2025. január 7., kedd
TECH-SAROK

Mobildoktor és egyéb hasznos alkalmazások

Az okostelefonok gyárilag beépített kameraalkalmazása mellett az alkalmazásboltokban kisezer alkalmazás van, amellyel fotókat vagy videófelvételeket készíthetünk. Azonban különösen az újságírók vagy talán az önjelölt kémkedők számára lehet érdekes az XSCamera elnevezésű alkalmazás. Ezzel ugyanis kikapcsolt képernyő állapotban, vagyis titokban is készíthetünk videófelvételeket a mobilunkkal. Az alkalmazás legújabb változatában pedig a felvétel előtt beállíthatjuk, hogy a képernyőn úgy tűnjön, éppen a Facebookot, a Google-t vagy a TikTokot böngésszük. Újdonságnak számít az is, hogy a felvételt egy füttyel, tenyerünk összecsapásával is elindíthatjuk, már ha ezt az opciót előre kiválasztottuk. Kiválaszthatjuk azt is, hogy az elülső vagy a hátlapi kamerát használjuk a felvétel elkészítésére, ahogyan azt is, hogy hangot is felvételezzen, illetve a vaku legyen-e bekapcsolva. Végül a mozgóképfelvétel minőségét is megadhatjuk, valamint azt, hogy használjuk-e a zoom-ot.

***

Ahogyan a számítógépünket vagy a laptopunkat, a mobiltelefonunkat is időnként karban kell tartani – no, ez nem annyira egyszerű, mint a fent megnevezett számítástechnikai eszközök esetében. A Phone Doctor Plus azonban jelentősen megkönnyítheti ezt számunkra. A legszebb az egészben az, hogy androidos és iOS-os telefonokra egyaránt ingyenes. Az applikáció 40 diagnosztizáló szerszámot biztosít számunkra. Ha el szeretnénk indítani mobilunk letesztelését, az interactions opcióban „ki kell, hogy biztosítsuk” a play opciót, amellyel az applikációnak jelezzük, hogy elindíthatja a mobilunk komponenseinek a leellenőrzését a kijelzőtől kezdve a tárolóhelyen, a memórián, a beépített mikrofonon, a kamerán, a GPS-en keresztül a többi komponensig. A mobil képernyőjén végigkövethetjük az ellenőrzési folyamatot, és egyes esetekben bele is nyúlhatunk ezekbe. Példának okán, az iránytű tesztelése közben a megfelelő irányba kell mozgatnunk a készülékünket. A teljes ellenőrzést elég egyszer elvégezni, mert ezt követően külön-külön is elindíthatjuk a tesztelőszerszámokat. Az alkalmazáson keresztül leolvashatjuk mobilunk és a komponensek specifikációit is, így akár a mobilunkba beépített kameráét és szenzorokét is. E mellett a teljes tesztelést követően mobilunk jelenlegi anyagi értékét is felbecsülhetjük az applikáció segítségével, azzal, hogy ehhez egy kérdezz-felelek szekcióban meg kell adnunk azt is, hogy milyen fizikai állapotban van a mobil kijelzője, a teste és más külső eleme.

***

Szerintem mindannyiunkkal megtörtént már, hogy az egyik pillanatban azon kapjuk magunkat, hogy képtelenek vagyunk leállni a különböző videófelvételek nézegetésével. A végtelenített videófelvétel-gördülőlistákat nem véletlenül alkalmazzák a tartalomgyártók, az ő céljuk ugyanis az, hogy minél tovább tartózkodjunk az oldalukon. Nos, a StopSroll applikáció segítségével leszokhatunk eme addikcióról. Maga az alkalmazás elnevezése egy picit megtévesztő, mert nem a görgetést korlátozza, hanem a rövid videófelvételek (shorts/reels) megtekintését limitálja a Facebookon, a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-n vagy a Snapchaten. Lényegében beállíthatjuk azt, hogy mennyi ideig is szándékozzuk ezeket nézni. A korlátozást „lágy” vagy „kemény” módon állíthatjuk be. Az előző esetben némileg csalhatunk is egy gomb megnyomásával, amely 1 perccel meghosszabbítja a videók görgetését, míg a kemény opció kiválasztása esetében a megadott időkeret eltelte után különösebb gond nélkül leblokkolja számunkra a videókat. Az alkalmazás statisztikai adatokban is kimutatja azt, mennyi videót néztünk meg, illetve mennyire blokkoltuk ezek megtekintését. Az alkalmazás ingyenes változata reklámokkal is megszór minket, de ezeket hónapos vagy éves előfizetéssel eltávolíthatjuk.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás