A héten kezdődik Kínában az új esztendő. Ha a vasárnap véget ért Australian Opent ennek fényében vizsgálnánk, akkor megállapíthatnánk, hogy Na Li nyitotta a Nyúl, Novak Đoković pedig zárta a Tigris évét. Szombaton a kínai Na Li elmulasztotta az alkalmat, hogy hazája első Grand Slam-bajnoka legyen, tegnap viszont Novak Đoković élt a lehetőséggel, megszerezte pályafutása második nagy serlegét, amivel jelentős lépést tett abban az irányban, hogy egy napon majd helyet kapjon a sportág halhatatlanjai között.
Korántsem állítható, hogy a 2 óra 39 percig tartott és 6:4, 6:2, 6:3-as Đoković-győzelemmel véget ért férfidöntő a legszebb és leglátványosabb meccsek közé sorolható, a csata azonban kivételesen éles volt, melyet elsősorban a szerb nagyobb lelkiereje és a skót több önhibája döntött el. Đoković tehát három évet várt, hogy véget vessen egy találgatásnak. Sokak szerint ugyanis 2008-ban Melbourne-ben a véletlennek köszönhette sikerét, a második Grand Slam-titulus után azonban már nem vitás, hogy Novakot, mivel két GS-t véletlenül nem lehet nyerni, egyszer majd minden idők legjobb teniszezői között említik.
Pályafutása 19. trófeájához Đoković kiváló teljesítménnyel jutott el. A negyeddöntőben a ranglistán 6. cseh Tomaš Berdychet, az elődöntőben a 2. helyezett svájci Roger Federert és a döntőben a skót Andy Murray-t egyformán három játszmában verte, ami nem kis szó. Volt annyi ereje, hogy a Federer feletti szép győzelmet követően még egyszer a riválisra kényszerítse akaratát, és a meccs fonalait a kezében tartva kerüljön ki győztesként. Novak számára Murray nem könnyű ellenfél, ráadásul a skót előtt állt a lehetőség, hogy 75 év után ő legyen a britek első bajnoka a nagy tornákon. De mint korábban az US Open és tavaly az Australian Open döntőjében, Murray ezúttal is megbotlott az utolsó lépcsőn, Novak pedig negyedik döntőjében szerepelve nemcsak a papírformát igazolta, hanem jelezte, hogy a Nadal–Federer duó teljhatalmú uralma a vége felé közeledik. Biztos, hogy a spanyol még sok serleget és titulust nyer, s hogy a svájci sem mondta még ki utolsó szavát, valószínű azonban, hogy a jövőben a többiek az eddiginél nagyobb eséllyel pályáznak majd a legnagyobb trófeákra.
Đoković tegnap a második játékban kihagyta a breaklehetőséget, az egyensúly azonban csak nyolc játékon át tartott. A szerb ekkor saját adogatásán jutott vezetéshez, majd az első játszmáért elnyerte a skót kezdőütését. A nagy lendület további öt játékon át tartott, s Đoković a második játszmát 6:0-ra is nyerhette volna. Kicsit azonban visszaesett, és a skót szépíteni tudott. A harmadik játszma breakparádéval indult, hisz az első öt játékból négyet a fogadó nyert. A legizgalmasabb a negyedik játék volt, amelyben Đoković hatszor jutott breaklabdához, a skót pedig pompásan adogatott, és ebből ötöt bámulatos kezdőütéssel mentett. Amikor azonban az első adogatást nem találta el, a szerben volt a sor, aki 3:1-re húzott el. Đoković a hatodik játékban két breaklabdát rontott, de a nyolcadikban az elsőt kihasználta, és 5:3-ról már egészen rutinosan, az első meccslabdáról nyerve emelhette karját a magasba. Marad az adat, hogy az összpontok száma a tegnapi döntőben meggyőző 106:78 volt Đoković javára, aki tizenháromból hétszer nyerte el Murray kezdőütését, a sajátját pedig csak három ízben veszítette el.
„Szerbiának ajánlom a győzelmet”
Novak Đoković:
– Köszönöm a csapatom támogatását, sokat tettek a sikeremért. Együtt érzek a queenslandi áradások károsultjaival, rengeteget szenvednek tőle az itt élő emberek. A győzelmemet egész Szerbiának ajánlom. Az ellenfelemmel régóta ismerjük egymást és jóban vagyunk, ezért iszonyatosan nehéz volt ez az este. Az első játszmában 5:4-es vezetésemnél kiválóan játszottam, s azt hiszem, az a játék döntötte el a mérkőzés sorsát. Akkor némi szerencsém is volt, és a kiélezett szituációkban jól éreztem ellenfelem szándékát, ráadásul néhány bravúros mozdulatom is bejött. Óriási előnybe kerültem, miután megnyertem azt a játékot, a második játszmának óriási önbizalommal vághattam neki.
A női döntőben Kim Clijsters 2:0-ra vezetett az első játszmában, majd Na Li úgy fordított, hogy hét játékból hatot nyert meg. A második szettben újra a belga húzott el 2:0-ra, de ekkor már nem hibázott, végig irányítva jutott pályafutása negyedik és melbourne-i első GS-titulusához.
Mától Nadal (12390), Federer (7965), Đoković (7880), Söderling (5955) és Murray (5760) lesz a férfi-világranglista első öt teniszezője, ami a nőknél így fest: Wozniacki (8655), Clijsters (8515), Zvonareva (7405), Schiavone (5055) és Stosur (4862). Jelena Janković 4385 ponttal marad a 8., Ana Ivanović pedig 2405-tel továbbra is a 20.
Férfi párosban az amerikai Bryan fivérek diadalmaskodtak, vegyes párosban Nenad Zimonjić volt páros társai, Katarina Srebotnik és Daniel Nestor győztek, míg az ifiknél cseh és belga siker született, azzal, hogy Jiri Vesely és An-Sophie Mestach egyesben és párosban is győzött.
A héten női tornát nem tartanak a Federation-kupa 1. fordulója miatt, a férfiak pedig Johannesburgban, Zágrábban és Santiagóban csatáznak 250-es tornákon. A magasan rangsorolt szerbek közül csak egy, Janko Tipsarević lesz ott a pályán, ő Dél-Afrikában a 3. kiemelt, első ellenfele pedig a holland Jesse Huta Galung. Tipsarević győzelme esetén a 2. fordulóban előzetest kaphatunk a márciusi Szerbia–India Davis-kupa-meccshez, hisz Janko lehetséges ellenfele az indiai Somdev Devvarman.
Eredmények, férfiak, döntő: Đoković–Murray 6:4, 6:2, 6:3. Nők, döntő: Clijsters–Na Li 3:6, 6:3, 6:3.Férfi páros, döntő: B. Bryan/M. Bryan–Bhupathi/Paes 6:3, 6:4. Vegyes páros, döntő: Srebotnik/Nestor–Csan/Hanley 6:3, 3:6, 10:7. Fiú egyes, döntő: Jiri Vesely (cseh)–Luke Saville (ausztrál) 6:0, 6:3. Leány egyes,döntő: An-Sophie Mestach (belga)–Monica Puig (Puerto Ricó-i) 6:4, 6:2.