2024. szeptember 1., vasárnap
CÍMLAPTÖRTÉNET

Alázatra tanít a néptánc

A Gyöngyösbokrétára készül az óbecsei Cseszák házaspár

Az idei Gyöngyösbokrétának és Durindónak Magyarcsernye ad otthont. Nagy munka és felelősség ez a rendezvény egy település közösségének, illetve évről évre más-más helységnek, hiszen Vajdaság legnagyobb népművészeti fesztiváljáról van szó. A Kárpát-medencében csak Vajdaságban maradt életben ez a seregszemle, és ad találkozási, bemutatkozási lehetőséget a térség valamennyi egyesületében működő néptáncosoknak, népzenészeknek és népdalénekeseknek.

Ótos András felvétele

Ótos András felvétele

Ez az egész vajdasági magyar közösséget éltető és megmozgató esemény sokak számára az év fénypontja, és a magyarcsernyeiek számára az idén minden bizonnyal nagy élmény lesz. Az Ady Endre Művelődési Egyesületben kilenc évvel ezelőtt kelt életre a néptáncszakosztály, és kezdtek el működni a néptánccsoportok. Hódi Jutka kezdeményezésére Cseszák Korcsik Anikó és Cseszák Balázs kezdtek el néptáncot oktatni az egyesületben. Az óbecsei házaspár neve nem ismeretlen a bánsági szórványban, hiszen az idestova 21 éves néptáncoktató munkájuk során számos településen, Magyarittabén, Tamásfalván, Nagybecskereken, Muzslyán, Erzsébetlakon és Törökbecsén is tanítottak néptáncot, népzenét. Munkájuk eredményeképp ma már sok helyen tanítványaik segítik az egyesületekben működő tánccsoportok munkáját, de továbbra is szívesen visszajárnak besegíteni, előadást tartani, esetleg koreográfiát készíteni egy-egy együttesnek.

– Az idei Gyöngyösbokrétán a magyarcsernyei Tulipán néptánccsoporton kívül a magyarittabéi Csavargók táncegyüttes mentoraiként, emellett a törökbecsei Jókai Mór Magyar Művelődési Egyesület Csalogató és az óbecsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör Kiscimbora táncegyüttesek koreográfusaiként, művészeti vezetőiként és táncosaiként láthatnak minket is színpadon – mondta Balázs, aki feleségével, Anikóval már évek óta rendszeres fellépői a rendezvénynek.

A felnőtt csoportok seregszemléje már az évad végét jelzi. Előtte azonban szép számban találhatunk rangos népzenei és néptáncfesztiválokat, gyermek és ifjúsági vetélkedőket idehaza és határon túl egyaránt.

Ótos András felvétele

Ótos András felvétele

– Nem csak felnőtt együttesekkel dolgozunk. Legutóbb a Kőketánc népi gyermekjáték és néptáncvetélkedőn arattak szép sikert a gyermekcsoportjaink, ahol nyolc tánccsoportunk mutatkozott be az óbecsei Petőfi kultúrkörből és a zentai Thurzó Lajos Művelődési–Oktatási Központból. A fellépők elismerései mellett az idén is átvehettük a szakmai zsűri pedagógus díját. Az Örökség Nemzeti Gyermek és Ifjúsági Népművészeti Egyesület nemrég Örökség pedagógiai díjjal jutalmazta 20 éves néptáncoktató munkánkat. Az elismerést Budapesten, a Gyermek Néptáncantológia rendezvényen vehettük át. A közelmúltban Szegedről is szép élménnyel térhettünk haza, ahol a dél-magyarországi régió legmagasabb színvonalú koreográfiájaként produkciónkat ismét a Néptáncantológiára ajánlották. Azt szokták mondani, hogy más dimenzióban mozgunk, mert koreográfiáink általában érdekesek, átgondoltak, fantáziadúsak, emellett maga a táncanyag is, amit a táncosaink lábára adunk, alaposan kidolgozott, és tükröződik rajtuk a hozzáállás és az előadásmód, amit képviselünk – fogalmazott Balázs.

Anikó népdaloktató is egyben. Főként gyermekcsoportokat és szólistákat tanít, énekesei pedig kimagaslóan teljesítenek a népdalversenyeken.

– Legnagyobb hatással Bodor Anikó tanításai, útbaigazításai voltak a pedagógiai munkámra. Egyébként óvónő végzettségemnél fogva imádok a gyermekekkel foglalkozni, de énekelni is. Így sokszor észrevétlenül is mindig dallikázom, mindig motoszkál a fejemben valami dallam. Ilyenek a gyerekeim is. Otthon zenétől, játéktól cseng a ház, és sokszor a fülünk is – mesélte mosolyogva Anikó.

Az óbecsei Cseszák házaspárt Vajdaság-szerte ismerik a néptáncos körökben, hiszen jelenleg mintegy félezer néptáncossal foglalkoznak. Az esetek többségében az ovisoktól a felnőttekig ők vezetik és tanítják a táncosokat.

– A Hagyományok Háza Hálózatának vajdasági munkatársaként igyekszünk az oktatásban is szerteágazóan terjeszteni, átadni a népi kultúra elemeit. Óvodás és iskolás foglalkozásokat tudtunk elindítani, pedagógusképzést akkreditáltattunk, Raffai Judit tanárnő közbenjárásával pedig a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon gyermekjáték- és kézműves műhelyeket tartunk a hallgatóknak. A Forrás Magyar Népművészeti és Kulturális Oktató Központ szervezésében rendezvényeket, táborokat, foglalkozásokat is szervezünk, amelyekkel a népi kultúrát és néphagyományokat igyekszünk népszerűsíteni, valamint Cseszák Zsombor öcsémnek köszönhetően a cimbalom és vonós hangszeres muzsikát is sikerül terjeszteni. Sok helyen megfordulunk, így nem csodálkozunk azon sem, hogy minden évben jubileumot ünnepelünk. Tavaly ünnepelte fennállásának huszadik évfordulóját a Csalogató táncegyüttes, jövőre 20 éves a Kiscimbora, az idén pedig a szintén 20 éves Ricsaj Népművészeti Találkozó évfordulóját szervezzük – mondta Balázs.

Ótos András felvétele

Ótos András felvétele

A házaspár elmondása szerint a mindennapokban nemcsak tanítani és alkotni szeretnek, hanem ők maguk is imádnak táncolni. A néptánc szerelmeseit pedig éppen a tánc hozta össze.

– Szeretünk táncos példaképek is lenni, és nagy öröm, hogy a tanítványaink közül már többen is ezt az életpályát választották. Barátként, segítőként, alkotótársként bármikor számíthatunk rájuk és ők is ránk. Köszönjük nekik, hogy mellettünk állnak. Jó dolog a néptánc, jellemet és embert formál. Alázatra tanít, és megismerteti velünk az igazán sokáig tartó értékeket – zárta beszélgetésünket Anikó, Balázs pedig annyit tett hozzá, hogy a néptáncot mindenkinek szeretettel ajánlják.

Nyitókép: Ótos András felvétele