2025. április 29., kedd

Vége szakad-e a másfél évtizedes böjtnek?

BIRKÓZÁS – KADÉT-EB, SZARAJEVÓ – E korosztályban utoljára a zentai Futó Norbert szerzett érmet 1995-ben
Zörgő László, Stanko Bogdan és Nemes Máté

A szabadfogásúak páratlan súlycsoportjaival tegnap 13 órakor Szarajevóban elkezdődött a kadétok birkózó-Európa-bajnoksága. Sokáig kérdőjeles volt a szerbiai válogatott szereplése a bosnyák fővárosban, mert Milorad Dokmanac szövetségi kapitány szavai szerint a szövetség minden pénzt elköltött a felnőttek felkészüléseire és szerepeltetésére, így néhány hónappal ezelőtt még úgy állt, hogy a kluboknak saját pénzükből kell finanszírozni a versenyzők fellépését. A helyzet azonban valamelyest megoldódott, s a magyarkanizsai Gazdag Krisztián, a zentai Nemes fivérek, Máté és Viktor, valamint a szabadkai Varga Zoltán szereplését lefedi a szövetség, a többiek pedig önköltségesek.

A füst ezúttal azonban nagyobb volt, mint a láng, a válogatottak ugyanis a múlt héten elutaztak Szarajevóba, de mivel ott nem találtak megfelelő edzőtársakat, így gyorsan-frissen haza is jöttek. Így a fogyasztás és a felkészülés utolsó napjait mindenki nevelőegyesületében végzi el, hogy aztán csütörtökön Stanko Bogdan és Zörgő László szövetségi edzők vezetésével újra megtegyék a több száz kilométeres utat – tehát a nagy pénztelenségben megduplázták az útiköltséget. Hogy egy kicsit még zűrzavarosabb legyen a kép, a szövetség honlapján meghirdették a kadétok vajdasági edzőtáborát Tóthfaluban, amelynek első csoportja hétfőn kellett volna hogy jelentkezzen. A dologban csupán annyi a bökkenő, hogy a listán négy Eb-re utazó válogatott neve is szerepel, de úgy látszik, a szabadkai edzőknek – élükön az aláíróval, Sreten Damjanović szövetségi főedzővel és Slaven Dokmanaccal, a Vajdasági Birkózószövetség titkárával – nem túl sok fogalmuk van arról, hogy legjobbjainknak milyen feladataik vannak e hónap elején.

A kusza helyzetben az volt a legjobb, hogy Kragujevacon optimális feltételek mellett készülhettek a fiúk, amiről Zörgő László mondott néhány szót:

– A kragujevaci edzőtábor nem az utolsó fázisa volt a felkészülésnek, de arra ideális volt, hogy a gyerekek igazítsák a súlyukat. Kiváló feltételek voltak a szőnyegmunkára és a futásra is, valamint az élelmezés is nagyszerű volt.

Tavaly Nagybecskereken Nemes Máté a bronzért birkózott, Viktor egy meccsre volt ettől. Ennek fényében mi várható most? Hiszen egy évvel tapasztaltabbak és erősebbek is a fiúk.

– Egy edző mindig a legjobbat várja, tehát érmet. Az igazság viszont az, hogy mérget semmire sem lehet venni, mert a szovjet utódállamok évről évre termelik ki az új nemzedéket, ráadásul fogalmunk sincs, hogy hány évesek. Nem akarok senkit sem megvádolni, hiszen a papírjaik rendben vannak, ám kinézetre 10 évvel idősebbeknek látszanak, olyan szőrösek. Ha Máténak jól sikerül a fogyasztás, vele kapcsolatban bizakodhatunk, habár Viktorral az utóbbi időben jobban meg vagyok elégedve, mert kiváló versenyzők ellen nagyon jó meccseket vívott. Neki nem kell annyit fogyasztania, s ha a sorsolás is kedvezne, ki tudja?!

A többiektől tisztes helytállást várunk?

– 100 kilogrammban is minden a sorsoláson múlik, mert Varga Zolinak is vannak szép eredményei.

Zentán egész szépen foglalkoztok a lányokkal is. Mikorra várható, hogy szerbiai színekben elindulhat egy nagylány is az Eb-n?

– A lányoknál a válogatottba bekerülni reális esély, de ha a világviszonylatot nézzük, nagyon le vagyunk maradva, ráadásul krónikus pénzhiányban szenvedünk. De semmi sem lehetetlen, ki kell tartani, s akkor a jövőben biztosan nyílik nekik lehetőség.

Szarajevó kapcsán mindenkiben nosztalgia ébred. Neked versenyző korodból milyen emlékeid vannak a városról?

– Nekem kimondottan jó emlékeim vannak Szarajevó kapcsán, hiszen a felnőttmezőnyben kétszer is országos bajnoki címet szereztem ott. Ezt azonban most elcserélném egy újabb jó emlékkel, egy éremmel!

Emlékeztetőül: az utolsó kadétmezőnyben szerzett érem a szintén zentai Futó Norbert nevéhez fűződik, aki az 1995-ben Budapesten megtartott világbajnokságon bronzérmet nyert.

A szerbiai kötöttfogású csapat, 50 kg: Nikola Marković (Proleter). 54 kg: Gazdag Krisztián (Potisje). 58 kg: Nemes Máté (Zenta). 63 kg: Nemes Viktor (Zenta). 69 kg: Molnár Zsolt (Potisje). 76 kg: Miloš Marjan (Proleter). 85 kg: Darko Kostić (Proleter). 100 kg: Varga Zoltán (Spartacus). Edzők: Stanko Bogdan és Zörgő László. A válogatottjainkról egyébként a szövetség honlapján, sem az újságokban egy szó sem jelent meg, így azt csak az első nap sorsolása után tudhattuk meg, hogy Szerbiának van képviselője szabadfogásban is, méghozzá az 50 kg-os Emil Beljulji.

A magyar szabadfogású csapat, 42 kg: Kaponyás Gergely. 50 kg: Kálmán Balázs. 54 kg: Németh Zsolt. 58 kg: Krasznai Máté. 63 kg: Bábszky Gergely. 69 kg: Szabó Noé. 76 kg: Gyurits Gergely. 85 kg: Csordás Szilveszter. 100 kg: Dorogi Gyula. Edzők: Bánkuti Zsolt és Őri Gerzson. Lányok, 49 kg: Tornyos Dorina. 52 kg: Dénes Mercédesz. 60 kg: Rádi Brigitta. 70 kg: Fekete Mónika. Edző: Nagy Lajos. Kötöttfogásúak, 42 kg: Sánta Ferenc. 46 kg: Kovács Bence. 50 kg: Juhász Bence. 54 kg: Daher Michel. 58 kg: Kránitz Adrián. 63 kg: Fék Szabolcs. 69 kg: Kottes Pál. 76 kg: Papp György. 85 kg: Kéri Zoltán. 100 kg: Dorogi Gyula. Edzők: Repka Attila és Losonczi Ottó.

Frísz bronzérme

Olimpiai és világbajnokok részvételével 22 ország 147 versenyzője lépett szőnyegre a hagyományos, lengyelországi Pytlasinski-emlékversenyen, ahol a zentai Frísz Krisztián (55 kg) bronzérmet szerezett. Kriszti előbb a lengyel Biežanovskit verte meg (5:0, 1:0), majd a japán Csubasát (1:0, 2:0), az elődöntőben az oroszok olimpiai bajnokától, Mankijevtól kikapott (0:3, 0:2), majd a vigaszágon a finn Kakit múlta felül (3:0, 1:0). Mankijev egyébként a döntőben szintén hoppon maradt, mert őt meg a finnek 2009-es Európa-bajnoka, Haapamäki késztette megadásra (1:0, 0:3, 1:0).

Davor Štefanek (60 kg) a rajton három menetben győzött a fehérorosz Alenszki ellen (0:1, 3:2, 1:0), majd kikapott az ukrán Iszrafilovtól (0:3, 0:2) és kiesett. Erre a sorsra jutott Aleksandar Maksimović (66 kg), aki a rajton a norvég Thommensentől vérzett el (0:1, 1:0, 0:3), Báló Petar (84 kg), akit az ukrán Lisinszkij győzött le (0:3, 2:4), valamint a doppingoláson ért Radomir Petković helyett beugró Miloš Spasić (120 kg) is, akit meg a német Schmidt vert meg (0:2, 0:6).

Magyarországi versenyző nem állt a dobogóra.

Magyar ember Magyar Szót érdemel