2010-ben a tornász olimpiai bajnok Borkai Zsoltot választották meg a Magyar Olimpiai Bizottság elnökévé. Borkai egy olyan MOB-ot vett át, amelyet a Gyurcsány-kormány semmilyen hatalommal nem rendelkező, amolyan „utazási irodának” használta, ám az új elnök regnálására a MOB ismét a teljes magyar sport legfőbb irányító, pénzelosztó szerve lett. A politika azonban elégedetlen volt azzal, amit Borkai produkált négy év alatt, így tavaly ősszel ismét „utazási irodává” silányult a MOB. Az elnökválasztás május 2-án történt, s az előzőleg jelentkezett Borkai Zsolt és Szabó Bence mellé dr. Kulcsár Krisztián is jelentkezett, s végül nevető harmadikként megnyerte a választást.
Kicsoda Kulcsár Krisztián? Az 1971-ben született sportvezető mögött gazdag sportpályafutás áll, hiszen világ- és Európa-bajnok, olimpiai ezüstérmes párbajtőrvívó, akinek a nagybátyja nem más mint Kulcsár Győző négyszeres olimpiai bajnok párbajtőrvívó. Az aktív sportolástól 2004-ben vonult vissza, de visszatért, s végleg 2008-ban hagyott fel a nemzetközi versenyzéssel. Az Európai Vívószövetségben már 2005-ben vállalt funkciót, 2014-től a Nemzetközi Vívószövetség technikai igazgatója. Civilben jogi és közgazdász diplomája van.
• Elnök úr, a közelmúltban történt megválasztását követően vélhetően ez az első külföldi útja, tárgyalása. Jelzésértékűnek tekinthetjük-e azt, hogy pont a Birkózó Világszövetség elnökével történt ez?
– Tulajdonképpen a magyar szakági szövetségnek segítek abban, hogy a nemzetközi szerepük erősödjön, s hát adta magát, hogy itt, Újvidéken rendezték meg az Európa-bajnokságot. Teljesen természetes – tudván, hogy Lalović úr itthon volt –, hogy leülünk vele, már csak azért is, mert korábban mi már találkoztunk, tehát nem egy friss ismeretségről van szó, hanem egy régi barátság ápolásáról.
• Annál inkább, hogy mindketten Lausanne-ban laknak...
– Őszintén bevallom, én nem tudtam, hogy Lalović úrnak is van Lausanne-ban egy rezidenciája. Nyilván így is összefuthattunk volna, de azért más rendezvényeken szoktam vele találkozni.
• Idén a vizes világbajnokság a legfontosabb rendezvény Budapesten, jövőre viszont szintén a magyar fővárosban tartják meg a birkózó-világbajnokságot. Milyen kötelezettségeket ró ez a Magyar Olimpiai bizottságra?
– A terhek főleg a szervezőbizottságokon vannak és a szakági szövetségeken. A MOB szakmai támogatást tud nyújtani, elsősorban a rendezvények sportot érintő részénél, egyébként meg vannak olyan tagjaink, akik óriási tapasztalattal rendelkeznek a szervezés terén.
• A magyar olimpiai mozgalom az egyik legpatinásabb a világon, s ha az ötkarikáson megszerzett érmek számát összegezzük, úgy Magyarország igen előkelő helyen áll. Ez egy gyönyörű szép örökség, a színvonal megtartásáért azonban folyamatosan dolgozni kell, ez egy nagy felelősség. Mit kíván tenni annak érdekében, hogy mindez így is maradjon?
– Igen, a Magyar Olimpiai Bizottság az egyik legrégebbi szervezet, az eredményességünk pedig szinte példa nélküli a világban. A jelenlegi helyzet rengeteg kihívást rejt magában, sok sportág küzd a mindennapi problémákkal, s nem csak a szövetségek, hanem az egyesületek is. Látható, hogy néhány sportágban nehezebben jönnek a szép eredmények, mint korábban. Az, hogy a már hagyományos sportágakban megmaradjunk ugyanolyan erősnek, az újabbakban pedig fejlődjünk, rengeteg energiát és forrásokat igényel. Ezek megtalálása áll most egyértelműen a fókuszban.
• Egy picit furcsa a helyzet, mert akármilyen rangos szervezet is a MOB, a pénzek elosztása ki van véve a keze közül. Ez a helyzet változhat-e a jövőben?
– A kérdés tulajdonképpen nem nálunk van, hanem a minisztériumnál. Nem az az érdekes, hol nyomják meg a gombot, hanem az, hogy milyen szakmai szempontokból történik meg az utalás. Nekünk, a sportban dolgozóknak az az érdekünk, hogy a döntések megfelelő szakmaisággal történjenek meg, a MOB-nak pedig az a célja, hogy ebben vezető szerepet tudjon játszani. A magyar sportpolitika irányítása egy olyan téma, amelyről természetesen minél hamarabb le kell ülni tárgyalni.
• Visszatérve a birkózáshoz, ez a sportág Magyarországon is sikersportágnak számít. Mennyire ismeri ön a birkózást, mennyire kíséri figyelemmel?
– Aktív sportoló koromban nagyon közel állt hozzám, hiszen részese lehettem néhány igen szép olimpiai sikernek, Barcelonától egészen Pekingig. A birkózás nemcsak azért áll közel a szívemhez, mert ez egy tradicionális magyar sportág, hanem azért is, mert rengeteg ismerősöm, barátom jön a birkózósportból. Nem merném azt állítani, hogy vitába keveredhetek egy szakmai bizottsági taggal, de ismerem a sportágat, annak szabályait.