Radek Štepanek a jelen teniszének egyik legérdekesebb egyénisége. Pályán kívül be nem áll a szája, tréfára mindig kapható, szellemes ember, aki még példás profi hozzáállásáról, és arról is ismert, hogy több teniszezőnővel volt kapcsolatban. Szerbiában április óta megvetéssel emlegetik, és rendkívül sportszerűtlennek tartják, hisz a Davis-kupa negyeddöntőjében elveszített meccse után, Janko Tipsarević állítása szerint, kézfogáskor a középső ujját adta. Radek ezt váltig tagadta, a két teniszező pedig azóta békét kötött.
Nem véletlen, hogy Radekból teniszező lett, hisz apja e sportágban edző, az irodalom iránti szeretetét pedig anyjától, Hanától örökölte, aki könyvtáros. Van egy bátyja, aki rendőrként dolgozik. Jövő kedden ünnepli 34. születésnapját, amire az egyik legszebb ajándékkal önmagát lepte meg, hisz az elmúlt hétvégén Prágában ő játszotta a spanyolok elleni Davis-kupa döntő ötödik meccsét, és maratoni csatában legyőzte Nicolas Almagrót, ami a cseheknek a serleget jelentette.
Gyermekkorában Radek sehogyan sem tudta eldönteni, hogy foci- vagy hokikapus legyen. Mindkét sportot a mai napig is nagyon szereti, a tenisz pedig kompromisszumos megoldásként lett nemcsak hobbija, hanem munkája is. A hosszú karriert és a nagyszerű erőnlétet Ivan Lendltől „örökölte”. Híres honfitársa az eszményképe is egyben, akitől, mivel a floridai Bradentonban szomszédok, sokat tanult, mint ahogyan egy másik cseh hírességtől, Petr Kordától is, aki 2001 óta az edzője.
A 185 centi magas és csúcsformában 76 kilós Štepanek 18 évesen lépett a profik közé, első tornáját pedig két évvel később a spanyolországi Segoviában nyerte. Az csak challenger volt, az ATP-serlegre 28 éves koráig kellett várni, amikor Rotterdamban úgy győzött, hogy a döntőig vezető úton az akkor 18 éves Novak Đokovićot is kiütötte. Összesen öt tornát nyert egyéniben, legjobb eredményei pedig a két döntő az 1000-es masterseken. Párosban sokkal sikeresebbnek bizonyult, 16 titulust szerzett, ebből egy Grand Slam, melyet az idén Ausztráliában, az indiai Leander Paes oldalán kaparintott meg.
A nagy tornákon egyéniben a 2006-os wimbledoni negyeddöntő volt a csúcs, amit követően a ranglistán a 8. helyen állt. Pechjére abban az esztendőben, hátizomsérülés miatt, többet nem is játszott, és lejjebb csúszott a ranglistán. Jelenleg a 31., és a legidősebb teniszező a top 50-ben.
Štepanek, már csak látványos stílusa miatt is, számos emlékezetes meccset játszott. Egyik a Davis-kupa 5 óra 59-es perces csúcstartója is, amikor 2009-ben 6:7, 7:6, 7:6, 6:7, 16:14-re győzte le a horvát Ivo Karlovićot.
Arról is ismert, hogy pályafutása során egyetlen ütőt tört össze, de azt is csak véletlenül, hisz egy rövid labdára igyekezve a talajba csapot, és a játékszer „nem élte túl”. Meglehetősen kényes helyzetbe került 2008-ban, amikor tartalékként érkezett a sanghaji Mestertornára. A poggyásza ugyanis elkallódott, ezért, hogy játszhasson, mivel Roddick visszalépett, ütőt Đokovićtól, lábbelit és harisnyát pedig Murray-től kapott. Amúgy szokása, hogy mindent elhagy. Esetenként naponta veszítette el a hotelszoba kulcsát, s megesett, hogy a pályára is csak közbenjárás után engedték be, mert elkallódott az akkreditációs lapja.
Blamázsnak tartja, hogy 2007-ben Los Angelesben összefutott Wayne Gretzkyvel, de nem ismerte fel a The Greath One-nak nevezett híres hokizót. Egyik legjobb barátja viszont Jaromir Jagr cseh hokizó, akinek a 68-as számú mezét berámázva tartja a szobájában. Jagr 68-as mezszáma persze annak az eseménynek állít emléket, amikor a csehek, sikertelenül ugyan, de szembeszegültek a hazájukba bevonuló szovjet hadsereggel.
Radek az öltöző egyik legvidámabbja, és az ő utánzásai adtak ötletet Đokovićnak, hogy ugyanazt, de nyilvánosan, a publikum előtt maga is megtegye. Tudni kell még róla, hogy nőcsábász hírében állt, aki 2007-ben felbontotta az eljegyzést Martina Hingisszel, három évre rá pedig elvette az egyik legjobb és legszemrevalóbb teniszezőnő hírében álló Nicole Vaidišovát.
És ami még fontos, egyelőre nem számít felhagyni a játékkal.