2024. december 23., hétfő

Az oktatás és a pszichoszociális támogatás éve

Rendhagyó módon, a biztonságra sokkal jobban odafigyelve kezdődött meg az idei tanév

A tavalyi tanév a májusi tragédia miatt korábban végződött Szerbiában, a nyár folyamán pedig sok spekuláció, feltételezés látott napvilágot a sajtóban és a közösségi oldalakon az új tanévre vonatkozó szabályokkal kapcsolatosan. Augusztus végén részletes útmutatót kaptak az iskolák az oktatási minisztériumtól, újdonságként az első tanítási hét rugalmasabb, kreatívabb megvalósítására kaptak javaslatokat az intézmények. Így az első két hétben személyiség- és toleranciafejlesztő, illetve másságelfogadó foglalkozásokon vettek részt a tanulók.
Emellett a belügyminisztérium az iskolákat és azok környékét több rendőrrel biztosította, akik a tanítás előtt, alatt és után is járőröznek. Ezek mellett még más újdonságra is számíthattak a diákok, szüleik, illetve a pedagógusok. Vicsek Annamária oktatási államtitkárt kérdeztük arról, hogy mit várhatunk az előttünk álló tanévtől.

Dávid Csilla felvétele

Dávid Csilla felvétele


– Az oktatási minisztérium által kiküldött útmutatás valójában csak emlékeztetőként szolgált, hiszen nem minden újdonság, amit az tartalmaz. A 2021 júniusában meghozott oktatásfejlesztési stratégiában már felismerte a minisztérium az oktatási rendszer nevelő funkciójának fontosságát, és a stratégiára épülő akcióterv olyan aktivitásokat is előirányoz, amelyek azokat a kompetenciákat, képességeket, készségeket, attitűdöket fejlesztik, aminek eredménye egy toleránsabb, empatikusabb, segítőbb, együttérzőbb, emberbarátibb világ lehetne, amire most oly nagyon szükség van – mondta Vicsek Annamária, akitől megtudtuk, hogy az új tanévben bevezetik az Erények és értékek elnevezésű választható tantárgyat is.
– Egy új fakultatív tantárgyról van szó, amelynek keretében olyan témákkal foglalkoznak a felsős diákokkal, mint például a család, az egészség, az oktatás és a béke. A tantárgy keretében a tanulók nem írnak ellenőrzőt, hanem lehetőségük lesz különféle provokatív témák megvitatására – fejtette ki az oktatási államtitkár. Vicsek Annamária szerint kiemelten fontos a családdal való együttműködés is.
– A szülők szerepe a gyermekek nevelésében nem újdonság, hiszen a család a gyermek szocializálásának elsődleges és fiatal korosztályban a legfontosabb színtere. Ezért tartjuk fontosnak a családdal való együttműködést, aminek túl kell mutatnia a szülői értekezletek és fogadóórák megtartásán, de nem is arról kell szólnia, hogy a szülő a tanár munkájának a tartalmi részét, a módszertanát vagy éppen a gyermeke teljesítményének az osztályzását véleményezi, bírálja. Inkább arra van szükség, hogy úgy a szülők, mint a tanárok felismerjék és elismerjék egymásban a partnert, és valóban közös misszióként éljék meg a gyermekek jó úton való vezetését, mind az intellektuális, ismereti, mind a lelki, érzelmi fejlődése terén – tette hozzá.
Az útmutató kiemeli a diákönkormányzatok, diákparlamentek szerepét is.

Dávid Csilla felvétele

Dávid Csilla felvétele


– Fontos, hogy az iskolák a diákok hangját is meghallják, amikor az éves programhoz kapcsolódó tevékenységeket tervezik, ugyanakkor a problémák, konfliktusok megelőzésében és kezelésében is fontos szerepet kell adni a kortárscsoportoknak. Az iskolanapok, kirándulások, utazások, valamint heti rendszerességgel történő szabadidős aktivitások kapcsolódhatnak a tantervhez, de olyan programokat is fontos megvalósítani, amelyek esetében a projekt nem feltétlenül a tantervhez, tananyaghoz kapcsolódik, hiszen a gyerekek barátkozása, az iskolában a tanórákon és azon kívül együtt töltött idő is jelentős lehet a személyiségfejlődés, az önismeret alakulása, valamint a konfliktusok megelőzése és kezelése vonatkozásában. Szeretnénk, ha a pedagógusok is, a szülők is, és a gyerekek is az ilyen alkalmakat nem elvesztegetett időként élnék meg, hanem épp ellenkezőleg, ezek adják meg a tanév fénypontját, hogy majd júniusban úgy tekinthessünk vissza erre a tanévre, hogy ez egy jó, sikeres, problémamentes tanév volt – emelte ki Vicsek Annamária.
Az iskolai erőszak megelőzése és szankcionálása is szerepel a törvénymódosításokban. Szeptembertől nem a hatodik, hanem már a második osztálytól bekerül az átlagba a magaviselet osztályzata. A tanulói kötelezettség megszegése esetén rövidebb határidőket irányoznak elő a fegyelmi eljárások lefolytatására – azzal a kikötéssel, hogy addig ne lehessen kiíratni a diákot az iskolából, amíg le nem zárul az ügyében folytatott oktatási fegyelmi eljárás –, valamint intenzívebb együttműködést és kommunikációt az erőszak ellen fellépő intézményekkel. Az oktatási államtitkár felhívta a figyelmet a Čuvam te (cuvamte.gov.rs) portálra is, amely eddig arra szolgált, hogy információkat közöljön a gyerekekkel, szülőkkel, pedagógusokkal. Olyan online képzések is elérhetők itt, amelyek az erőszak megelőzésével és kezelésével kapcsolatosak. A platformon keresztül be lehet jelenteni az erőszakos eseményeket is, ott felülvizsgálják, hogy miről van szó, és a megfelelő szerveknek továbbítják az eseteket. A javasolt változások közé tartozik, hogy a nagyérettségi vizsga bevezetését 2025/26-os tanévre halasztják.
Szeptember elsején mintegy 760 ezer diák ült be a padokba, közülük 65 ezer kezdte meg az általános iskola első osztályát, valamint 1299 elsős indul magyar általános iskolai osztályokba Vajdaság-szerte.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Dávid Csilla felvétele