2024. november 27., szerda

Lezak mentette Phelps álmát

XXIX. NYÁRI OLIMPIA – PEKING

Öt új világcsúcs született az úszóversenyek második napján, Michael Phelps pedig csodával határos módon maradt versenyben a nyolc olimpiai aranyért. Napjaink legjobb úszója tulajdonképpen csapattársának, Jason Lezaknak köszönheti, hogy a 4×100-as gyorsváltóban is begyűjtötte az aranyat, és terve 25 százalékos teljesítésénél tart.

Éppen a váltó volt a nap legérdekesebb, legizgalmasabb és legeseménydúsabb versenyszáma. Előző napon ugyanis az elődöntőben az USA világ-, Franciaország pedig Európa-csúcsot döntött, ezért nehéz volt elképzelni, hogy a friss csúcs alig 15 órával később újra megdől, méghozzá teljes négy másodperccel, hogy az első váltásban az ausztrál Eamon Sullivan „útközben” 100 méteren is csúcsot dönt, hogy öt váltó is jobb eredményt ér el, mint az előző napi rekord, és hogy az aranyéremről egy fantasztikus hajrá dönt.

Kezdetnek tehát Sullivan 47,24 másodpercet úszott, ami a világ legjobbja. Az utolsó váltásra a francia Alain Bernard csaknem egy teljes testhosszal indult Jason Lezak előtt, és 25 méterrel a cél előtt sem látszott, hogyan nyerhetne az amerikai, hisz a francia nagyon jól ment, futamrészét ugyanis 47 másodpercen belül teljesítette. Lezak azonban másként gondolta. A hajrában akkorát repesztett, mintha Bernard megállt volna. Lezak 46,06 alatt úszta le adagját és 8 századot vert a franciára, emellett teljesen átírta a 100-as döntő jóslatait.

A brazil Larissa Franta a társának mutogat

A japán Koszuke Kitadzsima lett az első, aki a 100 m mellet 59 másodpercen belül úszta le. E futamban a norvég Alexander Dale Oen vezetett, Kitadzsima azonban a hajrában megelőzte. A zimbabwei Kirsty Coventry a női 100 hát elődöntőjében saját magát is meglepte az 58,77 másodperces világcsúccsal, ami két tizeddel jobb az amerikai Natalie Coughlin eddigi rekordjánál, míg női 200 gyorson az olasz Federica Pellegrini szintén az elődöntőben ért el 1:55,45-ös rekordot, amivel a francia Laure Manaudout szárnyalta túl hét századdal.

A magyarok is elégedettek lehetnek, hisz Cseh László a második legjobb eredménnyel jutott tovább 200 m pillangón, Mutina Ágnes pedig az 58. eredményt érte el a 200 gyors selejtezőjében. Két szerbiai is fellépett. Milica Ostojić 200 gyorson 2:03,19-cel 24 századot javított saját országos csúcsán, amivel az összesítésben 40. lett, Vladan Marković pedig gyengén teljesített 200 pillangón, hisz 2:03,12 perce három másodperccel gyöngébb az országos csúcsnál, és a 44-es mezőnyben a 43. helyet jelentette.

NŐI KÉZILABDA

Altató a szünetben

Régi hibájuk az európai csapatoknak, hogy lebecsülik a más kontinensről érkező együtteseket. A mai világ ugyanis már kicsi ehhez a „luxushoz”, azaz női kézilabdában Dél-Amerikából Brazíliát, Afrikából Angolát, Ázsiából pedig főleg Dél-Koreát nem szabad félvállról venni, hiszen e válogatottak játékosai jórészt már az ókontinens legjobb csapataiban játszanak. Feltételezhető, hogy Hajdu János magyar női szövetségi kapitány is felhívta kiválasztottjai figyelmét e veszélyre, mégis, mintha a magyar lányok nem hitték volna el, hogy ezt a mérkőzést el is lehet veszíteni. Hogy ez mégsem történt meg (mármint a kudarc), arról szó szerint az utolsó pillanatban elért góljával Tomori Zsuzsanna „tehet”, s ez – az ünneplő arcokat látva – nagyobb örömet szerzett, mint a svédek elleni diadal, hiszen e találat mentette meg őket a szégyenteljes vereségtől. Pedig, az első félidő végén csak kevesen hitték, hogy a B csoport 2. fordulójának első mérkőzését nem az éremre éhes magyarok nyerik meg, mert a néhány perces kihagyásoktól eltekintve a piros-fehér-zöldek irányították az összecsapást. Ez a 17:12-es vezetés is bizonyította, csak hát a szünetben mintha altatót vettek volna be, mert a folytatás első öt percében már egál volt, s azután szaladhattak az eredmény, meg főleg Eduarda Amorim után. Hiszen szkopljei Kometal 22 éves, 186 cm magas balátlövője megoldhatatlan feladat volt a magyar védelem számára, és csak a második játékrészben nyolcat szórt Pálinger Katalinnak (akinek védései nélkül egyébként már sokkal előbb elment volna a hajó...)! A másik részről a csapatkapitány Görbitz Anita is szemet gyönyörködtető gólokat „termelt” be, de sajnos hétméteresből többször is tévedett, így a statisztikájához az is hozzátartozik, hogy nyolc találatát 17 próbálkozásból érte el.

Vészharangokat azonban nem kell még kongatni, hiszen szerdán az a Németország következik, amelyet a villámgyors dél-koreai lányok úgy lerohantak, mint Oroszország Dél-Oszétiát, s 12:9-es félidő után 30:20-ra megvertek. A németek tehát legyőzhetők, de miért ne gondolnánk ugyanezt az ázsiai csapat kapcsán? Ehhez azonban több magyar kulcsjátékosnak (pl. Tóth Tímeának) is fel kell nőnie a feladathoz, mert eddig az együttesnek csak szűk fele muzsikál úgy, hogy az kitörő tapsot érdemelne...

RÖPLABDA

Iskolajátékkal a negyeddöntőbe

Szerbia női válogatottja elvben elvégezte a csoportküzdelmekre kiírt feladatot. Az Algéria elleni 3:0 (25:14, 25:13, 25:13) arányú győzelem azt jelenti, hogy Szerbia válogatottja bent van a negyeddöntőben, s a hátralevő három meccsen, a Brazília, Olaszország és Oroszország elleni rangadókon a negyediknél magasabb helyezésért küzdhet, valamint időzítheti a formát a torna legfontosabb mérkőzésére, az augusztus 19-ei negyeddöntőre.

Az afrikai válogatottal csak az eredmény aránya volt kérdéses, de nem volt lazítás, a lányok becsületesen elvégezték a munkát, és most a legkomolyabb érdeklődéssel figyelhetik a további fejleményeket mindkét csoportban. A csoportunk rangadóján Brazília teljesen leiskolázta az orosz válogatottat, amely két vereséggel rajtolt, s a szerb válogatott számára a továbbiakban csupán az lenne kellemetlen, ha az oroszok kikapnának Kazahsztántól is, mert akkor az utolsó csoportmérkőzés a szerbek és az oroszok között sorsdöntőnek bizonyulhatna. A másik csoportban Kuba nyert az USA ellen is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás