2024. november 25., hétfő

Zene – szöveggel vagy anélkül

Mi a fontosabb?

Gyakran felmerül a kérdés, hogy egy zeneműnél mi a fontosabb: maga a zene vagy a szöveg? Milyen hatása van a zenének szöveggel és anélkül, valamint mi befolyásolja ezt a hatást? Ehhez kategóriákba kell sorolnunk a zenei műveket.
Az első kategória az, amely kizárólag zene, például egy Bach Prelúdium és fúga vagy egy instrumentális modern zenei alkotás, amelyben nincs felismerhető szöveg és történet.
A második kategóriába tartoznak azok a művek, amelyekben ugyan emberi hang is hallható, de az nem közvetít érthető szöveget a hallgatónak. Ez lehet azért, mert nem énekelnek szöveget, vagy azért, mert a hallgató nem érti az énekelt nyelvet.
A harmadik kategóriába azok a művek tartoznak, amelyekben az énekes szövege érthető, mégsem része valamilyen konkrét történetnek. Például népdalok, amelyek inkább képi ábrázolást nyújtanak.
A negyedik kategóriába azok a zenék tartoznak, amelyek nem tartalmaznak emberi hangot, de valamilyen módon kapcsolódnak egy történethez. Ezek tipikusan a filmzenék, de a klasszikus zenében is találunk példákat, mint például Richard Strauss Így szóla Zarathustra című műve.
 

Illusztráció

Illusztráció

Az ötödik kategóriába tartoznak azok a zenék, amelyek emberi hangot tartalmaznak, és történethez kapcsolódnak, a szöveg azonban nem érthető a hallgató számára – például az idegen nyelvű operák.
A hatodik kategóriába tartozó zenék közvetítenek egy történetet vagy annak egy részletét, érthető módon a hallgató számára. Ide sorolhatók többek között a musicalbetétdalok vagy a rockballadák.
Amikor zenét hallgatunk, és az kivált valamilyen hatást bennünk, valamiféle feszültséget generál. Ez a feszültség megnyilvánulhat kérdések, izgalom, indulat, öröm formájában vagy más formákban. Az agyunk arra törekszik, hogy megértse ezt a feszültséget okozó jelenséget, és addig foglalkozik vele, amíg rá nem jön, mi az, és milyen kapcsolatban van velünk. A hatodik kategória esetében, ahol a dal szövege és története is érthető, gondolhatnánk, hogy könnyebben tudjuk magunkat azonosítani vele, és viszonylag könnyen megérthetjük a kapcsolatunkat a zenével. Viszont az első kategória zenéinél, ahol nincs szöveg, sokkal nehezebb megérteni azt, hogy miért hatnak ránk, miért éppen az adott dal, és miért éppen úgy, ahogy. A szöveg és a történet tehát gyakran segítségül szolgálhatnak a zene által kiváltott érzések megértésében. Ugyanakkor előfordulhat, hogy a szöveg nem harmonizál a dallam okozta érzésekkel, ami nehezítheti a helyzetünket. Ha nincs sem szöveg, sem felfedezhető történet, kevesebb támpontunk van a megértéshez.
Nem lehet általános választ adni arra, hogy a zene vagy a szöveg fontosabb-e, mivel ez mindig a hallgató egyéni élményétől függ. Néha az ismerős szövegű dalok vagy az érthető szövegek könnyebben felfoghatóvá teszik a zenét, míg más esetekben inkább a zene mélyebb rétegeit akarjuk felfedezni, amihez a szöveg inkább zavaró lehet, semmint segítség.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Illusztráció