a gyeplőt, így biztosítva az utánpótlást.
– Ebben a már említett változó világban, amíg van egy korosztály, amely például Presser Gábor dalaira énekelnek nagyot, nekünk is lesz helyünk a zenei életben. A mai huszonévesek is szívesen hallgatják az LGT számokat, ismerik a dalok szövegét. Ezek a zenék is örök érvényűek. Ez az, ami előre viszi a formációnkat – hallottuk a zenekar vezetőjétől, aki elárulta, hosszú évek óta Szabó Attila varázslatos érzéke járul hozzá ahhoz, hogy a sikeres pop- és rockszámokat sikeresen dolgozza át népzenévé.
– Természetesen kaptunk kritikát is, amikor megszülettek az első feldolgozások. Sokszor mondták, hogy az autentikus népzenét nem kellene ilyen módon átalakítani, aztán mégis megszerették ezt a fajta zenét is az emberek. Volt, hogy alternatív rockzenét szerető bőrdzsekis rockerek is eljöttek a koncertünkre és kalocsai katonanótákat kértek tőlünk. Ez arra enged következtetni, hogy sikerül megszerettetnünk a népzenét azokkal is, akik addig nem is hallgatták – hangsúlyozta Csík János, majd kitért a zenekar legemlékezetesebb koncertjeire is, és elmondta, a Sydneyben megrendezett 2000. évi nyári olimpiai játékok kulturális rendezvényen a fellépésük csodálatos és maradandó élményeket nyújtott számukra.
– Valójában minden egyes koncertünk különleges. Kevesen tehetik meg, hogy zenészként ilyen sok éven át a publikum előtt zenélhetnek, és azt csinálhatják, amit szeretnek. Természetesen minden koncertélmény más, legyen szó kisebbről vagy nagyobbról, de mindenhol ugyanolyan szeretettel és igyekezettel kell a legjobbat nyújtani. Őszinte odafigyelés és odaadás nélkül nem is sikerülhet, legyen mögötted akármilyen fény- és hangshow. Ha szívből és lélekből zenélsz, azt a közönség is érezni fogja. Lényegesnek tartjuk a zenénkkel megüzenni, hogy mindig mindenki találja meg a saját világát, életét, találjon értékeket maga körül, legyen az ruházkodás, étel, könyv vagy koncertélmény. A mi esetünkben is ez történik. Igyekszünk olyan zenéket feldolgozni, amelyeket igényesnek tartunk, és az autentikus népzenét megpróbáljuk a lehető leghitelesebben átadni – zárta gondolatait Csík János.
A Csík zenekar az elmúlt évtizedekben számos albumot jelentetett meg, amelyek közül sok arany- és platinalemez lett. Különösen emlékezetes az együttes feldolgozása a Quimby Most múlik pontosan című dalából, amely az egyik legnépszerűbb előadásuk lett. Munkásságuk, elkötelezettségük és nyitottságuk révén sikerült elérniük, hogy a magyar népzene modern és élő maradjon, és hogy minden korosztály számára értéket és örömet nyújtson. Az együttes továbbra is jelentős szereplője a magyar és nemzetközi zenei életnek, és biztosak lehetünk abban, hogy zenéjükkel még sokáig gazdagítják a hallgatóság szívét és lelkét.
A nemzetközileg is elismert formáció legújabb albuma, a Sose lesz vége az elmúlt hetekben jelent meg, és már elérhető az online zenemegosztó oldalakon, de fizikai formában is megrendelhető, megvásárolható.
Nyitókép: Kiss Natália felvétele