2024. november 26., kedd

Lesz-e magyar arany?

ÚSZÁS
Cseh László akár érmet is szerezhet 400 méter vegyesen (fotó: MTI)

Lehetetlenség tárgyilagosan megállapítani, hogy melyik sportág az, amely az olimpiákon a legnagyobb figyelmet vonzza, viszont biztosan igaz, ha a három legelőkelőbb közé odasoroljuk az úszást. A medencék urai mindig is megkülönböztetett érdeklődésre számíthattak, s esetenként közülük került ki egy-egy olimpia hőse. E vonatkozásban elsősorban például Johnny Weissmüllert, Mark Spitzet és Michael Phelpset említhetjük, bár a legnagyobb sztárok listája ennél jóval hosszabb, s bizony találunk rajta magyarokat is. Mi sem természetesebb tehát, hogy az úszóversenyekre Londonban is telt ház előtt kerül sor, s hogy a tévében nemcsak a döntőket, hanem a selejtezőket is rendre élőben közvetítik.

A londoni úszóverseny szombaton 11 órakor kezdődik, s négy számban lesz éremosztás, ugyanúgy, mint vasárnap is. Szombaton a férfi 400m vegyes és 400m gyors számaiban, a nőknél pedig a 400m vegyesen és a 4×100-as gyorsváltóban avatnak bajnokot, selejtező és elődöntő pedig női 100m pillangón és férfi 100m mellen lesz. 400m vegyesen Cseh László és Verrasztó Dávid a két magyar szereplő, viszont két amerikai, a világbajnok Ryan Lochte és a címvédő Phelps a két legnagyobb esélyes. 400m gyorson Kis Gergő az egyik legjobb európai, Szerbiából pedig Đorđe Marković a szereplő. Kis természetesen döntőt óhajt, Marković pedig egyéni csúccsal is beérné. Női 400m vegyesen Hosszú Katinka és Jakabos Zsuzsa döntőbe várható, egyikük esetleg a dobogóra is. Férfi 100m mellen Szilágyi Csaba az idei legjobbjával is elégedett lenne, Gyurta Dánielnek viszont ez a szám inkább egy jó bemelegítő a kétszer hosszabb távra.

Vasárnap a kevésbé neves magyar és szerb úszók lépnek fel. Női 400m gyorson Kapás Boglárka és Risztov Éva próbálkozik, férfi 100m háton Bohus Richárd, férfi 200m gyorson Radovan Silijevski és Kozma Dominik, női 100m háton pedig Povázsay Eszter. Döntőt férfi 100m mellen és 4×100-as gyorsváltóban, valamint női 400m gyorson és 100m pillangón rendeznek.

Tekintettel arra, hogy az úszás legjobbjai még mindig nem dolgozták le azt a nagy hátrányt, amit a csodadresszek két évvel ezelőtti kiiktatása jelentett, csúcsesőt, a tavalyi vb-hez hasonlóan, most sem kell várni. Azt sem lehet megjósolni, hogy kik lesznek a legsikeresebbek, bár nehezen lehet tévedni, ha az amerikaiakra adjuk le a voksot, akik négy éve Pekingben 12 aranyat nyertek. Ebből olimpiai csúcsnak számító 8 éremben benne volt Phelps keze is, aki most, az utolsó olimpiáján még örömmel nyerne néhányat az eddigi 14 aranya mellé.

Magyar részről Cseh László és a már említett Gyurta, Hosszú és Jakabos esetében a legnagyobb az elvárás. Annál is inkább mert a nők legutóbbi aranya 2000-ben Sydneyben, Kovács Ágnes jóvoltából született, s azóta semmilyen érem sem volt, magyar férfi úszó pedig legutóbb 1996-ban Atlantában állt a dobogó tetejére, amikor Rózsa Norbertnek és Czene Attilának szólt a himnusz, Cseh pedig időközben csak ezüstöket és bronzokat szerzett. Szerbia csak egy érmet nyert, Milorad Čavić volt második Pekingben a 100m pillangó sokat emlegetett döntőjében, amikor Phelpset a bírák egy századdal hozták ki győztesnek. Čavić ezúttal is az éremesélyesek sorába tartozik, s figyelmet érdemelhet még a két fiatalabb pillangózó, Ivan Lenđer és Velimir Stjepanović is, akik esetében azonban a 100-as, illetve a 200-as távon az elődöntő jelenti a siker határát.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás