2025. április 18., péntek
I. EURÓPAI JÁTÉKOK, BAKU

Az európai olimpia

Az ír sportdiplomata, Patrick Hickey vezette Európai Olimpiai Bizottságnak régóta dédelgetett álma, hogy a Pánamerikai Játékok mintájára az „öreg kontinens” sportolói számára is legyen egy több sportágat magában foglaló multisportesemény. Ez realizálódik többéves előkészítés után Bakuban, ahol pénteken hivatalosan is megnyitják az I. Európai Játékokat.

Azerbajdzsán természetesen presztízst csinál a június 12. és 28. között megrendezésre kerülő eseményből. A szervezők elképesztő beruházásokkal, csodás stadionokkal, csarnokokkal, uszodával készülnek a játékokra, ahol 253 bajnokot hirdetnek ki. Az 5440 sportoló közül 2970 férfi, 2470 női versenyző lesz, de vannak már olyan hírek is, miszerint a sportolók száma jóval meghaladja a 6000-et.

Az Európai Játékokat négyévente, az olimpiát megelőző évben tervezik megrendezni.

Baku – amelyet 2012-ben Rómában szavaztak meg rendező városnak – egyébként nagyon kellemes város, gazdag történelemmel és rengeteg látványossággal. A modern Baku egyik sajátossága, hogy számos helyen építkezések zajlanak. Az ott élők tapasztalhatják, hogy rendkívül gyors a fejlődés, köszönhetően az olajberuházásoknak és a nemzetközi vállalkozások sokaságának.

Az Európai Játékok jelképe a Nemzeti Stadion. A nyitó- és a záróünnepségnek ad majd otthont, és a játékok után ott fogja lejátszani hazai mérkőzéseit az azeri labdarúgó-válogatott, sőt 2020-ban a labdarúgó-Eb négy meccsére is ebben a létesítményben kerül sor. A februárban elkészült Nemzeti Stadion Azerbajdzsán legnagyobb beruházása, megépítése több mint 500 millió euróba került, s 68 ezer néző a befogadóképessége.

Az Európai Játékokon összesen 30 sportág vesz részt, ebből 24 sportág a nyári olimpiai játékokon is szerepel. A sportágak egy részében csak ifjúsági sportolók szerepelnek. Több versenyszám a 2016. évi nyári olimpiai játékokra is kvalifikál, vagy közvetlen módon (asztalitenisz, sportlövészet, triatlon), vagy közvetve (atlétika, kerékpározás, ökölvívás, cselgáncs, röplabda, úszás, taekwondo).

A sportágak: asztalitenisz, atlétika (csak csapatverseny), birkózás (egyben Európa-bajnokság), cselgáncs (egyben Eb), íjászat, kajak-kenu, karate, kerékpározás (országúti kerékpározás, hegyi kerékpározás, BMX-versenyszámok), kosárlabda (3×3), műugrás (ifjúsági versenyzők), ökölvívás, röplabda, sportlövészet, strandlabdarúgás, szambó, szinkronúszás, taekwondo, tollaslabda, torna (akrobatika, aerobik, szertorna, ritmikus gimnasztika és trambulin versenyszámok), triatlon, úszás (ifjúsági versenyzők), vívás (részben ifjúsági versenyzők), vízilabda (ifjúsági versenyzők).

A versenyen 49 európai tagállam és a részben elismert Koszovó lép fel. Az első nap szinkronúszással és vízilabdával kezdik meg a versenyeket, az utolsó nap, 28-án pedig cselgáncsban, kerékpározásban, röplabdában, strandlabdarúgásban és tollaslabdában hirdetnek bajnokokat.

Az előzetes hírek szerint a legnépesebb csapat érdekesmód nem a házigazda azeri lesz, hanem az orosz, amely 360 tagot számlál. Őket követi Olaszország (295) és Azerbajdzsán (289). Magyarország 200, Szerbia pedig 132 versenyzőt indít.

A csapatokat név szerint felsorolni lehetetlenség, ehelyett kiemelünk ismertebb sportágakat, sportolókat.

Magyarország, asztalitenisz: Jakab János, Kosiba Dániel, Pattantyús Ádám, Madarász Dóra, Pergel Szandra, Póta Georgina. Birkózás: Knipli Csongor, Jäger Krisztián, Korpási Bálint, Szabó Martin, Kéri Zoltán, Szabó Patrik, Varga Ádám, Lám Bálint, Molnár József, Lukács Norbert, Gulyás Zsombor, Nagy Mihály, Veréb István, Szmik Attila, Ligeti Dániel, Dénes Mercédesz, Jäger Szimonetta, Barka Emese, Sastin Marianna, Sleisz Gabriella, Wilson Vanessza, Németh Zsanett. Cselgáncs: Ungvári Miklós, Bor Barna, Csernoviczki Éva. Kajak-kenu: Kökény Roland, Kammerer Zoltán, Vajda Attila, Kozák Danuta. Sportlövészet: Sidi Péter. Triatlon: Bicsák Bence. A kiemelés természetesen szubjektív és nem teljes, mert például nincsenek idesorolva az úszók, a vízilabdázók és a vívók.

Szerbia, asztalitenisz: Aleksandar Karakašević, Erdélyi Annamária, Fehér Gabriella, Andrea Todorović. Birkózás: Frísz Krisztián, Nemes Máté, Aleksandar Maksimović, Nemes Viktor, Báló Petar, Dejan Franjković. Kajak-kenu: Dejan Terzić, Milenko Zorić, Holpert Ervin, Marko Novaković, Simo Boltić, Marko Dragosavljević, Nebojša Grujić, Vladimir Torubarov, Ružičić-Benedek Dalma, Olivera Moldovan, Nikolina Moldovan, Milica Starović. Kerékpározás: Kasza Gábor. Sportlövészet: Nemanja Mirosavljev, Andrija Zlatić, Zoran Arunović, Damir Mikec, Bobana Veličković, Andrea Arsović, Jasna Šekarić, Ivana Maksimović. Taekwondo: Milica Mandić. A szerbiai csapattal kapcsolatosan meg kell említeni, hogy csapatsportokban, így női és férfi röplabdában, férfi vízilabdában és kosárlabdában is éremesélyesek, s büszkék vagyunk a zentai Juhász Vivienre is, aki a női pólócsapat tagjaként utazott ki.

Magyar ember Magyar Szót érdemel