2024. november 25., hétfő
XXII. TÉLI OLIMPIAI JÁTÉKOK, SZOCSI

Két aranyérmes női lesiklásban

A szlovén Maze és a svájci Gisin diadala – Miklós Edit történelmi hetedik helye – A német Vogt a női síugrás első olimpiai bajnoka – Björgen, White és Takanasi dobogó nélkül
A szlovén Tina Maze és a svájci Dominique Gisin is aranyérmes lett (Beta)

A szlovén Tina Maze és a svájci Dominique Gisin is aranyérmes lett (Beta)

Nem sok kellett, hogy meglegyen az első magyar pontszerző Szocsiban, ugyanis Miklós Edit remek hetedik helyet ért el a női lesiklásban, ami a magyarok számára minden idők legjobb ötkarikás eredménye az alpesi számokban. Miklós két nappal korábbi saját csúcsát döntötte meg, amikor kombinációban a figyelmet érdemlő 16. helyen fejezte be a versenyt. Ezúttal viszont nemcsak a helyezés számít minden várakozást felülmúlónak, hanem az eredmény is, hisz Miklós csak 71 századdal maradt le a győztesek mögött.

A fenti mondatban azért van többes szám, mert a lesiklást ketten nyerték. A szlovén Tina Maze és a svájci Dominique Gisin azonos időt futott, így mindketten aranyérmesek lettek, a bronz pedig Gisin honfitársnőjéé, Lara Guté lett. Az olimpiákon először történt meg, hogy alpesi sízésben két győztest avattak. A múltban is csak háromszor fordult elő azonos eredmény a dobogón, de mindhárom esetben ezüstérmesekről volt szó. Gisin első olimpiai érmét nyerte, Maze pedig első aranyát gyűjtötte be, ami egyben Szlovénia első ötkarikás bajnoki címe az alpesi számokban. Maze négy éve két ezüstöt nyert Vancouverben, Szlovéniának pedig, mindkét nem eredményeit figyelembe véve, összesen négy ezüstje és három bronzérme volt.

Maze aranya mellesleg csak hab a szlovén sikertortán, hisz Peter Prevc síugró ezüstje után további két dobogós helyezésük van. A sífutónők sprintszámában Vesna Fabjan, a sílövőnők üldözőversenyében Teja Gregorin zárt a harmadik helyen.

Először rendeztek az olimpiák történetében női síugróbajnokságot, és a történelmi aranyérmet a 22 éves német Carina Vogt nyerte az osztrák Daniela Iraschko-Stolz és a francia Coline Mattel előtt. Ebből adódik, hogy a nagy esélyes Sara Takanasi, a világkupában fölényesen éllovas japán tini nem boldogult a rá nehezedő nagy nyomással, és végül csak a negyedik helyet szerezte meg. Ugyancsak negyedik a hódeszkások félcső számában fő esélyesnek vélt amerikai Shaun White, az érmeket pedig meglepetésre egy orosz származású svájci és két japán vehették át.

A sífutónők sprintszámában az érdeklődés már az elődöntő során megcsappant, amikor a legesélyesebb, a norvég Marit Björgen bukott, és lemaradt a zárófutamról. A férfiaknál e számban a döntőben láthattunk csoportos elhasalást az utolsó kanyarban, amit az addigi két éllovas használt ki a fölényes győzelemhez, valamint a hatodik is, aki kikerülte a bukókat, és bronzot szerzett.

A női sílövészetben a fehérorosz Domracseva a hibátlan lövésnek köszönhetően szerzett óriási előnyt, a gyorskorcsolyázónők 500 méteres döntőjében pedig a papírformának megfelelően megszakadt a holland sikersorozat, és a címvédő koreai Li olimpiai csúccsal győzött, de Margot Boer azért megkaparintotta a hollandok immár nyolcadik érmét. Női szánkózásban a négy évvel ezelőtti sorrend fordítottját láthattuk, hisz a Vancouverben bronzérmes német Geisenberger a címvédő honfitársnőjét, Tatjana Hüfnert múlta felül.

„Bebizonyítottam, hogy nem a levegőbe beszéltem”

Bár Miklós Edit pontszerző helyet tűzött ki magának célként a szocsi téli olimpia szerdai női lesiklószámában, úgy vélte, nem szabad elégedetlennek lennie azzal, hogy végül hetedikként egy pozícióval lemaradt erről, mert így is bebizonyította, nem a levegőbe beszélt.

Amikor a célba érkezéskor megláttam, hogy a hatodik helyen állok, arra gondoltam, megcsináltam – mondta a futamot követően az MTI-nek, majd hozzátette, az sem bántotta, amikor rögtön utána megelőzte őt a norvég Lotte Smiseth Sejersted. – Nem szabad emiatt elégedetlennek lenni, mert ez így is jó, a célom teljesült, mindenkinek bebizonyítottam, hogy nem a levegőbe beszéltem.

Arra a kérdésre, hogy mi a titka a mostani kiváló szereplésének, úgy válaszolt, a rengeteg munka, a síszövetség támogatása és a kitartás.

A hetedik te magad légy: Miklós Edit a 2014-es szocsi téli olimpia alpesisí-versenyei női lesiklásának döntője után (MTI)

A hetedik te magad légy: Miklós Edit a 2014-es szocsi téli olimpia alpesisí-versenyei női lesiklásának döntője után (MTI)

A pálya első felén rontottam, nem jó íven síeltem, de amikor az igazán meredek részre értem, ott mindent beleadtam, a pálya alsó szakaszán pedig éreztem, hogy gyors vagyok – idézte fel futamát a 25 éves versenyző, akinek a jelenlegi világkupaszezonban a 12. hely volt a legjobbja. – Nem zavart meg a fenti hibám, mert rajttól célig harcolni kell, ugyanis mindenki hibázik, senki nem tud tökéletes pályát menni.

Az MTK versenyzője kifejtette, Stark Márton tökéletes léceket biztosított számára, nagyszerűen sikerült a vaxolás. Mostani sikeréhez pedig még az kellett, hogy kockáztatott, s végig a határon síelt. Arra a kérdésre, hogy a vk-szezonban eddig miért nem sikerült ennyire jó helyezést elérnie, azt válaszolta, ő az olimpiára készült, mert aki itt rajthoz áll, az aranyért indul harcba.

Nem néztem a verseny első felét, csak magamra koncentráltam, így nem befolyásolt, hogy sokan az esélyesek közül kiestek. Azért kockáztattam, mert tudtam, hogy most van esélyem az igazán jó eredményre. Remélem, ez az igazi karrierem kezdete! – mondta Miklós Edit, aki Vancouverben – még román színekben – kiesett lesiklásban, ráadásul meg is sérült, így a folytatásban ott már nem állt rajthoz.

A magyar állampolgárságot éppen a legutóbbi olimpia után, 2010 októberében megkapó alpesi síző szombaton még szuper-óriásműlesiklásban, majd jövő hét kedden óriás-műlesiklásban indul. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, előbbi számban érhet el jó eredményt, főleg most, hogy már nincs veszítenivalója. Azt ígérte, ott is mindent belead.

Én akkor hittem el, hogy megcsinálhatja az általa kitűzött célt, a hatba kerülést, amikor a szuperkombináció lesikló részében a pályának volt olyan szakasza, ahol ő volt a leggyorsabb. Neki most minden összejött. Meghatott a sikere, nagyon örülök neki – mondta a szám másik magyar indulója, a végül 35. Berecz Anna, aki hozzátette, Miklós Editről tudta, hogy „fejben nagyon ott van”, s ezt most ismét bebizonyította.

Alpesi sí, női lesiklás: 1. Tina Maze (Szlovénia) és Dominique Gisin (Svájc) 1:41,57, 3. Lara Gut (Svájc) 1:41,67. Síugrás, nők: 1. Carina Vogt (Németország) 247,4 (103+97,5 m), 2. Daniela Iraschko-Stolz (Ausztria) 246.2 (98,5+104,5 m), 3. Coline Mattel (Franciaország) 245,2 (99,5+97,5 m). Biatlon, női üldözőverseny: 1. Darija Domracseva (Fehéroroszország) 29:30,7, 2. Tora Berger (Norvégia) 30:08,3, 3. Teja Gregorin (Szlovénia) 30:12,7. Gyorskorcsolyázás, női 500 m: 1. Li Szang Hva (Dél-Korea) 74,70, 2. Olga Fatkulina (Oroszország) 75,06, 3. Margot Boer (Hollandia) 75,48. Sífutás, férfi sprint: 1. Ola Vigen Hattestad (Norvégia) 3:38,39, 2. Teodor Peterson (Svédország) 3:39,61, 3. Emil Jönsson (Svédország) 3:58,13, női sprint: 1. Maiken Caspersen Falla (Norvégia) 2:35,49, 2. Flugstad Östberg (Norvégia) 2:36,27, 3. Vesna Fabjan (Szlovénia) 2:36,29. Szánkózás, női egyes: 1. Natalie Geisenberger (Németország) 3:19,768, 2. Tatjana Hüfner (Németország) 3:20,907, 3. Erin Hamlin (USA) 3:21,145. Hódeszka, férfi félcső: 1. Iouri Podlatcikov (Svájc) 94,75, 2. Ajumu Hirano (Japán) 93,50, 3. Taku Hiraoka (Japán) 92,25. Jégkorong, nők, A csoport, 3. forduló: Finnország–Svájc 4:3, B csoport, 2. forduló: Oroszország–Japán 2:1.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás