Nagy felháborodást váltott ki Horvátországban az alpesi idény kezdete előtt, hogy kettőre csökkentették az összetett versenyek számát. A számos és azonos tartalmú véleményezés szerint erre azért került sor, mert a Nemzetközi Síszövetségben (FIS) ferde szemmel néztek arra a lehetőségre, hogy Ivica Kostelić újra megnyerje a világkupa összesített pontversenyét. Kostelić ugyanis, amikor egyetlenegyszer bajnok volt, tekintélyes számú pontot nyert a kombinációban.
A horvátok ugyan tudták előre, hogy Kostelić, aki az utóbbi években több műtéten esett át, sok versenyt kihagyott, ezenkívül a már a 34. évét taposó veterán nem lehetne bajnok akkor sem, ha történetesen megduplázták volna a kombinációk számát, amit be is bizonyított, hisz az új idényben, a zágrábi műlesiklással bezárólag, egyetlen dobogós helyezést sem jegyzett. Másrészt érthető a morgás, mert e számban még nyerhetett volna egy-két első helyet. A horvátok vélt igazának kezére játszik egy régi szabálymódosítás emléke, hisz a FIS-t akkor is (be nem bizonyított) vád érte. A nyolcvanas évek elején ugyanis, amikor a sípályákat a svéd Ingemar Stenmark uralta a műlesiklásban és óriás-műlesiklásban aratott győzelmei révén, beiktatták a szuper-G-t (szuper-óriásműlesiklás), tehát még egy gyors számot, így azok is versenyben voltak a Glóbuszért, akik addig csak lesiklásban jeleskedtek. Sokak szerint erre azért került sor, mert a FIS már unta Stenmarkot. Az igazság, hogy a svéd csak 1976 és 1978 között háromszor nyerte meg a világkupát, s amikor 1982-ben beindult a szuper-G, már négy esztendeje nem ő volt a bajnok.
Hasonló eset történt a szerbiai (akkor még jugoszláv) asztalitenisszel is, amikor az ITTF megszigorította az adogatás szabályait, amivel szó szerint erős adut ütött ki Zoran Kalinić kezéből. A szabadkai ugyanis aktív újító volt a szerválás terén, és kiötlött néhányat, amelyekkel komolyan keserítette a kínaiak életét. A szigorítás után már egyik ilyen adogatását sem használhatta.
Vagy másfél éve, amikor Novak Đoković tört fel a teniszezők világranglistájának élére, az általa leváltott Rafael Nadalnak volt egy forradalmi, itt „szerbellenesnek” nevezett ötlete. Szerinte ugyanis azonnali hatállyal meg kellett volna reformálni a ranglistát, oly módon, hogy ne a legutóbbi 12, hanem az utóbbi 24 hónapban elért eredmények után járó pontokat tartalmazza. Nadal persze tudta, hogy ebből nem lesz semmi, hisz azért sem vették komolyan, mert hazabeszélt, ötlete csak azt a célt szolgálta, hogy megtartsa az első helyet.
Ha az ATP helyt adott volna Nadal kérelmének, a spanyol egy ideig még első maradt volna. De – ezt mutatja egy számítás – idővel mégis Đoković került volna az első helyre, és most óriási előnnyel vezetne. Íme annak a listának az élcsoportja, amely a 2011-ben és 2012-ben szerzett pontok összegét tartalmazza: 1. Đoković 26 550, 2. Federer 18 435, 3. Nadal 16 285, 4. Murray 15 380, 5. Ferrer 11 430, 6. Berdych 8380, 7. Tsonga 7825, 8. Del Potro 6795 pont.