2024. november 28., csütörtök
CÍMLAPTÖRTÉNET

Azok a csodás ’80-as évek

Az Újvidéki Színház idei évadának második bemutatója

Az Újvidéki Színház csapata új bemutatóra készül. A darab premierjét október 18-án, pénteken tekintheti meg a közönség. Már hosszú ideje tart a munka, február óta a színészek egy egészen sajátos módon próbálnak. Az előadás rendezője a szlovén Tomi Janežič, a ljubljanai Színház-, Rádió-, Film- és Televízióakadémia professzora, aki Moszkvától New Yorkig alkot. Az újvidéki Szerb Nemzeti Színházban általa készült Sirály című produkciója a régió legjelentősebb darabjai közé tartozott, amely alaposan megrendítette a közönség és a színház viszonyát. Ezúttal az Újvidéki Színházban készül hasonlóra a Destin(y)ation névre keresztelt programon keresztül, amely összekapcsolja Európa színházait. A tizenkét önálló darabból álló sorozatnak ez a tizedik előadása, az 1981. Ez a dodekalógia az 1972–1983-ig tartó időszakot öleli fel, de minden alkotása visszatekint a múltba, valamint a jelenről is szó esik.

Ebben az előadásban egy szerb–magyar család, egy lakodalom és Újvidék városa a központ, ahol 1981-ben olyan jelentős események történtek, mint az asztalitenisz-világbajnokság, a Vojvodina Sport- és Üzletközpont (SPENS) és a Szabadság híd megnyitása, vagy a Szerb Nemzeti Színház új épületének elkészülte. A produkcióról a színészek izgatottan meséltek, felelevenítve ’80-as évekbeli emlékeiket.

– Újvidéki születésű vagyok, itt nőttem fel a Grbavica városrészben, a temető mellett. Ez életemnek egy nagyon izgalmas időszaka volt. 1981-ben hatéves voltam, akkor indultam iskolába, emlékszem az első szülinapomra, amelyre meghívtam az osztálytársaimat. A házunkban tartottuk meg a zsúrt, és a temetőben bújócskáztunk. Az osztálytársaimnak ez nagyon izgalmas volt, mivel ők még ilyet sosem csináltak. Arra is emlékszem, mikor abban az évben megnyitották a Sportközpontot. A nagyapámnak volt ismeretsége az asztalitenisz-szövetséggel, így elmentünk a megnyitóra. Különösen mély nyomot hagyott bennem az a rengeteg ember, a sok kínai, akik játszani jöttek, akkor láttam életemben először ázsiai embert. Az egész életemet itt éltem le, és minden, ami ezt bekeretezi, az tulajdonképpen Újvidéken történt. Később, amikor a Grbavica kezdett átalakulni, lebontották a családi házakat, és körbeépítettek bennünket, akkor mi is továbbléptünk, és átköltöztünk a Telepre, de a szívemben az a grbavicai környezet az enyém, és mindig megmarad – emlékezett vissza Figura Terézia.

Pongó Gábor szintén újvidéki, de 1981-ről nem maradhattak emlékei, hiszen a csapatból ő az egyetlen, aki pont abban az évben született. Arra gondoltam, talán épp emiatt, ő lehet a főszereplő, de ezt a feltételezésemet gyorsan meg is cáfolta.

– Igaz, hogy az előadás címe 1981, de sokat csapong. Legtöbbet a múltba nyúl vissza, és a jelen csupán az előadás legvégén jelenik meg. Maga a lakodalom az, ami abban az évben történik, de a mi jelenünket, 2024-et is érinti egy monológ erejéig. Szerintem ebben az előadásban nehéz kinevezni egy főszereplőt, mindenkinek jó kis falat ez – mesélte Pongó Gábor.

– Az az igazság, hogy vannak olyan emberek, akiknek sok szövegük és szerepük van ebben a darabban, de nem nevezném őket főszereplőknek, nem központi figurák. Ez tényleg egy nagyon szerteágazó családtörténet, számtalan eseményt mesél el – folytatta kollégája gondolatmenetét Krizsán Szilvia.

– Valójában a két vendégművész, Jasna Đuričić és Boris Isaković tanulják a legtöbb szöveget. Az előadásban ők szerbül szólalnak meg, ahogy ez az életben is történik egy vegyes házasságban – tette hozzá Pongó Gábor.

Vajon hol és miben lehet megtalálni a kapcsolatot 1981 és 2024 között? Talán nem is kell, hiszen az idő végtelen, ezer ponton csatlakoznak egymáshoz a percek és az emberek, amit ez a hatalmas családfa, az ő történeteik, múltjuk és jövőjük be is mutat.

– Az az igazság, hogy nem is kell keresnünk a kapcsolatot. Nekem az a nehéz, hogy az előadásban, én ’81-ben már több mint hetvenéves vagyok, de a karakter egész életét meg kell jeleníteni. Nincs fogalmam arról, hogy nézhetett ki Újvidék akkor, amikor én a darabban megszülettem. Milyen lehetett az első világháború, hol és hogy éltek a magyarok Újvidéken? Azt tudjuk, hogy még a nyolcvanas években is a város bizonyos részein tartottak disznókat, csirkéket, egy kisvárosról volt szó akkor, nem olyan volt, amilyenné mostanáig kinőtte magát. Csak próbáljuk elképzelni, hogy milyen is volt itt akkor az élet – osztotta meg gondolatait Krizsán Szilvia.

Balázs Áron színész és az Újvidéki Művészeti Akadémia tanára is csatlakozott a csoporthoz ebben a produkcióban.

– Ezt az előadást bárhová el lehetne helyezni, a szépsége pont abban rejlik, hogy minden ember sorsát és életét megjeleníti. Késve rakódnak össze fontos információk az időcsúsztatások miatt, de nagyon sokat foglalkozik a lelki világukkal. Számomra ez a csodás benne, hogy egy karaktert hogyan dolgozza fel, hogy érinti őt egy bizonyos esemény, és ezt hogyan látja egy kívülálló vagy a családja. Ez az életben is megtörténik, csak mi ezzel nem foglalkozunk ennyire mélyen.

Nem csak az előadás lesz az, már a próbafolyamat is párját ritkító. A munkát még februárban kezdték, de az első pár hónapban csak beszélgettek és improvizáltak.

– Az egész próbafolyamat eleje beszélgetésekből és improvizációkból állt, nagyjából egészen áprilisig ezt csináltuk, de utána az előadás nagyon gyorsan kezdett kirajzolódni a színészi tréningek hatására. Mindenki elmesélte a saját családjából hozott történeteket, a rendező pedig ebből merített – számolt be Krizsán Szilvia.

– Borzalmasan sokszor változik az, hogy a színész mikor narrátor, kommunikál a közönséggel és a partnereivel, mikor civil és mikor van figurában. Ez lényegében egy nagy kavalkád, két-három mondaton belül megtörténhet ötször-hatszor is. Ki-be ugrálunk a karakterbe, a narrátorba, a színészbe, szerintem ezért ez egy nagyon izgalmas munka és folyamat – mesélte élményeit Balázs Áron.

Bár a belépőjegyek a bemutatóra és az októberi előadásokra már elkeltek, akinek most nem sikerült jegyet szereznie, november 16-án és 20-án is megtekintheti az előadást.

 

Az újvidéki után még két előadás szerepel a programban, ezt követően pedig jövőre Nova Gorica lesz Európa kulturális fővárosa, ahol havonta egy-egy alkotást láthat majd a közönség.

– Az újvidéki premier után premierek sora következik. Az 1981 című darab a dodekalógia tizedik darabja, de nem az elsőtől a tizenkettedik részig hozzuk létre a dodekalógiát. Az első premier például a sorozatban a hetedik előadás volt – 1978 – tavaly Temesváron, szeptemberben volt a negyedik rész – 1975 – ősbemutatója Ivano-Frankivszkban. Igen, 2025 folyamán Nova Gorica (Szlovénia) és Gorica (Olaszország) lesz Európa kulturális fővárosa. A Dodekalógia 1972–1983 egy évig tartó előadás, amely egész évben zajlik – hallottuk Tomi Janežič rendezőtől.

Miért pont ezeket az éveket választotta a program megvalósítására?

– Ezek azok az évek, amikor felnőttem Nova Goricában, amelyek több okból is jelentősek voltak a város számára. A darabok nem csak azokról az évekről szólnak. Azok az évek olyanok, mint egyfajta ajtó, amelyen keresztül belépsz sok történetbe, amelyek átnyúlnak az egész huszadik századon egészen napjainkig.

Hogyan élte meg a munkafolyamatot, és milyen visszajelzéseket kapott mind a közönségtől, valamint a színészektől, akikkel eddig dolgozott?

– A dodekalógia műfaját transzgenerációs dokumentumfikciónak nevezzük. Az igaz élettörténetekből egy új történet rajzolódik ki, amely bizonyos értelemben teljesen kitalált, de másrészt igaz is. Az ilyen munka élményei csodálatosak, értékesek. És soha nem szűnik meg az érdeklődésem a családi történetek iránt. Mi a visszajelzés a közönségtől? A temesvári előadást például tavaly Romániában a legjobb darabra jelölték. A közönség megindítóan reagált az eddig létrejött előadásokra, ezért szurkolunk azért, hogy ez így is maradjon – vallotta Tomi.

Ön mennyire kötődik Újvidékhez, és milyen élményei vannak a várossal kapcsolatban? Látta személyesen a múltat az utcákon és az embereken, amelyek elhoztak minket a jelenbe, és elvezetnek minket a következő generációkhoz?

– Kötődöm Újvidékhez. Összességében több évet töltöttem itt az elmúlt húsz évben, és természetesen csodálatos emlékeim vannak erről a városról, azokról az emberekről, akiket itt szeretek, azokról a nagyon fontos darabokról, amelyeken itt dolgoztam, kezdve a Simeon, a talált gyermek címűtől egészen a Sirályig. Így az én tapasztalataim erről a városról elsősorban színháziak, ha szabad így mondani. Ezúttal lehetőségem volt sok általam nem ismert történelmi tényt megismerni az itt élők személyes történetein keresztül. A múlt és a jövő pedig más. Az 1981-es gyerekkori élményem egészen más, mint az akkori jelenlegi nézetem és az egykori társadalmi, lokális, sőt globális kontextusom. Az új nézetem megváltoztatja a múltat? Nos, talán változik... és talán a jövő is változik – zárta le gondolatait.

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A csapat a rendezővel (Ótos András felvétele)