A feng shui keleti életfilozófia, egy ősi kínai hagyomány, amely azt tanulmányozza, hogyan hat az energia (csí) az emberre az otthona, munkahelye, környezete hatására. A külső környezethez tartoznak az otthonunk körüli házak, utak, folyók, domborzatok, növények. A belső hatások az otthonunk alaprajza, szobáink alakzata, a bútorok elhelyezkedése, formája, színe, anyaga, állapota, az ajtók, ablakok kinézete, helye, vagyis minden, ami otthonunkon belül van. A térrendezés művészetét a kínai császár udvarában is használták, amely segítette több évszázados uralkodásukat. A Jí Csinggel közös múltjuk van. A legfontosabb alapelv a csí, az életenergia, amely a kínai orvoslás szerint keresztüláramlik a test meridiánjain, s éltető erővel látja el a testet. Ugyanígy a földben is áramlik, s az épületeken keresztül is. Egészségesebbek vagyunk, és könnyebb az életünk, ha a csí egyenletesen halad testünkön és otthonunkon, munkahelyünkön keresztül. Ezért fontos, hogy felismerjük, milyenek az energiák, s tegyünk érte, hogy jobb legyen.
Jó és rossz energiák
Környezetünk energiái bizonyos rezgéseket adnak ki, némelyek jót, mások rosszat. Ezt teszik tehát a tárgyak, azoknak alakzata, színe, s rezgéseket irányítanak felénk a hangok, a jelképek, az érzések és gondolatok is. Ahogyan a bolygók megpecsételik életünket születésünkkor, úgy hat ránk a környezetünk is, beleértve tartózkodási helyünket, az otthonunkat, munkahelyünket, azokban az embereket és a tárgyakat. Ezek a dolgok, éppen úgy, mint a bolygók, akkor is hatnak ránk, ha nem hiszünk bennük, akár nem is hallottunk hatásaikról. Tudatosan használva a feng shuit azonban sokat javíthatunk életminőségünkön.
Jó, pozitív energiát adnak az olyan dolgok, amelyek szépek, amelyeket szeretünk, amelyekhez jó érzések fűződnek, a kristályok, a buja, egészséges növények, a tükrök, a színek, az illatok, a csengettyűk és a lámpák. Nagyon fontos azonban a tükrök és a színek, sőt egyes szobák, bútorok, főleg az ágy helye is. Ezekről még szó esik a folytatásban.
Rossz energiát adnak az olyan tárgyak az otthonunkban, amelyek meg vannak rongálva, le vannak kopva, hiányosak, meg vannak repedve. Ha egy óra meg van állva, nem működik, akár rossz, akár nincs felhúzva vagy nincs benne elem, akkor valahol mi is megálltunk az időben, s nem tudunk továbbhaladni. Az óra helye pedig arra mutat rá, hogy melyik életterületen van ez az elakadás. Ha egy ajtó, ablak, szekrényajtó nem csukódik rendesen, vagy nem lehet kinyitni 90 fokig, mert valami gátolja, akár más bútor, akkor életünkben sem nyílnak előttünk az ajtók, le lesz zárva előttünk a fejlődés útja. Rossz fiókok, szétcsuszamlott székek, rozoga ágyak, nyikorgó ajtók, megvakult, megrepedt tükrök, negatív szimbólumokat vagy szomorú embereket, dolgokat ábrázoló képek, mindezek negatív energiákat árasztanak felénk. Régi bútorok, tükrök, ruhák és ékszerek összeszedték a régi gazdájuk energiáit, sokszor szenvedésüket, s az új gazda a régi tárggyal megörökli a negatív energiát is. Negatív energiát árasztanak az elromlott háztartási eszközök, a sok lom, egy felénk irányuló éles tárgy, szög, oszlop sarkai, kaktusz vagy egy gerenda fölöttünk. Ezenkívül minden olyan tárgy vagy hely, amely nagyon rossz emléket, érzést kelt bennünk.
A megoldás a lomtalanítás otthonunkban, fiókunkban, majd a lelkünkben is. Amit meg lehet javítani, ne halasztgassuk, amit pedig nem, azt vigyük ki otthonunk négy fala közül. Nagyon fontos az otthonunk bejárata is, ne legyen szanaszét az összes cipő, a táska, kabát az ajtó előtt stb. Figyeljünk arra, hogy milyen kép fogadja azt, aki belép otthonunkba, udvarunkba. Könnyedén nyílik-e a kapu, az ajtó, beleütközik-e valamibe, útjában van-e valami, netán házi kedvencünk fekhelye vagy félig összemocskolt evőtányérja, milyen illat árad a szobában, le tud-e ülni valahová, vagy mindennel telepakolt kanapé tárul elébe?
A kintről, külső környezettől jövő negatív energiák is kihatnak a házunk minden lakójára. A gonosz embereken kívül, akiknek romboló energiái jöhetnek bármilyen messziről, negatív energiát árasztanak felénk a házunk vagy munkahelyünk körüli agressziót vagy fájdalmat kifejtő létesítmények, például temető, vágóhíd, kórház, rendőrség, bíróság, orvosi rendelő, börtön, kocsma. Az is gond, ha transzformátor, nagy torony, magas épület, híd, vasút van közelünkben, esetleg zsákutcában lakunk, vagy egy egyenes út irányul pont a mi házunk felé. Ugyanígy, ha a házunk felé fordulva az utcáról nézzük, akkor a bal felüli épület nem szabad, hogy magasabb legyen a mellettünk lévő jobb felüli épületnél. Az is baj, ha a házunk bal felüli fala magasabb, mint a jobb felőli. Az sem kedvező, ha a kanyar külső részén van a házunk, ám nem sok jót hoz az sem, ha a hegy tetején van az otthonunk. Ha hegy vagy domb van előttünk, esetleg óriási építmény a miénkhez képest, az akadályt hoz, a mögöttünk lévő folyó pedig elviszi a szerencsénket.
A külső negatív hatásoktól csakis a külső bagua tükör védhet meg bennünket, amelyet otthonunkon kívül kell elhelyezni.
(Folytatjuk)