Három éremmel gazdagodott vasárnap a szerbiai ifjúsági korosztályú sportolók idei gyűjteménye. Bronzérmet nyert a perthi vb-n a fiúk vízilabda-válogatottja, aranyérmes lett a budapesti mezeifutó-Eb-n a Novi Pazar-i Amela Terzić, és döntőt nyert Plantationban, az Orange Bowlon – az idén legrangosabb ifjúsági tenisztornáján, amelyet azonos szinten kezelnek a Grand Slam-tornák ifjúsági versenyeivel – a zentai Györe László.
A három világraszóló siker között roppant nehéz lenne sorrendet állítani, bár logikusnak tűnik, hogy Terzić és Györe eredménye mégis előnyt élvez, hisz első helyről lenne szó, míg a pólósok, miután veszítettek Olaszország és Magyarország ellen, majd legyőzték Horvátországot, a dobogónak csak a legalsó fokán zártak.
Az ember azt hinné, hogy – mint ahogyan a szülőknek általában minden gyermekük egyformán kedves – a szerbiai sportminisztériumnak is mindhárom siker egyenrangúan értékes. A minisztérium azonban nem kimondottan példás szülő, hisz, bár erre semmi szüksége sem volt, rangot állított. Nekik a pólósok eredménye a legjobb, következik Terzić, míg Györe szinte mellőzve van. Hogy ezt honnak vesszük? Nagyon egyszerű. Szinte percekkel a bronzmeccs befejezte után a minisztérium körlevelet küldött a szerkesztőségeknek, amelyben a miniszter asszony gratulációját küldi a pólósoknak. Amelának is állítólag gratulált, de ezt a táviratot nem küldték szét, viszont a fővárosi sportmédia tud róla, mert leközölte. Györének a miniszter asszony nem gratulált, táviratot sem küldött, és annak esetleges létezéséről az említett lap sem tud.
Évekre visszamenőleg a szerbiai politikusok és a sportminiszterek minden egyes siker után nyilvánosan gratuláltak. Igaz, hogy az esetek túlnyomó részében ezzel be is fejeződött a „támogatás”, ami egészen kis értéket ad az üdvözlő táviratoknak. A sportolók zöme, különösen az ifik, szívesebben venné, ha távirat nem lenne, pályafutásukat azonban az állam, egyforma mércék alapján, és a lehetőség függvényében persze, segítené, mert nem alapozhat éppenséggel mindenki a család erejére és a szponzorokra, mert azokat nem érdekli a titulus, és nagyon megválogatják a sportágakat. Györének így nincs igazán oka a bánatra, viszont érdekes, hogy a pólósok váratlanul még egy itthoni csatát megnyertek. A felnőttválogatottban is már bemutatkozott Dušan Mandić (Partizan) lett az olimpiai bizottság szerint az év legjobb ifjúsági sportolója, noha a címet mindenképpen Amela Terzić érdemelte volna.