ÚSZÁS
Szokatlan nap volt a tegnapi a pekingi uszodában. Csak két világcsúcs dőlt meg, Micheal Phelps egyszer sem nyert, habár két futamban is rajthoz állt, láttunk kettős kínai győzelmet, míg 100 m pillangón szerb úszó döntötte meg az olimpiai csúcsot.
Kezdjük az utóbbival. A 100 m pillangó Milorad Čavić legerősebb száma, és a szerb, nem csak itteni vélemények szerint, éremesélyesként érkezett az olimpiára. Aki rá fogadott, egyelőre elégedett lehet, hisz Čavić a selejtezőben a legjobb volt. De hogyan! Egymás mellett úsztak Michael Phelpsszel és a szerb 11 századdal verte az amerikait. Azután kiderült, hogy az 50,76 másodperc nemcsak új olimpiai csúcs, hanem Európa-rekord, minden idők második legjobb eredménye a világon, az év legjobb eredménye e távon és mindemellett 89 századdal megdöntött országos csúcs is. A 100 m pillangót csak az amerikai Ian Crocker úszta le gyorsabban, még 2005-ben a montreali vb-n, amikor az aranyérmet 50,40 másodperccel nyerte. Čavić tehát a legjobb eredménnyel jutott a mai elődöntőbe, Phelps a második, Crocker pedig csak a 13. eredményt érte el.
Ebben a számban rajthoz állt a nagybecskereki Ivan Lenđer is, de jócskán elmaradt a belgrádi ifjúsági Eb-n augusztus 3-án elért egyéni legjobbjától, az 52,53 másodperctől. Lenđer csak 53,41 másodpercet ért el, amivel, csakúgy mint korábban másik négy szerbiai úszó Pekingben, a 40. helyen végzett.
Az első világcsúcs tegnap a 200 m női pillangón dőlt meg. A kínai Csin Zige fantasztikus 2:04,18 percet ért el, ami bőségesen jobb a számban ezúttal bronzérmes ausztrál Jessicah Schipper eddigi 2:05,40-es csúcsánál. A vendéglátó sportolók tekintélyes éremgyűjteményét Zsiao Liujiang is gazdagította, hisz honfitársnője mögött másodikként, a régi világcsúcsnál szintén jobb idővel csapott célba.
Női 4×200-as gyorsváltóban Ausztrália, Kína és a világcsúcstartó USA vetélkedett az aranyért. Ausztrália volt a legsikeresebb, a 7:44,31-es világcsúcs pedig 5,78 másodperccel jobb a réginél, melyet még a negyedik helyezett is felülmúlt. E számban Magyarország váltója a hatodik lett.
Az athéni ezüstöt nem ismételte meg Gyurta Dániel 200 m mellen. A magyar csak 5. lett, és a címvédő japán Koszuke Kitadzsima nyert. 100 m gyorson negyedszer már nem dőlt meg a világcsúcs, viszont a francia Alain Bernard közvetlen leszámolásban rávert az ausztrál Eamon Sullivanre.
A 200 m vegyes elődöntőjében Phelps és Cseh László erőtartalékolással foglalatoskodott. Phelps a 2., Cseh pedig a 4. eredménnyel jutott a ma hajnali döntőbe.
A férfi 50 m gyors selejtezője azért volt érdekes, mert végre megdőlt az orosz Alekszander Popov 1992-es olimpiai csúcsa. Most nyolcan is gyorsabban úsztak a valaha leggyorsabbnál. Magyar versenyző sincs már az olimpiai csúcstartók listáján, hisz tegnaptól már nem Egerszegi Krisztina a 200 m női hát olimpiai legjobbja a szintén barcelonai 2:07,06 perccel, hisz a zimbabwei Kirsty Coventry 2:06,76 percet ért el a selejtezőben. A női 800 selejtezőjében a brit Rebecca Arlington 8:18,06-tal Európa-csúcsot döntött, Laure Manaudou 8:18,60 percét múlta felül.
BIRKÓZÁS
Fodor esete a bódító piros golyóval
Miután a magyar kötöttfogású birkózóválogatott két legesélyesebbnek tartott birkózója, Lőrincz Tamás és Bácsi Péter szerdán érem nélkül maradt, kíváncsian figyeltük a csütörtöki versenynapot, ahol Deák Bárdos Mihály (120 kg) Európa-bajnok, ötszörös világbajnoki ezüstérmes és Virág Mihály (96 kg), a 2005-ös budapesti világbajnokság döntőse is fellépett. Mint kiderült, nem rájuk, hanem a Ferencváros 23 éves kiválóságára, Fodor Zoltánra (84 kg) kellett figyelni, akiről tudtuk, hogy kiválóan védekezik, ezért a mostani, főleg a szerencsére alapuló szabályok megfelelnek neki. Zoli mindennek tudatában magabiztosan kezdett, s a magyaros nevű kínai – szabadkártyával indult – Ma Sanyi gyorsan csóválhatta a fejét, mert esélye nem volt ellene. Következett egy grúz, Salva Gadabadze, és amikor Fodor őt is legyőzte (3:1, 1:1, 3:0), az a török Namzi Avluca várt rá, aki ugyan még a messzi 1999-es athéni vb-n lett bajnok, de idén, a tamperei Eb-n is a dobogó legmagasabb fokán állt fel, tehát jó formában van. Ehhez mérten szoros volt a csata (3:1 – 2:1, 1:1), de a győzelem a magyar versenyzőé lett, aki így bejutott a döntőbe! El kell mondani, hogy a másik ág sokkal nehezebb volt, hiszen a főesélyes, egyben címvédő orosz Alekszej Misin (akinek hosszú lenne felsorolni minden érmét, így maradjunk annyiban, hogy pályafutása során mindent megnyert, amit lehetett) készült ott menetelni, s ott volt a svédek nagyágyúja, az örmény származású kétszeres világbajnok Ara Abrahamian is. Nos, az olasz Andrea Minguzzi mindkettőt legyőzte (Misin: 3:1 – 1:1, 0:3, 2:1, Abrahamian: 3:1 – 1:1, 2:1), így a kétszeres Eb-bronzérmes méltán került a fináléba. Ott aztán nem bírt Fodorral, és úgy tűnt, mindent a golyók döntenek el. Az első menetben Fortuna a magyarnak, a másodikban pedig az olasznak kedvezett, s amikor a harmadikban a bolgár szőnyegbíró ismét a piros golyót húzta ki a zsákocskából, előre ittunk a medve bőrére. Nyilván Fodort is elbódította a szerencse, hiszen nem is próbált akciót végrehajtani a békaállású olaszon, de ez megbosszulta magát, mert a fordított helyzetben Minguzzi felemelte ellenfelét és a szőnyeg szélén sikerült eldobnia. Azt szokták mondani, a dobogón a bronzérmes sokkal boldogabb, mint a második helyezett, aki pár perce veszítette el a döntőt. Ez Zoli arcán is tükröződött, hiszen 15 másodpercre volt álmától, és pont ott mondott csődöt (védekezés), ahol a legjobb. A világ nem dől össze, tőle a második hely óriási teljesítménynek számít, s reméljük, Londonban már fényesedik az az érem. A súlycsoport éremosztásán egyébként incidens történt, mert a bronzérmes svéd Abrahamiam ugyan odaállt a dobogó mögé, el is fogadta az érmet, de rögtön utána a szőnyeg közepére dobta és levonult a ceremónia színhelyéről. Választott hazájában ezért biztosan nem fogják megdicsérni, és gyanítható, hogy a trófeás versenyzőt utoljára láttuk a szőnyegen.
A versenynapot egyébként a rutinos „nehézfiú”, Deák Bárdos kezdte meg, és könnyedén vette a kanadai Ari Taub nevű akadályt (3:1 – 2:1, 4:1), a francai Yannick Szczepaniak (1:3, 1:1, 2:0, 1:1) ellen azonban nem volt szerencséje, s ezzel befejezte ötkarikás karrierjét. Vele kapcsolatban egyébként már az is szép, hogy erre az olimpiára újra talált magában motivációt, de válogatott-társáról, Virágról már nem mondható el mindez. Nomen est omen, szereplése olyan rövid életű volt, mint a tiszavirágé, mert semmit sem tudott felmutatni az egykori jugoszláv kiválóság, Momir Petković tanítványa az amerikai Adam Wheeler ellen (1:3 – 1:1, 1:1, 1:1) és kiesett. A nevezett amerikai egyébként egészen az elődöntőig menetelt, később pedig bronzérmes lett, mert a vigaszágon megverte a dél-koreai Han Tai-jungot. A 96 kg-os súlycsoportban történt egyébként a kötöttfogás talán legnagyobb meglepetése, miután az első körben vereséget szenvedett Athén címvédője, Karam Gaber. A meglepetésben talán nem is ez a szenzáció, hiszen ő is rászaladhatott volna a legjobbakra, hanem az, hogy az Egyiptomban félistenként kezelt csillag az albán (!) Elis Guritól kapott ki. Guri egyébként teljesen megérdemelten győzte le a csillagot, nem illetődött meg előtte, s bizony egyszer-kétszer szépen megforgatta az egyiptomit. Az albán később a már említett dél-koreai ellen veszített a vigaszágon, Gaber pedig elgondolkodhat eddigi életén, hiszen az elmúlt négy évben mindent csinált (Japánban pénzért mutogatta magát, ösztöndíjért az USA-ba ment, majd hamar visszaköltözött...), csak nem edzett.
VÍZILABDA
Szerbiai javítás
Magyarország csak kemény csatában győzte le Spanyolországot
A világ legjobb négy válogatottja győztesként hagyhatta el a medencét az olimpiai férfi vízilabdatorna 3. fordulójának meccseit követően. A világbajnok Horvátország így a mezőny egyetlenje három győzelemmel, a magyarok és montenegróiak mérlegét az egymás közötti döntetlen „rontja”, Szerbia pedig a második győzelemmel visszatért a negyeddöntős útra.
A szerb csapat gyorsan túltehette magát a horvátoktól két nappal korábban elszenvedett vereségen és az USA ellen alapjában véve jól játszott. Támadásban ugyan nem úgy mentek a dolgok, ahogyan azt a csapatból bárki és a szurkolók is szeretnék, viszont a védelmi játék tökéletes volt, és az Egyesült Államok kellemetlen együttese mindössze egy gólt dobott. A másodikat akkor helyezték a Denis Šefiket helyettesítő Slobodan Soro háta mögé, amikor a játékidő már majdnem lejárt, Szerbia pedig behozhatatlan előnnyel vezetett.
Az első negyedben nem esett gól, azután azonban Pijetlović, Udovičić, Vujasinović és Šapić volt eredményes, így az utolsó játékrészre Szerbia 4:1-es vezetéssel indult, amit a védelem könnyen megőrzött, így lett 4:2.
Szerbia holnap a csoport leggyengébbjével, Kínával mérkőzik, hétfőn pedig Olaszország lesz az ellenfél a csoport esetleg sorsdöntő találkozóján.
A magyar válogatottnak sok gondja akadt a spanyolokkal. A rivális 2:0-ra vezetett és 3:2-re nyerte az első játékrészt, majd a másodikban 4:2 volt a magyarok javára. A harmadik negyedben nem esett találat, és a spanyolok az utolsóban is eredménytelenek maradtak, így végül a magyar válogatott megérdemelten nyert 8:5-re, a spanyolok pedig az ausztrálokkal játszanak majd a csoport negyeddöntőt érő harmadik helyéért.
Montenegró már 10:4-re vezetett Görögország ellen, amikor kicsit visszafogták magukat az Európa-bajnokok. Közöttük és a magyar válogatott között a csoport első helyéről majd a gólkülönbség dönt, ezért meglepő, hogy Porobić legényei nem tömték meg a görög kaput.