2025. április 17., csütörtök
TECH-SAROK

„Analógosított” fényképek, rovarazonosító és szemkímélő

Az idősebbek minden bizonnyal még emlékeznek a régi analóg fényképezőgépekre, amelyekkel filmtekercsekre készíthettük fotóinkat, amiket utána vegyi eljárás útján hívtak elő. A hozzáértők szerint amíg a digitális fotózás kényelmes és gyors, az analóg fotózásban sokan megtalálják azt a bizonyos „valamit”, ami igazán egyedivé teszi a képeket. Az analóg és a digitális fotózás közötti különbségek nem csupán technikaiak, hanem esztétikaiak is, hiszen meghatározzák a felvételek hangulatát, textúráját és általános megjelenését. A filmfotózás során a fények, színek és tónusok kezelése is meghatározó jelentőségű. Az analóg fényképezésben a fényképész a film típusának, érzékenységének (ISO) és a záridőnek a helyes összehangolásával irányítja a fény- és színhatásokat. Nos, a Film Simulator elnevezésű Androidos applikáció segítségével a film típusát tudjuk remekül szimulálni. Az alkalmazás kezelése rendkívül egyszerű: kiválasztunk egy mobilunkkal készített fotót, amelyet „meg akarunk bolondítani”, majd kiválasztjuk azt a képet, amit megmanipuláltunk a filmes szűrővel. Az alkalmazás által használt filmtekercstípusok száma elképesztő, és tartalmazza a film gyártójának és típusának az elnevezését. Ezt követően lementjük az így „analógosított” fényképet. A legszebb az egészben, hogy az applikáció teljesen ingyenes, és a forráskódja is mindenki számára elérhető.

***

Egy ideje parázs vita zajlik a rovarok fogyasztásáról, vagyis az entomofágiáról. Egyes tudósok szerint az entomofágia jelenthet megoldást az élelmiszerellátás bizonytalanságának az enyhítésére. Egyfajta egzotikumként egyes webáruházakban már vásárolhatunk különböző ízesítésű, ropogósra sült szöcskét, amit én is megkóstoltam, és olyan volt, mintha szotyolát nasiztam volna, de egyelőre Magyarországon és Nyugat-Európában sem túlzottan népszerű az ilyen csemege. Vannak, akik a ló túloldalára átesve keresztényidegennek nevezik az entomofágiát, márpedig a Biblia is szépen leírja, hogy Szent János is ette a sáskát. Arról nem is beszélve, hogy egyes élelmiszerek előállításához már egy jó ideje előszeretettel használnak fel rovarfehérjéket is. Ha arra vagyunk kíváncsiak, hogy az általunk vásárolt élelmiszer tartalmaz-e, illetve milyen és mekkora mennyiségben rovarfehérjét, akkor mindenképpen töltsük le az Insect Food Scanner applikációt, amelynek segítségével leellenőrizhetjük mindezt. Az alkalmazás lényegében az Open Food Fact adatbázishoz csatlakozva teszi meg mindezt, amelyben több mint 3 millió élelmiszeri termék adatai találhatóak meg. Csak annyit kell tennünk, hogy beszkenneljük az adott termék vonalkódját, amely alapján válaszol a minket érdeklő kérdésre. Emellett a Rovarok opció megnyitásával elénk tárja az élelmiszergyártásban engedélyezett rovarok listáját, illetve azokét is, amelyek engedélyeztetésre várnak. Az alkalmazás Andoridra és iOS-ra egyaránt elérhető.

***

A rovarok csodálatos világába kalauzol el minket a Picture Insect – Insect Id Pro alkalmazás, amellyel beazonosíthatjuk a környezetünkben fellelhető bogarakat. A kezdőképernyőn található a kezdőlap és a kameragomb, amely egyetlen érintéssel elvezet a rovarazonosító funkcióhoz. Mobilunkkal le kell fotóznunk a bogarat, az alkalmazás pedig a kép alapján beazonosítja. Ezenkívül megtekinthetjük a más felhasználók által feltöltött rovarokat is. Ha pedig rákattintunk a rovar elnevezésére, különböző információkat szerezhetünk róla, így azt is megtudhatjuk, mérgező-e, illetve hogy hol is fordul elő. Az alkalmazás segítségével lényegében egy egészen új perspektívából fedezhetjük fel a környezetünket.
***

Azzal mindenki tisztában van, hogy a túlzott mobilozás több szempontból is ártalmas a szemeinkre. Egyrészt az úgynevezett kék fény miatt, másrészt pedig a hírfolyamnak a mobil képernyőjén való nézése közben kb. fele annyit pislogunk mint alaphelyzetben (ami általában percenként 15 pislogást jelent). Akiknek néha kiszárad a szeme, különféle tüneteket tapasztalhatnak: vörös szem, homályos látás, égető érzés, viszketés, fáradt szem, szemmegerőltetés vagy akár könnyezés is (ami egyébként reflex a kiszáradásra). A fenti tünetek tartós szemmegerőltetéshez, fejfájáshoz vagy akár stresszhez is vezethetnek. A fenti tünetek bármelyike besorolható egy gyűjtőfogalom alá, amelyet számítógépes látás szindrómaként ismer a szakma. A szem kiszáradását úgynevezett mesterséges könnycseppeknek a szemeinkbe való cseppentésével vagy pedig az Eyemate applikáció használatával orvosolhatjuk. Az Androidos alkalmazás a háttérben dolgozva, a mobilunk szelfikamerája segítségével követi a szemünket, és eléggé pontosan észleli, hogy egy adott időn belül mennyit pislogunk, és amennyiben nem tesszük meg ezt időben, akkor riaszt minket. Az alkalmazást ingyenesen is használhatjuk háromnegyed órás időkorláton belül, míg az előfizetéses verzió törli az időkorlátozást.

Magyar ember Magyar Szót érdemel